Michael Rogers i Jonathan Breyne na clenbuterolu

Australijczyk Michael Rogers i Belg Jonathan Breyne zostali tymczasowo zawieszeni, poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). W próbkach obu kolarzy wykryto substancję zabronioną – clenbuterol.

Oba przypadki są świeże i dotyczą azjatyckich wyścigów z końca sezonu. Rogers, reprezentujący w tym roku Tinkoff Saxo, test oblał 20 listopada, po wyścigu Japan Cup, który wygrał.

Jeżdżący w ekipie Crelan Euphony Breyne wpadł 5 listopada podczas wyścigu Tour of Taihu Lake. Co ciekawe, kilka dni potem wygrał jeden z etapów chińskiej imprezy.

Próbki Rogersa badało laboratorium w Tokio, Breyne’a laboratorium w Pekinie. Obaj kolarze czekają na przesłuchanie przed rodzimymi federacjami. Mają też prawo do analizy i otwarcia próbki B.

Rogers w tym sezonie zajął 2. miejsce w Tour of California, przyjechał 6. w Criterium du Dauphine. Podczas Tour de France pomagał Alberto Contadorowi, kończąc zmagania na 16. miejscu. Zwycięstwem w Japonii zamknął sezon.

Dla Breyne triumf w Chinach był największym sukcesem w sezonie. Kolarz musiał zdobyć wynik by zapewnić sobie kontrakt na przyszły sezon – w obliczu rozpadu ekipy pozostawał bez pracy. W 2014 roku miał jeździć w kontynentalnej ekipy Josan – To Win Cycling Team.

Clenbuterol to środek rozszerzający oskrzela, ale w większych ilościach stymuluje wzrost tkanki mięśniowej i pomaga w pozbyciu się tkanki tłuszczowej. Na clenbuterolu wpadali tacy zawodnicy jak Djamolidine Abujaparow, a ostatnio Alberto Contador (też w ekipie Bjarna Riisa), któremu za pozytywny test na tę substancję odebrano triumf w Tour de France 2010.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: