Czwórka Polaków w hiszpańskiej ekipie

Maciej Kasperkiewicz, Piotr Brożyna, Patryk Talaga i Jakub Kaczmarek to czwórka młodych polskich kolarzy, których w przyszłym sezonie zobaczymy w barwach zespołu Telcom Gimex. Polscy orlicy wyjeżdżają zagranicę by podnosić swoje umiejętności i szukać szans na dalszy rozwój - tym razem w barwach zespołu z Hiszpanii.

Ekipa startowała będzie jako zespół amatorski, ale ambicje ma większe i starać się chce o awans do ligi kontynentalnej. Dobrych wyścigów nie powinno jednak zabraknąć - zespół ma powiązania z istniejącą w przeszłości ekipą Azysa, która przez 12 lat kształciła młodych zawodników, w tym Karola Domagalskiego. Drużyna zniknęła z końcem 2012 roku, uginając się pod finansowymi kłopotami na Półwyspie Iberyjskim, w 2013 roku łącząc siły z Telcomem. W 2014 roku Azysa definitywnie wycofuje się z kolarstwa, a schedę po niej przejmie zespół Telcom-Gimex.

Kasperkiewicz i Kaczmarek to wychowankowie KTK Kalisz, Talaga pierwsze kroki stawiał pod okiem Zbigniewa Klęka w Krakusie, a Brożyna ściganie zaczynał w kieleckiej Koronie.

fot. rowery.org/Adek Koper

Kaczmarek w zakończonym sezonie ścigał się w ekipie Wibatech-Brzeg, doświadczenie w kategorii orlika zbierając m.in. w Estonii czy na trasie Karpackiego Wyścigu Kurierów. Z dobrej strony pokazał się podczas Memoriału Henryka Łasaka, gdzie finiszował 11. Do jego największych sukcesów można zaliczyć mistrzostwo Polski juniorów ze startu wspólnego (2011) czy czwarte miejsce w Górskich Mistrzostwach Polski w tym samym roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maciek Kasperkiewicz to medalista Torowych Mistrzostw Polski - w 2012 roku złoty w madisonie juniorów (z bratem Przemkiem), wyścigu drużynowym na dochodzenie juniorów, a także zawodnik drużyny, która na szosie wywalczyła mistrzostwo w wyścigu drużynowym. W tym roku zmagał się z kontuzjami - podczas mistrzostw Europy upadł i złamał rękę. W pierwszej części sezonu reprezentował Polskę na kilku międzynarodowych imprezach juniorskich - Trofeo Karlsberg, Pucharze Narodów czy Juniorskim Wyścigu Pokoju. Dobrze wypadł w Sobótce, w juniorskim Ślężańskim Mnichu finiszując na 3. miejscu. Kolejny raz dobrze pojechał w Belgii, na czwartym etapie Driedaagse van Axel finiszując na 5. miejscu.

Piotr Brożyna do Hiszpanii wyjedzie z klubu Cyklo Korona Kielce. 18-letni kolarz w tym roku błysnął podczas 31. edycji Międzynarodowego Wyścigu Juniorów w Dobczycach, gdzie triumfował na 3. etapie. Talaga to z kolei wychowanek krakowskiego WLKS Krakus BBC Czaja, w tym roku widoczny podczas 12. edycji Wielkanocnego Wyścigu o Puchar Wójta Gminy Kłomnice, gdzie finiszował 3.

Młodzi kolarze nie znają jeszcze swoich przyszłych wyścigów, ale niewykluczone jest, że zespół z Hiszpanii zobaczymy na polskich szosach.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: