Lance Armstrong kupił milion dolarów za Triple Crown

Były włoski kolarz Roberto Gaggioli w rozmowie z Corriere della Sera powiedział, że otrzymał od Lance’a Armstronga 100 tys. dolarów. Pytanie brzmi: za co?

Boss miał przekupić Gaggioliego za udzielenie pomocy podczas przeprowadzonego w czerwcu 1993 roku wyścigu CoreStates USPRO Championship w Filadelfii. Gra była warta świeczki, ponieważ dzięki temu Armstrong zapewnił sobie milion dolarów premii, czyli specjalną nagrodę za triumf we wszystkich trzech imprezach z serii Triple Crown of Cycling: Thrift Drug Classic, K-Mart West Virginia Classic i CoreStates.

Lance podszedł do mnie przed rozpoczęciem wyścigu [w Filadelfii]

- opowiada teraz Włoch.

Powiedział, że mój zespół Coors Light wie o wszystkim i zaproponował 100 tys. dolarów. Dwa okrążenia przed metą jechałem w prowadzącej grupie z Lancem, Bobby Julichem i kilkoma Włochami z Mercatone Uno. Lance dał mi znak, a ja udałem, że nie widzę jego ataku. Wygrał po solowej akcji.

Gaggioli wyjawił, że Teksańczyk przekazał mu pieniądze w hotelu w Bergamo w październiku 1993. Dolary o niskich nominałach zostały ukryte w pudełku z napisem Happy Christmas.

Według Corriere della Sera Armstrong składał finansowe propozycje również innym zawodnikom. W decydującej akcji w Filadelfii znajdowało się czterech Włochów z Mercatone Uno: Simone Biasci, Angelo Canzonieri, Massimo Donati i Roberto Pelliconi. Ten ostatni twierdzi, że również z nimi została zawarta umowa, a 50 milionów lirów (około 80 tys. dolarów).) zostało później przekazane przed Giro di Lombardia.

Biasci zauważył, że oferta Amerykanina stanowiła ogromną pokusę.

W jeden dzień zarobiliśmy więcej niż podczas trzech tygodni w Giro d'Italia.

Należy przypomnieć, że Nowozelandczyk Stephen Swart, który w tamtym czasie również reprezentował Coors Light, wyjawił przy innej sprawie, że Armstrong zapłacił kolarzom tej drużyny 50 tys. dolarów już przed drugim wyścigiem z serii, czyli K-Mart West Virginia Classic.

Teksańczyk za zdobycie Triple Crown przyjął jednorazową nagrodę w wysokości 600 tys. dolarów. Pełna kwota miliona dolarów według regulaminu mogła być wypłacona tylko w przypadku zgody na 20 rocznych transz po 50 tys. dolarów każda.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: