Team Europcar ostatnim zespołem z licencją World Tour

Francuska ekipa Europcar potwierdziła, że Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przyznała jej licencję najwyższej kolarskiej ligi - World Tour. Jeżdżąca dotychczas w drugiej dywizji drużyna w przyszłym roku znajdzie się wśród 18 najlepszych zespołów świata. UCI potwierdziła też rejestrację 17 zespołów drugiej dywizji.

Ekipa Jeana-René Bernaudeau w peletonie kręci od 2000 roku, a jej początki sięgają jeszcze lat 80. W gronie najlepszych drużyn świata jeździła już kilka lat temu, do drugiej ligi spadając w 2009 roku. Zespół nigdy nie wyrażał chęci bycia częścią 18-najlepszych - dzięki silnemu składowi był zapraszany na wiele imprez, w tym Tour de France.

W ostatnich latach co roku pojawiały się też kłopoty ze sponsorem, co nie pozwalało myśleć o większych wydatkach związanych z posiadaniem licencji World Tour. Sytuacja zmieniła się pod koniec tego roku - w obliczu sporej ilości upadających ekip i braku konkurencji w walce o czołowe miejsca, Europcar z zabezpieczonym sponsorowaniem postanowił ubiegać się o licencję.

Dziś Unia potwierdziła rejestrację francuskiego zespołu, co oznacza, że strojącego miny Thomasa Voecklera i spółkę zobaczymy we wszystkich najważniejszych imprezach globu.

Unia poinformowała także o przedłużeniu licencji o dwa lata ekipie Lampre-Merida i o trzy kazachskiej Astanie. Problemów z rejestracją nie miały także Orica-GreenEdge, Team Sky i Movistar. Nieprawidłowości w dokumentacji usunęły Lotto-Belisol i Argos Shimano, a stosowne dokumenty poświadczające kupno licencji przedłożyli właściciele Treka.

Tym samym, wobec 18 zgłoszeń na 18 miejsc, przyznano 18 licencji World Tour.

W gronie najlepszych ekip znajdują się zatem:

AG2R LA MONDIALE
BELKIN-PRO CYCLING TEAM
BMC RACING TEAM
CANNONDALE
FDJ.FR
GARMIN SHARP
LOTTO BELISOL
OMEGA PHARMA - QUICK STEP CYCLING TEAM
TEAM ARGOS-SHIMANO
TEAM KATUSHA
TEAM SAXO BANK
TREK FACTORY RACING
ASTANA PRO TEAM
LAMPRE-MERIDA
MOVISTAR TEAM
ORICA GREENEDGE
TEAM EUROPCAR
TEAM SKY

Zakończono też procedury związane z rejestracją ekip z licencją ProContinental. Procedury pomyślnie przeszła jakiś czas temu polska drużyna CCC Polsat Polkowice, a dziś Unia podała spis 17 zespołów, które ścigały się będą w II dywizji. Są to:

ANDRONI GIOCATTOLI
BARDIANI – CSF
CAJA RURAL – SEGUROS RGA
CCC POLSAT POLKOWICE
COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS
COLOMBIA
DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING
IAM CYCLING
MTN – QHUBEKA
RUSVELO
TEAM NETAPPENDURA
TEAM NOVO NORDISK
TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE
UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM
WANTY – GROUPE GOBERT
YELLOW FLUO
BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: