Timothy Duggan kończy karierę

Amerykanin Timothy Duggan ogłosił zakończenie zawodowej kariery. 31-latek, w tym sezonie ścigający się w barwach ekipy Saxo-Tinkoff, zdecydował się na rozstanie z profesjonalnym ściganiem po słabym sezonie i poważnej kontuzji odniesionej podczas Tour Down Under.

Duggan na swojej oficjalnej stronie poinformował o zakończeniu trwającej osiem lat zawodowej kariery. Mieszkający w Boulder Amerykanin przygodę z peleton rozpoczynał w ekipie TIAA CREF, która później przekształciła się w Garmin-Sharp. Duggan w 2010 roku podpisał dwuletni kontrakt z włoskim Cannondale, w jego barwach osiągając największy sukces w karierze - mistrzostwo Stanów Zjednoczonych w wyścigu ze startu wspólnego.

W sezonie 2013 jeździć miał w kanadyjskim Spidertechu, ale wskutek rozwiązania ekipy musiał szukać nowego kontraktu. Zaczepienie znalazł w zespole Bjarna Riisa, jednak już w styczniu upadł podczas Tour Down Under i złamał nogę, co wykluczyło go z rywalizacji na 3 miesiące.

- Podczas tego okresu mogłem spędzić więcej czasu z żoną, rodziną, przyjaciółmi. Więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Dużo o tym myślałem i czuję, że życie poza kolarstwem znaczy dla mnie więcej niż cokolwiek innego. Poczułem, że znów żyję

- przyznał Duggan, który w sezonie ścigał się tylko 57 dni, długo nie mogąc dojść do siebie po poważnej kontuzji.

- Sezon 2013 był prawdopodobnie najcięższy w mojej karierze, przez ciężką kontuzję nogi. Kiedy jechałem karetką do szpitala, zacząłem się zastanawiać, czy warto. Mimo olbrzymiego wsparcia i bycia otoczonym wspaniałymi kolegami z ekipy, nienawidziłem prawie każdego dnia tego roku. Miałem depresję, czułem się nieszczęśliwy

- opisuje.

- Kiedy myślałem o sezonie 2014, nie mogłem wyobrazić sobie bycia wystarczająco szczęśliwym, bez względu na sytuację. Są rzeczy, które w życiu i sprawiają mi więcej radości. Podjąłem więc decyzję o zaprzestaniu ścigania i przejściu do kolejnego etapu mojego życia.  Jestem niezwykle zadowolony z tego co osiągnąłem. Kariera z tytułem mistrza kraju, podium etapu imprezy World Tour i udziałem w Olimpiadzie, to niewiele, ale naprawdę nie muszę sobie nic więcej udowadniać

- podsumowuje krótko.

Duggan w 2006 roku założył fundację Just Go Harder, którą prowadzi wraz z Ianem MacGregorem. Celem organizacji jest fundowanie stypendiów dla utalentowanej młodzieży, pomagając im w karierze narciarskiej i kolarskiej.

fot. Team Saxo-Tinkoff

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: