Ballan stanie przed Trybunałem Antydopingowym

Alessandro Ballan zostanie przesłuchany przez włoski Tribunale Nazionale Antidoping, czyli Narodowy Trybunał Antydopingowy (TNA) w styczniu 2014 roku. Włoch jest oskarżony o stosowanie zabronionych środków wspomagających w czasie gdy ścigał się w ekipie Lampre.

Włoski Komitet Olimpijski (CONI) postawił Ballanowi w połowie listopada zarzuty złamania punktu 2.2 Kodeksu WADA, czyli użycie lub próbę użycia substancji zabronionej. Równocześnie śledczy złożyli wniosek o ukaranie zawodnika dwuletnim zawieszeniem.

W sprawie oskarżonych jest w sumie 27 osób, a całe dochodzenie to tzw. śledztwa Mantova, które bada dopingowy proceder we Włoszech w latach 2008 - 2009, czyli gdy Ballan święcił największe sukcesy, wygrywając mistrzostwa świata i Tour de Pologne.

Ballan, który w Lampre jeździł w latach 2004-09, przyznał, że w czasie rehabilitacji przyjął leczenie ozonem (wzbogacenie krwi ozonem), ale nie ma sobie nic do zarzucenia i twierdzi, że jego paszport biologiczny jest w porządku.

Termin rozprawy przed Trybunałem został wyznaczony na 16 stycznia 2014 roku, o czym CONI informuje na swojej stronie internetowej. Obecni będą też dwaj lekarze Lampre - Guido Negrelli i Fiorenzo Bonazzi, którzy mieli dopingowym procederem w Lampre zawiadywać. Pierwszemu z nich grozi dożywotnia dyskwalifikacja i zakaz pracy z zawodnikami.

Wyrok dwuletniego zawieszenia zakończy zapewne karierę 34-letnie Ballana.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: