Więcej kobiet w UCI

Co najmniej jedna kobieta będzie zasiadała w każdej komisji Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Unia wybrał członków 18 komisji pracujących nad wszystkimi aspektami sportu dwóch kółek, a prezydent Brian Cookson realizuje tym samym kolejne punkty swojego manifestu, który wydał rozpoczynając kampanię wyborczą.

Nowością jest powołanie trzech dodatkowych komisji - Komisji Kobiet, Komisji Międzynarodowego Rozwoju i Komisji Narodowych oraz Panelu Konstytucyjnego.

Jestem zachwycony mogąc ogłosić tę wiadomość, która podniesie obecność kobiet w kolarstwie. Był to jeden z głównych punktów mojego mandatu, wraz z międzynarodowym rozwojem kolarstwa i reformą systemu zarządzania Unią

- powiedział Cookson.

Obecność kobiet w każdej z komisji, oddzielny zespół pracujący nad zmianami w kobiecym peletonie oraz kobieta na stanowisku vice-prezydenta Unii - to wszystko ma zapewnić problemom kobiecego kolarstwa więcej uwagi i szybszą pracę nad ich rozwiązaniami. Zmiany peleton dotkną już w przyszłym sezonie, a zmiany na szczycie już zaszły. Zastępcą Cooksona jest Tracey Gaudry - była kolarka australijska, członkini Komitetu Wykonawczego UCI.

W wywiadzie przeprowadzonym przez oficerów prasowych Unii (dotychczas takich dodatków nie można było znaleźć na stronie Unii) opowiada ona o swoich celach i planach zmian.

By dokonał się rozwój kolarstwa kobiecego, musi ono być lepiej widoczne. Będziemy współpracowali ze wszystkimi komisjami, gdyż ten proces wymaga zaangażowania wszystkich stron. To nie jest coś co dotyczy tylko jednego departamentu. Chcemy postawić kolarstwo kobiet na pozycji, na jaką zasługuje

- podsumowuje pani vice-prezydent.

Jedną ze zmian, które dotknąć mają ekipy kobiece jest zniesienie zasady mówiącej, że połowa składu mają stanowić zawodniczki poniżej 28 roku życia. W przyszłym sezonie w kobiecym peletonie zrobi się też bardziej kolorowo - pojawią się trzy nowe klasyfikacje w ramach Pucharu Świata - sprinterska, młodzieżowa i górska. Ich liderki nosiły będą specjalne koszulki.

fot. UCI

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: