Kategorie: Konkursy

Pytanie konkursowe nr 2

Kariera Eddy'ego Merckxa kojarzy się przede wszystkim ze zwycięstwami, ale nie brakowało w niej momentów, które omal nie zakończyły przedwcześnie jego przygody z kolarstwem. W 1969 roku, będąc już między innymi mistrzem świata, trzykrotnym zwycięzcą Milan-San Remo, Paryż-Roubaix i Giro d'Italia, był niewątpliwie na kolarskim szczycie. Le grand Eddy Merckx.

Wydarzenia z włoskiej Savony w 1969 roku pozostawiły swój potężny ślad w historii kolarstwa i głowie Merckxa, ale także w archiwach przechowujących włoskie i belgijski depesze dyplomatyczne. Badanie opinii publicznej w Belgii pokazało, że jedynie zabójstwo prezydenta Kennedy'ego bardziej wstrząsnęło Belgami. Tym razem zamach miał być wymierzony w samego Eddy'ego Merckxa.

Kanibal prowadził w 52. Giro d'Italia przez 16 etapów, gdy do jego pokoju hotelowego wszedł dyrektor Faemy Vincenzo Giacotto i oznajmił pozytywny wynik testu dopingowego. O tym, co naprawdę wydarzyło się w Savonie krąży wiele wersji, a wśród w nich wiele historii wyssanych z palca. W całej sprawie pewne były pozytywny wynik testu dopingowego, wątpliwości dotyczące tego testu, międzynarodowy skandal i chęć rzucenia roweru w kąt przez Eddy'ego.

Proszę podać, jak nazywa się firma, która przed Giro d'Italia '69 przygotowała mobilne laboratorium antydopingowe, w którym przebadano feralną dla Merckxa próbkę moczu.

Przypominamy, że pytania konkursowe, to tylko część konkursu. Drugą stanowi zmierzenie się z odpowiedzią na pytanie: dlaczego Merckx wielkim kolarzem był?. Na zwycięzców czekają egzemplarze książki "Eddy Merckx Kanibal" ufundowane przez wydawnictwo Veni Vidi Vici.

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.

Fot. De Post

Jakub Zimoch

Recent Posts

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28

Max Sciandri reklamuje Marca Solera

Marc Soler po kilku latach pracy na sukcesy kolegów w tym sezonie po raz pierwszy w karierze pojedzie na własne…

11 lipca 2020, 15:51

Mistrzostwa Europy 2020. Evenepoel ma bronić tytułu

Według belgijskiej stacji "Sporza" Remco Evenepoel będzie w Plouay bronił tytułu mistrza Europy w jeździe indywidualnej na czas.

11 lipca 2020, 07:18

Alberto Contador machnął Everesting

Alberto Contador ustanowił nowy rekord akcji Everesting.

10 lipca 2020, 21:24