Kategorie: Konkursy

Pytanie konkursowe nr 2

Kariera Eddy'ego Merckxa kojarzy się przede wszystkim ze zwycięstwami, ale nie brakowało w niej momentów, które omal nie zakończyły przedwcześnie jego przygody z kolarstwem. W 1969 roku, będąc już między innymi mistrzem świata, trzykrotnym zwycięzcą Milan-San Remo, Paryż-Roubaix i Giro d'Italia, był niewątpliwie na kolarskim szczycie. Le grand Eddy Merckx.

Wydarzenia z włoskiej Savony w 1969 roku pozostawiły swój potężny ślad w historii kolarstwa i głowie Merckxa, ale także w archiwach przechowujących włoskie i belgijski depesze dyplomatyczne. Badanie opinii publicznej w Belgii pokazało, że jedynie zabójstwo prezydenta Kennedy'ego bardziej wstrząsnęło Belgami. Tym razem zamach miał być wymierzony w samego Eddy'ego Merckxa.

Kanibal prowadził w 52. Giro d'Italia przez 16 etapów, gdy do jego pokoju hotelowego wszedł dyrektor Faemy Vincenzo Giacotto i oznajmił pozytywny wynik testu dopingowego. O tym, co naprawdę wydarzyło się w Savonie krąży wiele wersji, a wśród w nich wiele historii wyssanych z palca. W całej sprawie pewne były pozytywny wynik testu dopingowego, wątpliwości dotyczące tego testu, międzynarodowy skandal i chęć rzucenia roweru w kąt przez Eddy'ego.

Proszę podać, jak nazywa się firma, która przed Giro d'Italia '69 przygotowała mobilne laboratorium antydopingowe, w którym przebadano feralną dla Merckxa próbkę moczu.

Przypominamy, że pytania konkursowe, to tylko część konkursu. Drugą stanowi zmierzenie się z odpowiedzią na pytanie: dlaczego Merckx wielkim kolarzem był?. Na zwycięzców czekają egzemplarze książki "Eddy Merckx Kanibal" ufundowane przez wydawnictwo Veni Vidi Vici.

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.

Fot. De Post

Jakub Zimoch

Share
Opublikowane przez
Jakub Zimoch

Recent Posts

Egan Bernal chętnie na Giro i chętnie na Tour

Egan Bernal nie miałby nic przeciwko połączeniu startów w Giro d'Italia i Tour de France w sezonie 2020. (więcej…)

5 grudnia 2019, 14:57

MPCC apeluje o walkę z "protokołem dopingowym"

Ruch na rzecz wiarygodnego kolarstwa (MPCC) zaapelował do Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) o zmianę podejścia do prowadzenia testów antydopingowych. (więcej…)

5 grudnia 2019, 07:05

Bahrain-Merida zmienia się w Bahrain McLaren

Team Bahrain-Merida w sezonie 2020 występował będzie pod szyldem Bahrain McLaren. (więcej…)

4 grudnia 2019, 14:39

Travis McCabe dostanie szansę w Israel Cycling Academy

Amerykanin Travis McCabe zasili zespół Israel Cycling Academy. 30-latek podpisał roczny kontrakt z grupą, która w sezonie 2020 liczy na…

4 grudnia 2019, 13:06

Total Direct Energie zrezygnuje z Giro d'Italia

Zespół Jeana-René Bernaudeau ma oddać zaproszenie do Giro d'Italia, przychylając się do prośby organizatora wyścigu, informuje "L'Equipe". (więcej…)

4 grudnia 2019, 12:03

Dariusz Banaszek organizuje ekipę kontynentalną

Dariusz Banaszek w sezonie 2020 prowadził będzie grupę kolarską. Zespół występować ma na poziomie kontynentalnym, a w jego składzie znaleźć…

4 grudnia 2019, 10:36