Pytanie konkursowe nr 2

15955b

Kariera Eddy'ego Merckxa kojarzy się przede wszystkim ze zwycięstwami, ale nie brakowało w niej momentów, które omal nie zakończyły przedwcześnie jego przygody z kolarstwem. W 1969 roku, będąc już między innymi mistrzem świata, trzykrotnym zwycięzcą Milan-San Remo, Paryż-Roubaix i Giro d'Italia, był niewątpliwie na kolarskim szczycie. Le grand Eddy Merckx.

Wydarzenia z włoskiej Savony w 1969 roku pozostawiły swój potężny ślad w historii kolarstwa i głowie Merckxa, ale także w archiwach przechowujących włoskie i belgijski depesze dyplomatyczne. Badanie opinii publicznej w Belgii pokazało, że jedynie zabójstwo prezydenta Kennedy'ego bardziej wstrząsnęło Belgami. Tym razem zamach miał być wymierzony w samego Eddy'ego Merckxa.

Kanibal prowadził w 52. Giro d'Italia przez 16 etapów, gdy do jego pokoju hotelowego wszedł dyrektor Faemy Vincenzo Giacotto i oznajmił pozytywny wynik testu dopingowego. O tym, co naprawdę wydarzyło się w Savonie krąży wiele wersji, a wśród w nich wiele historii wyssanych z palca. W całej sprawie pewne były pozytywny wynik testu dopingowego, wątpliwości dotyczące tego testu, międzynarodowy skandal i chęć rzucenia roweru w kąt przez Eddy'ego.

Proszę podać, jak nazywa się firma, która przed Giro d'Italia '69 przygotowała mobilne laboratorium antydopingowe, w którym przebadano feralną dla Merckxa próbkę moczu.

Przypominamy, że pytania konkursowe, to tylko część konkursu. Drugą stanowi zmierzenie się z odpowiedzią na pytanie: dlaczego Merckx wielkim kolarzem był?. Na zwycięzców czekają egzemplarze książki "Eddy Merckx Kanibal" ufundowane przez wydawnictwo Veni Vidi Vici.

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.

Fot. De Post

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: