Orica wspiera Pietera Weeninga w obliczu pytań o doping

Kłopoty w związku z niejasną przeszłością ma Pieter Weening. Holender miał szczęście jeździć przez kilka lat w ekipie Rabobanku, a teraz jest pośrednio oskarżony o stosowanie dopingu.

Na krótko przed publikacją swojej książki, skruszony dopingowicz Michael Rasmussen ujawnił, że cała ekipa Rabobanku stosowała doping podczas Tour de France 2007. "Kurczak" wycofał się z tego stwierdzenia, zastrzegając, że nie widział nigdy dopingującego się Oscara Freire oraz Juana Antonio Flechy.

Weening jechał w składzie holenderskiego zespołu w 2007 roku, w związku z czym jego obecna ekipa - Orica-GreenEdge - poprosiła go wczoraj o ponowne podpisanie prawnie wiążących dokumentów potwierdzających, że nie stosował on dopingu w przeszłości.

Dziś zespół w krótkim oświadczeniu zadeklarował pełne wsparcie dla zawodnika.

Orica-GreenEdge jest świadoma, że Pieter Weening zadeklarował gotowość do współpracy z Holenderską Agencją Antydopingową, w toczącym się szeroko zakrojonym śledztwie w sprawie dopingu wśród holenderskich kolarzy. Zespół otrzymał dokumentację, wraz z oskarżeniami Michaela Rasmussena co do roku 2007. Holenderska Agencja nie prowadzi obecnie śledztwa przeciw panu Weeningowi, nie posiada także zeznań bądź dowodów, które mogłyby stać się podstawą do otwarcia takowego

- czytamy w oświadczeniu wydanym przez australijską ekipę.

Pieter Weening wykazał pełną chęć współpracy i Orica-GreenEdge chciałaby wyrazić swoje pełne wsparcie niego

- podsumowuje szefostwo zespołu.

Weening przez 8 lat jeździł w ekipie Rabobank. W tym roku w barwach zespołu "kangurów" wygrał Tour de Pologne. Podczas Tour de France triumfował na jednym z etapów w 2005 roku.

fot. M.Kosowski/rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: