Puchar Świata 2013/14 #2: drugie zwycięstwo Van der Haara

Lars van der Haar (Rabo - Giant Offroad) wygrał w czeskim Taborze drugi wyścig o przełajowy Puchar Świata, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej.

Mistrz Holandii na finiszu wyprzedził mistrza Niemiec Philippa Walslebena (BKCP - Powerplus), a trzeci przyjechał Belg Kevin Pauwels (Sunweb).

Bardzo szybka, łatwa technicznie pętla o długości 3320 metrów i niemal letnie warunki jazdy nie przeszkodziły w oderwaniu się od stawki bohaterom sprzed tygodnia Van der Haarowi i Walslebenowi.

Dwójka na trzecią z dziewięciu rund wjechała z przewagą 6 sekund, a po następnej różnica urosła do 21 sekund. Grupę pościgową prowadził Martin Bina (Kwadro-Stannah), ale dopiero gdy Czecha zmienił Pauwels zaczęło to wyglądać nieco lepiej.

Na czwartym okrążeniu wywrócił się Van der Haar, co sprawiło, że Walsleben zyskał nad Holendrem 13 sekund. Leżał również mistrz świata Sven Nys (Crelan), tracący w tym momencie już niemal 50 sekund.

Lider PŚ potrzebował jednej rundy na odrobienie wszystkich strat. Trzecią pozycję objął Francis Mourey (FDJ). Mistrz Francji zbliżył się na 14 sekund, ale wówczas zatrzymał go defekt roweru.

Finałowe okrążenie prowadząca para rozpoczęła 26 sekund przed Pauwelsem, Mourey'em i Klaasem Vantornoutem (Sunweb).

Van der Haar próbował zerwać z koła rywala, ale ten ani myślał się poddać. O wygranej rozstrzygnął więc sprinterski pojedynek, z którego obronną ręką wyszedł Holender.

23. przyjechał 23 Mariusz Gil (Kwadro-Stannah).

Wśród kobiet pod nieobecność Marianne Vos zwyciężyła Amerykanka Katie Compton (Trek Cyclocross), a u młodzieżowców najlepszy był Holender Mathieu van der Poel. 35. miejsce zajął Patryk Kostecki.

Kolejny wyścig 23 listopada w belgijskim Koksijde.

  1 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team              1:09:06
  2 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
  3 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team           00:11
  4 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      00:12
  5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team        00:24
  6 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                   00:27
  7 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                        00:31
  8 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                    00:36
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                00:51
 10 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                     00:55
 11 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team
 12 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea                      01:06
 13 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                           01:15
 14 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                        01:19
 15 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                     01:20
 16 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team
 17 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
 18 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                 01:37
 19 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team             01:52
 20 Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team                    01:59
 21 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                 02:06
 22 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                           02:28
 23 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                    02:29
 24 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team
 25 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito                       02:41
 26 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team         03:17
 27 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team              03:26
 28 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek                          03:33
 29 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team             03:46
 30 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                  03:58
 31 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                 04:06
 32 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav       04:25
 33 Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld                             04:39
 34 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team                 04:43
 35 Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida                           04:45
 36 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch                        04:47
 37 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                        05:04
 38 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team                              05:09
 39 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut                          05:41
 40 Milan Barenyi (Svk) Trek KCK Oslany                              06:03
 41 Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev                        06:14
 42 Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec                    06:57
 43 Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav        -1
 44 Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized
 45 Filip Adel (Cze) KC Hlinsko
 46 Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                -2
 47 Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino
 48 Joachim Parbo (Den) Hammel CK
 49 Lukas Batora (Svk) CK Banska Bystrica                            -3
 50 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team
DNF Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
DNF Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team

Klasyfikacja po 2. wyścigu:

  1 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team                  160 pkt.
  2 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus                             135
  3 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team             135
  4 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team          115
  5 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                          103
  6 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                      90
  7 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                     88
  8 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                        88
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                   86
 10 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea                         76
 11 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                           75
 12 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                        70
 13 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                        70
 14 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team                                  68
 15 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                              67
 16 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                    65
 17 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                         60
 18 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team                60
 19 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                       58
 20 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                    57
 21 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                     56
 22 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team                 55
 23 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team                    53
 24 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                        50
 25 Marco Ponta (Ita) Centro Sportivo Esercito                          50
 26 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team            48
 27 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                       46
 28 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                       44
 29 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team                42
 30 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                    41
 31 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec                             39
 32 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                           39
 33 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet-Fidea Cycling Team                    35
 34 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch                           34
 35 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav          33
 36 Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team                       31
 37 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                              29
 38 Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida                              29
 39 Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev                           26
 40 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek                             23
 41 Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mittelland                             22
 42 Vaclav Metlicka (Svk) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav           20
 43 Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld                                18
 44 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut                             18
 45 Lukas Winterberg (Swi) MG Cycling Team                              17
 46 Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk                     15
 47 Joachim Parbo (Den) Hammel CK                                       14
 48 Marco Bianco (Ita) Carraro Team Trentino                            14
 49 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team                                 13
 50 Milan Barenyi (Svk) Trek KCK Oslany                                 11
 51 Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec                        9
 52 Inigo Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio               9
 53 Yu Takenouchi (Jpn) Colba-Superano Ham                               8
 54 Jan Nesvadba (Cze) Madeta Fitness-Specialized                        7
 55 Jon Gomez Elorriaga (Spa) Bioracer-Caravanos Erandio                 7
 56 Filip Adel (Cze) KC Hlinsko                                          6
 57 Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                    5
 58 Angus Edmond (NZl)                                                   5
 59 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team                         5
 60 Lukas Batora (Svk) CK Banska Bystrica                                2