Niemiec Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) triumfował na trasie jazdy indywidualnej na czas we francuskim Herbiers, po raz trzeci wygrywając kończące sezon Chrono des Nations. “Der Panzerwagen” 57-kilometrową trasę pokonał o 14 sekund szybciej od Szweda Gustava Erica Larssona (IAM Cycling) i o 45 sekund szybciej od swojego drużynowego kolegi Sylvaina Chavanela.
To już trzeci z rzędu triumf mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas we francuskiej czasówce – Martin od 2011 roku pozostaje niepokonany na trasie w Wandei.
Wśród pań pierwsze miejsce przypadło Ukraince Hannie Solovey. Drugi czas wykręciła Amerykanka Alison Tetrick, a nieznacznie za nią na mecie zameldowała się Włoszka Elisa Longo Borghini.
W kategorii U-23 najszybciej z trasą uporał się Irlandczyk Ryan Mullen, wyraźnie zwyciężając Francuzów Bruno Armiraila i Alexisa Guerina. 18. czas wykręcił Łukasz Kłasiński, do zwycięzcy tracąc 6:56.
Najlepszym juniorem okazał się Belg Igor Decraene, który o nieco ponad minutę pokonał Francuza Elię Gesberta i swojego rodaka Martina Palma. Pośród juniorek zwyciężyła mistrzyni świata Francuzka Séverine Eraud, pokonując swoją rodaczkę Fanny Zambon i Ukrainkę Olenę Demydovą.
fot. OPQS/Tim de Waele
1.1; Herbiers – Herbiers (57 km); 20 października 2013
1 Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) 01:10:49
2 Gustav Larsson (IAM Cycling) 00:14
3 Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step) 00:45
4 Marco Pinotti (BMC) 00:59
5 Johan Le Bon (FDJ.fr) 01:05
6 Carlos Oyarzun (Chile) 02:05
7 Olivier Kaisen (Lotto-Belisol) 02:10
8 Jérémy Roy (FDJ.fr) 02:24
9 Nicolas Baldo (Atlas-Jakroo) 02:25
10 Anthony Delaplace (Sojasun) 02:48
11 Loic Desriac (Roubaix) 02:52
12 Cameron Wurf (Cannondale) 02:57
13 Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM) 03:20
14 Romain Bacon (BigMat-Auber 93) 03:28
15 Rudy Molard (Cofidis) 03:49
16 Edvaldas Siskevicius (Sojasun) 04:17
17 Bryan Nauleau (Europcar) 04:32
18 Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM) 05:00
19 Arnaud Gérard (Bretagne-Séché) 05:39
20 Bryan Coquard (Europcar) 06:23
21 Tony Hurel (Europcar) 07:34
22 Angelo Tulik (Europcar) 08:50
23 Paul Poux (Sojasun) 10:17
1.1; Herbiers – Herbiers (20,87 km); 20 października 2013
1 Hanna Solovey (Ukraina) 28:25
2 Alison Tetrick (Exergy Twenty 16) 00:43
3 Elisa Longo Borghini (Hitec) 00:59
4 Olga Zabelinskaia (RusVelo) 01:00
5 Edwige Pitel (SC Michela Fanini) 01:05
6 Amber Neben (USA) 01:31
7 Bridie O'Donnell (Total Rush Hyster) 01:42
8 Liesbeth De Vocht (Rabobank Liv/Giant) 01:50
9 Jutta Stienen (Szwajcaria) 02:00
10 Julia Shaw (Drag to zero) 02:02
11 Jeannie Longo (ASPSA)
12 Larissa Drysdale (Cycle Sport Groningue) 02:06
13 Anna Turvey (Ecosse) 02:07
14 Patricia Schwager (Szwajcaria)
15 Mélodie Lesueur (CM Aubervilliers) 02:15
16 Molly Van Houweling (Metromint Cycling Team) 02:17
17 Latoya Brulee (CyclelivePlus-Zannata) 02:19
18 Joanne Duval (US Guérande) 02:22
19 Hayley Simmonds (GBCycles.co.uk)
20 Silvia Valsecchi (Be-Pink) 02:39
21 Fanny Leleu (ASPTT Amiens) 03:11
22 Charlotte Bravard (Vélophile naintréenne) 03:13
23 Mathilde Favre (Lointek) 03:26
24 Coralie Sero (Comité du Morbihan) 03:36
25 Jay Burgess (Ecosse) 03:53
26 Jean Magdalena De Saint (VC La Pomme-Marseille) 04:02
27 Marine Strappazzon (VC St-Julien) 04:11
28 Laudine Genee (VC St-Malo) 04:41
29 Kelly Gambier (CSM Villeneuve-la-Garenne) 04:47
30 Roxana Islas-Garcia (Bourgogne Pro Dialog) 04:51
31 Ophélie Fenart (CSM Villeneuve-la-Garenne) 05:06
32 Daniele Parot (Indre Vélo Passion) 06:01
33 Audrey Artaud (CSM Epinay-sur-Seine) 06:08
34 Isabel Caetano (CSM Epinay-sur-Seine) 06:40
35 Elodie Rival (US Pontchâteau) 09:48
36 Lucile Rival (US Pontchâteau) 09:52
1.2U; Herbiers – Herbiers (43,35 km); 20 października 2013
1 Ryan Mullen (Irlandia) 53:27
2 Bruno Armirail (AC Bagneres-de-Bigorre) 01:16
3 Alexis Guérin (Entente Sud-Gascogne) 01:49
4 Jauffrey Betouigt-Suire (Chambéry Cyclisme Formation) 02:21
5 Adrien Quinio (UC Briochine) 02:32
6 Johann Van Zyl (RPA) 02:35
7 Fabien Grellier (Vendée U) 03:18
8 Lilian Calmejane (Vendée U) 03:32
9 Rémi Bizzozzero (La Motte-Servolex) 04:21
10 Julien Bély (Top 16) 04:25
11 Maxime Piveteau (Vendée U) 04:51
12 Joseph Berlin-Semon (AC Bisontine) 05:01
13 Thomas Bouvet (VC Vaulx-en-Velin) 05:05
14 Emilien Raulline (Côtes d'Armor) 05:25
15 David Michaud (VS Vallet) 05:26
16 Antoine Jan (Comité du Morbihan) 05:50
17 Joey Wastiaux (Guidon chalettois) 06:16
18 Łukasz Kłasiński (Ass. Pons-Gémozac) 06:56
19 Rodolphe Henry (OC Locminé) 07:04
20 Rudy Fiefvez (Entente Sud-Gascogne) 07:13
21 Thibault Dupont (VS Vallet) 08:03
22 Adrien Thomas (EC Giroussens-Lavaur) 08:22