Końcowy ranking WorldTour 2013

Piąty etap Tour of Beijing zamknął tegoroczny sezon WorldTour. Ostatni wyścig nie przewrócił klasyfikacji do góry nogami, acz wprowadził kilka istotnych zmian.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsza trójka była znana już wcześniej. Tak jak w ubiegłym sezonie zwyciężył Joaquin Rodriquez (Katusha), tym razem wyprzedzając Chrisa Froome'a (Sky) i Alejandro Valverde (Movistar).

Dobry występ w Chinach pozwolił w najlepszej dziesiątce zmieścić się mistrzowi świata Rui Coście (Movistar).

Triumfator z Pekinu Benat Intxausti dał Movistarowi zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej. Na drugą pozycję w ostatniej chwili został zepchnięty najlepszy team ubiegłego sezonu Sky, a trzecią pozycję utrzymała Katusha.

W rankingu narodów, jak w ubiegłym sezonie, bardzo wyraźny sukces zanotowała Hiszpania. Na drugim miejscu Włosi, a trzecim Kolumbijczycy, którzy 12 miesięcy temu zostali sklasyfikowani na 11. pozycji.

W zakończonym sezonie po raz pierwszy w historii WorldTouru (ProTouru) niepoślednie role odegrali nasi zawodnicy.

Drugą dziesiątkę klasyfikacji zamknął Rafał Majka (Saxo), na 23. miejscu został sklasyfikowany Michał Kwiatkowski (Omega Pharma), 42. Przemysław Niemiec (Lampre), a 192. Maciej Paterski (Cannondale).

W klasyfikacji narodów dało nam to 11. miejsce z 515 punktami. Przed rokiem była to 17. pozycja (232 pkt.), przed dwoma laty 24. (53 pkt.), a trzy sezony wstecz 26. (49 pkt.).

Warto przy tym zauważyć, że na tegoroczny dorobek złożyło się zaledwie czterech zawodników, podczas gdy w ubiegłym sezonie było ich siedmiu, kolejno: Kwiatkowski, Marczyński, Szmyd, Majka, Niemiec, Gołaś, Paterski.

Klasyfikacja indywidualna: 

  1 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin        KATUSHA (KAT)                        607 pkt. 
  2 FROOME Christopher              SKY PROCYCLING (SKY)                 587 
  3 VALVERDE BELMONTE Alejandro     MOVISTAR TEAM (MOV)                  540 
  4 SAGAN Peter                     CANNONDALE PRO CYCLING (CAN)         491 
  5 NIBALI Vincenzo                 ASTANA PRO TEAM (AST)                474 
  6 MARTIN Daniel                   GARMIN SHARP (GRS)                   432 
  7 CANCELLARA Fabian               RADIOSHACK LEOPARD (RLT)             384 
  8 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander  MOVISTAR TEAM (MOV)                  366 
  9 FARIA DA COSTA Rui Alberto      MOVISTAR TEAM (MOV)                  352 
 10 PORTE Richie                    SKY PROCYCLING (SKY)                 327 
 11 KREUZIGER Roman                 TEAM SAXO-TINKOFF (TST)              308 
 12 MORENO FERNANDEZ Daniel         KATUSHA (KAT)                        295 
 13 HORNER Christopher              RADIOSHACK LEOPARD (RLT)             257 
 14 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto   AG2R LA MONDIALE (ALM)               255 
 15 CONTADOR VELASCO Alberto        TEAM SAXO-TINKOFF (TST)              252 
 16 SCARPONI Michele                LAMPRE-MERIDA (LAM)                  235 
 17 MOLLEMA Bauke                   BELKIN PRO CYCLING TEAM (BEL)        232 
 18 VAN AVERMAET Greg               BMC RACING TEAM (BMC)                230 
 19 HENAO MONTOYA Sergio Luis       SKY PROCYCLING (SKY)                 227 
 20 MAJKA Rafał                     TEAM SAXO-TINKOFF (TST)              201 
 21 SPILAK Simon                    KATUSHA (KAT)                        199 
 22 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat       MOVISTAR TEAM (MOV)                  196 
 23 KWIATKOWSKI Michał              OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN     194 
 24 CHAVANEL Sylvain                OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN     188 
 25 WEENING Pieter                  ORICA GREENEDGE (OGE)                172 
 26 STYBAR Zdenek                   OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN     172 
 27 URAN URAN Rigoberto             SKY PROCYCLING (SKY)                 163 
 28 KRISTOFF Alexander              KATUSHA (KAT)                        161 
 29 CAVENDISH Mark                  OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN     161 
 30 FUGLSANG Jakob                  ASTANA PRO TEAM (AST)                160 
 31 TALANSKY Andrew                 GARMIN SHARP (GRS)                   154 
 32 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon          EUSKALTEL EUSKADI (EUS)              147 
 33 PINOT Thibaut                   FDJ.FR (FDJ)                         146 
 34 POZZOVIVO Domenico              AG2R LA MONDIALE (ALM)               146 
 35 GESINK Robert                   BELKIN PRO CYCLING TEAM (BEL)        145 
 36 ROCHE Nicolas                   TEAM SAXO-TINKOFF (TST)              136 
 37 GREIPEL André                   LOTTO BELISOL (LTB)                  135 
 38 KELDERMAN Wilco                 BELKIN PRO CYCLING TEAM (BEL)        130 
 39 SLAGTER Tom Jelte               BELKIN PRO CYCLING TEAM (BEL)        127 
 40 BAKELANTS Jan                   RADIOSHACK LEOPARD (RLT)             127 
 41 DEGENKOLB John                  TEAM ARGOS - SHIMANO (ARG)           119 
 42 NIEMIEC Przemysław              LAMPRE-MERIDA (LAM)                  118 
 43 THOMAS Geraint                  SKY PROCYCLING (SKY)                 117 
 44 KANGERT Tanel                   ASTANA PRO TEAM (AST)                116 
 45 GASPAROTTO Enrico               ASTANA PRO TEAM (AST)                115 
 46 SANCHEZ GONZALEZ Samuel         EUSKALTEL EUSKADI (EUS)              114 
 47 POZZATO Filippo                 LAMPRE-MERIDA (LAM)                  112 
 48 PERAUD Jean-Christophe          AG2R LA MONDIALE (ALM)               112 
 49 RIBLON Christophe               AG2R LA MONDIALE (ALM)               111 
 50 EVANS Cadel                     BMC RACING TEAM (BMC)                111 
 51 ROELANDTS Jurgen                LOTTO BELISOL (LTB)                  110 
 52 VAN GARDEREN Tejay              BMC RACING TEAM (BMC)                104 
 53 TERPSTRA Niki                   OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN      98 
 54 GILBERT Philippe                BMC RACING TEAM (BMC)                 98 
 55 GERRANS Simon                   ORICA GREENEDGE (OGE)                 92 
 56 MARTIN Tony                     OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN      92 
 57 KITTEL Marcel                   TEAM ARGOS - SHIMANO (ARG)            92 
 58 MORENO BAZAN Javier             MOVISTAR TEAM (MOV)                   86 
 59 NIZZOLO Giacomo                 RADIOSHACK LEOPARD (RLT)              85 
 60 DUMOULIN Tom                    TEAM ARGOS - SHIMANO (ARG)            85 
 61 GALLOPIN Tony                   RADIOSHACK LEOPARD (RLT)              83 
 62 LOPEZ GARCIA David              SKY PROCYCLING (SKY)                  83 
 63 VANMARCKE Sep                   BELKIN PRO CYCLING TEAM (BEL)         80 
 64 VIVIANI Elia                    CANNONDALE PRO CYCLING (CAN)          80 
 65 PAOLINI Luca                    KATUSHA (KAT)                         78 
 66 NIEVE ITURALDE Mikel            EUSKALTEL EUSKADI (EUS)               76 
 67 LADAGNOUS Matthieu              FDJ.FR (FDJ)                          76 
 68 HESJEDAL Ryder                  GARMIN SHARP (GRS)                    75 
 69 GRIVKO Andriy                   ASTANA PRO TEAM (AST)                 70 
 70 BOZIC Borut                     ASTANA PRO TEAM (AST)                 67 
 71 BARDET Romain                   AG2R LA MONDIALE (ALM)                67 
 72 WIGGINS Bradley                 SKY PROCYCLING (SKY)                  66 
 73 LANGEVELD Sebastian             ORICA GREENEDGE (OGE)                 65 
 74 DANIELSON Thomas                GARMIN SHARP (GRS)                    64 
 75 PONZI Simone                    ASTANA PRO TEAM (AST)                 61 
 76 VICHOT Arthur                   FDJ.FR (FDJ)                          60 
 77 DUMOULIN Samuel                 AG2R LA MONDIALE (ALM)                60 
 78 OSS Daniel                      BMC RACING TEAM (BMC)                 58 
 79 IMPEY Daryl                     ORICA GREENEDGE (OGE)                 56 
 80 FRANK Mathias                   BMC RACING TEAM (BMC)                 55 
 81 ROGERS Michael                  TEAM SAXO-TINKOFF (TST)               53 
 82 ROJAS GIL Jose Joaquin          MOVISTAR TEAM (MOV)                   52 
 83 FLECHA GIANNONI Juan Antonio    VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM      52 
 84 HERMANS Ben                     RADIOSHACK LEOPARD (RLT)              52 
 85 HUSHOVD Thor                    BMC RACING TEAM (BMC)                 51 
 86 MEERSMAN Gianni                 OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN      49 
 87 ULISSI Diego                    LAMPRE-MERIDA (LAM)                   48 
 88 BOASSON HAGEN Edvald            SKY PROCYCLING (SKY)                  45 
 89 MATTHEWS Michael                ORICA GREENEDGE (OGE)                 45 
 90 STANNARD Ian                    SKY PROCYCLING (SKY)                  44 
 91 CAPECCHI Eros                   MOVISTAR TEAM (MOV)                   41 
 92 VAN DEN BROECK Jurgen           LOTTO BELISOL (LTB)                   41 
 93 WEGMANN Fabian                  GARMIN SHARP (GRS)                    40 
 94 BENNATI Daniele                 TEAM SAXO-TINKOFF (TST)               40 
 95 SERRY Pieter                    OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLIN      40 
 96 PHINNEY Taylor                  BMC RACING TEAM (BMC)                 38 
 97 VISCONTI Giovanni               MOVISTAR TEAM (MOV)                   37 
 98 BOUHANNI Nacer                  FDJ.FR (FDJ)                          36 
 99 BASSO Ivan                      CANNONDALE PRO CYCLING (CAN)          34 
100 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka        EUSKALTEL EUSKADI (EUS)               32 
... 
192 PATERSKI Maciej                 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN)           2 

Klasyfikacja drużynowa: 

  1 MOVISTAR TEAM (MOV)                                   1610 pkt. 
  2 SKY PROCYCLING (SKY)                                  1561 
  3 KATUSHA (KAT)                                         1340 
  4 RADIOSHACK LEOPARD (RLT)                              1056 
  5 ASTANA PRO TEAM (AST)                                 1045 
  6 TEAM SAXO-TINKOFF (TST)                               1030 
  7 OMEGA PHARMA - QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ)          1013 
  8 GARMIN SHARP (GRS)                                     855 
  9 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN)                           750 
 10 BMC RACING TEAM (BMC)                                  731 
 11 BELKIN PRO CYCLING TEAM (BEL)                          714 
 12 AG2R LA MONDIALE (ALM)                                 691 
 13 ORICA GREENEDGE (OGE)                                  600 
 14 LAMPRE-MERIDA (LAM)                                    543 
 15 EUSKALTEL EUSKADI (EUS)                                391 
 16 TEAM ARGOS - SHIMANO (ARG)                             355 
 17 FDJ.FR (FDJ)                                           338 
 18 LOTTO BELISOL (LTB)                                    307 
 19 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD)                 125 

Klasyfikacja narodów: 

  1 HISZPANIA                                    1890 pkt. 
  2 WŁOCHY                                       1082 
  3 KOLUMBIA                                     1011 
  4 WIELKA BRYTANIA                               975 
  5 HOLANDIA                                      806 
  6 BELGIA                                        645 
  7 FRANCJA                                       640 
  8 AUSTRALIA                                     628 
  9 STANY ZJEDNOCZONE                             617 
 10 IRLANDIA                                      568 
 11 POLSKA                                        515 
 12 SŁOWACJA                                      501 
 13 CZECHY                                        480 
 14 NIEMCY                                        478 
 15 SZWAJCARIA                                    467 
 16 PORTUGALIA                                    363 
 17 SŁOWENIA                                      295 
 18 NORWEGIA                                      267 
 19 DANIA                                         214 
 20 ESTONIA                                       116 
 21 KANADA                                         81 
 22 UKRAINA                                        76 
 23 RPA                                            58 
 24 ROSJA                                          46 
 25 LITWA                                          33 
 26 ARGENTYNA                                      30 
 27 CHORWACJA                                      26 
 28 KOSTARYKA                                      25 
 29 AUSTRIA                                        24 
 30 BIAŁORUŚ                                       18 
 31 KAZACHSTAN                                     14 
 32 FINLANDIA                                       4 
 33 LUKSEMBURG                                      4 
 34 NOWA ZELANDIA                                   2 
 35 SZWECJA                                         2