MŚ 2013: Van der Poel mistrzem juniorów ze startu wspólnego

Holender Mathieu Van Der Poel po ataku na ostatnim okrążeniu został mistrzem świata juniorów w wyścigu ze startu wspólnego. Srebro przypadło finiszującemu z grupy Duńczykowi Madsowi Pedersenowi, a brąz Albańczykowi Iltjanowi Nika.

12. miejsce wywalczył Gracjan Szeląg, a 18. Piotr Konwa.

Juniorzy mieli do pokonania 57 kilometrów dojazdu i 5 rund. Każda z nich liczy 16,57 kilometra, po drodze z dwoma podjazdami, na 6,07 km: Fiesole (4,3 km; 5,2%, max 9%) i 11,55 km: Fine Via Salviati (600 m; 10,2%, max 16%).

Do pętli we Florencji pierwsza dojechała 15-stka, blisko 5 minut przed peletonem. Różnica systematycznie malała, tak że finałowe okrążenie Kolumbijczyk Daniel Martinez i Francuz Franck Bonnamour rozpoczęli 14 sekund przed 38-osobową grupą w składzie z Gracjanem Szelągiem i Piotrem Konwą.

Fiesole pierwszy zdobył Bonnamour, zaledwie 3 sekundy przed kontratakującym Mathieu Van Der Poelem. Szeląg i Konwa tracili w tym punkcie 24 sekundy.

Na Via Salviati prowadzi już Holender, 12 sekund przed Francuzem. Polacy ze stratą 39 sekund otwierali trzecią dziesiątkę.

Ostatnie 5 km do mety nie zmieniło sytuacji na czele. Zwyciężył wnuk Raymonda Poulidora, który linię mety przeciął 3 sekundy przed finiszującą grupą z dwójką Polaków.

Miejsca pozostałych Polaków: 85. Michał Paluta, 119. Mateusz Kazimierczak, a Patryk Krzywda nie ukończył.

 fot. organizator

CM; Montecatini Terme - Florencja (140,05 km - 57,2 km + 5 x 16,57 km); 28 września 2013

1 Mathieu van Der Poel (Holandia)                        3:33:14
2 Mads Pedersen (Dania)                                    00:03
3 Nikaj Iltian (Albania)
4 Logan Owen (USA)
5 Lorenzo Rota (Włochy)
6 Lucas Eriksson (Szwecja)
7 Scott Davies (Wielka Brytania)
8 Artem Nych (Rosja)
9 Sergey Shemyakin (Kazachstan)
10 Benjamin Brkic (Austria)
11 Lorenzo Fortunato (Włochy)
12 Gracjan Szeląg (Polska)
13 Anatoliy Budyak (Ukraina)
14 Anders Skaarseth (Norwegia)
15 Daniel Martínez (Kolumbia)
16 Aliaksandr Riabushenko (Białoruś)
17 Victor Langellotti (Monaco)
18 Piotr Konwa (Polska)
19 Robert Power (Australia)
20 Franck Bonnamour (Francja)
21 Jonas Abrahamsen (Norwegia)
22 Alessandro Fedeli (Włochy)                              00:08
23 Caio Godoy Ormenese (Brazylia)
24 Simone Velasco (Włochy)                                 01:00
25 Christoffer Lisson (Dania)                              01:09
26 Matic Safaric Kolar (Słowenia)
27 Julian Schulze (Niemcy)
28 Geoffrey Curran (USA)
29 José Santoyo (Meksyk)
30 Evgeny Kobernyak (Rosja)
31 Juan Felipe Osorio (Kolumbia)
32 Sam Oomen (Holandia)
33 Pietro Andreoletti (Włochy)                             02:05
34 Mark Padun (Ukraine)                                    02:07
35 Laurens De Plus (Belgia)
36 Daniel Fitter (Australia)                               02:24
37 Kristjan Kumar (Słowenia)                               02:40
38 Piet Allegaert (Belgia)
39 Nikolay Cherkasov (Rosja)                               03:34
41 Stef Krul (Holandia)                                    03:57
42 Nathan Van Hooydonck (Belgia)
43 David Riviere (Francja)
44 Rémy Rochas (Francja)                                   03:59
45 Yonas Tekeste Haile (Erytrea)
46 William Barta (USA)
47 Alex Aranburu (Hiszpania)
48 Kristian Aasvold (Norwegia)
49 Patrick Müller (Szwajcaria)
50 Mathias Van Gompel (Belgia)
51 Julien Van Den Brande (Belgia)
52 Yerlan Pernebekov (Kazachstan)
53 Jhonatan Casillas (Meksyk)
54 Gregely Varró (Węgry)
55 Stylianos Farantakis (Grecja)                           04:05
56 Seid Lizde (Włochy)                                     04:07
57 Adrian Auerbacher (Niemcy)                              04:14
58 Andrej Petrovski (Macedonia)                            05:48
59 Marco König (Niemcy)                                    06:11
60 Juraj Bellan (Słowacja)
61 Ryan Cavanagh (Australia)
62 Tom Wirtgen (Luksemburg)
63 Amanuel Mengis Ghebreindrias (Erytrea)                  06:17
64 Elie Gesbert (Francja)                                  06:31
65 Ivan Garcia Cortina (Hiszpania)                         06:36
66 Yevgeniy Gidich (Kazachstan)
67 Zeke Mostov (USA)
68 Pontus Kastemyr (Szwecja)                               06:38
69 Davy Gunst (Holandia)                                   07:00
70 Gustav Höög (Szwecja)
71 Abderrahmane Bechlagheme (Algieria)
72 Marius Sylta (Norwegia)
73 Jonas Gregaard (Dania)
74 Mykyta Zubenko (Ukraina)
75 Áquila Roux (Brazylia)                                  07:54
76 Gaspar Gonçalves (Portugal)                             09:04
77 Thomas Terrettaz (Szwajcaria)                           09:10
78 David Ribeiro (Portugal)                                09:45
79 Lennard Kämna (Niemcy)
80 Michael Svendgaard (Dania)                              10:17
81 Aleksandr Komin (Rosja)
82 Petter Theodorsen (Norwegia)
83 Magnus Klaris (Dania)
84 Martin Schäppi (Szwajcaria)
85 Michał Paluta (Polska)
86 Andrejs Podans (Łotwa)
87 Pita Cristian David (Ekwador)
88 Stepan Kurianov (Rosja)
89 Matias Arriagada (Chile)
90 Stepan Kochurov (Rosja)
91 Gordian Banzer (Liechtenstein)
92 Vladislav Galyanov (Uzbekistan)
93 Ekke-Kaur Vosman (Estonia)
94 Dzmitry Zhyhunou (Białoruś)
95 David Per (Słowenia)
96 Onur Balkan (Turcja)
97 Mario Stock (Austria)
98 Eduardo Estrada (Kolumbia)
99 Yam Poliak (Izrael)
100 Ryan Felgate (RPA)
101 Juan Camacho Del Fresno (Hiszpania)
102 Jaap De Jong (Holandia)
103 Hampus Anderberg (Szwecja)                              10:50
104 William Elliott (Kanada)                                11:01
105 Dmitriy Rive (Kazachstan)                               11:33
106 Saya Kuroeda (Japonia)                                  12:25
107 Linas Rumšas (Litwa)
108 Uladzimir Gorohovik (Białoruś)                          12:28
109 Larry Valvasori (Luksemburg)
110 Abderrahmane Mansouri (Algieria)                        12:31
111 Rémi Aubert (Francja)                                   12:35
112 Aurélien Paret-Peintre (Francja)
113 Michal Schlegel (Czechy)
114 Lukas Schlemmer (Austria)                               13:14
115 Florian Schipflinger (Austria)
116 Matthew Gibson (Wielka Brytania)                        13:17
117 James Knox (Wielka Brytania)                            13:22
118 Tao Geoghegan Hart (Wielka Brytania)
119 Mateusz Kazimierczak (Polska)                           13:27
120 Eric Süßemilch (Niemcy)
121 Atsushi Oka (Japan)                                     14:46
122 Vasili Strokov (Belarus)                                14:51
123 János Pelikán (Węgry)                                   14:55
124 Brent Luyckx (Belgia)                                   15:02
125 Ayden Toovey (Australia)
126 Mathias Rask Jeppesen (Dania)
127 Ben Ganon (Israel)                                      15:05
128 Luc Turchi (Luxembourg)                                 17:30
129 Edward Dunbar (Ireland)                                 17:44
DNF Vladimir Cludin (Moldova)
DNF Omer Goldstein (Izrael)
DNF Karlis Jirgensons (Łotwa)
DNF Elgun Alizada (Azerbejdżan)
DNF Dániel Móricz (Węgry)
DNF Sean Mackinnon (Kanada)
DNF Adam Jamieson (Kanada)
DNF Adhanom Zemekael (Erytrea)
DNF Balázs Rózsa (Węgry)
DNF Maksim Nidodirov (Białoruś)
DNF Vlad Dobre (Rumunia)
DNF Petr Fiala (Czechy)
DNF Tomas Harag (Słowacja)
DNF Jairo Lopez (Meksyk)
DNF Kwong Lau (Hong Kong)
DNF Chris Jooste (RPA)
DNF Lucas Motta (Brazylia)
DNF Martin Duben (Słowacja)
DNF Adrian Dumitru Zamfir (Rumunia)
DNF Raivis Sarkans (Łotwa)
DNF Luka Kotur SRB
DNF Husnudin Hakimov (Uzbekistan)
DNF Lucian Buga (Rumunia)
DNF Grigoriy Shtein (Kazachstan)
DNF Axel Journiaux (Francja)
DNF Abdelghani Fellah (Algieria)
DNF Federico Olei (San Marino)
DNF César Martingil (Portugalia)
DNF Facundo Crisafulli (Argentyna)
DNF Alexander Wachter (Austria)
DNF Domen Novak (Słowenia)
DNF Ridion Kopshti (Albania)
DNF Mark Downey (Irlandia)
DNF Marco-Tapio Niemi (Finlandia)
DNF Miguel Bryon (USA)
DNF Justin Oien (USA)
DNF Dylan Foley (Irlandia)
DNF Kota Yokoyama (Japonia)
DNF Cristofer Jurado (Panama)
DNF Ivan Venter (RPA)
DNF Hendrik Pineda (Kanada)
DNF Félix Lapointe (Kanada)
DNF Andrei Covalciuc (Moldova)
DNF Svetikas Gintaras (Litwa)
DNF Andrea Maccagli (San Marino)
DNF Martynas Stasikelis (Litwa)
DNF Patryk Krzywda (Polska)
DNF Sapar Serdarov (Turkmenistan)
DNF Sergey Medvedev (Uzbekistan)
DNF Andrei Grigoriev (Moldova)
DNF German Nicolas Tivani Perez (Argentyna)
DNF Fethi Acar (Turcja)
DNF Enes Talha Ay (Turcja)
DNF Nako Georgiev (Bułgaria)
DNF Cristian Cornejo (Chile)
DNF Zoheir Benyoub (Algeria)
DNF Hichem Amari (Algieria)
DNF Kristoffer Halvorsen (Norwegia)
DNF Martijn Budding (Holandia)
DNF Nijat Niftaliyev (Azerbaijan)
DNF Eno Rrucaj (Albania)
DNF Zahar Slugin (Turkmenistan)
DNF Carlo Noia (San Marino)
DNF Ziga Rucigaj (Słowenia)
DNF Santiago Quiroga (Argentina)
DNF Filip Cengic (Chorwacja)