MŚ 2013: Matej Mohoric mistrzem orlików w wyścigu ze startu wspólnego

Słoweniec Matej Mohoric wywalczył tytuł młodzieżowego mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego we włoskiej Florencji. 18-latek po samotnej akcji na ostatnich kilometrach triumfował na 173-kilometrowej trasie, o 3 sekundy wyprzedzając goniącego go kolarza z RPA - Louisa Meintjesa. Sprint o brązowy medal wygrał Norweg Sondre Enger.

Emanuel Piaskowy zajął 40. miejsce, 45. przyjechał Łukasz Wiśniowski, a 74. Patryk Stosz.

Orlicy rywalizowali na dystansie 173 kilometrów, czyli 57-kilometrowym odcinku płaskim i 7 rundach po 16,6 km każda.

Po licznych atakach i próbach odjazdu na płaskim odcinku, w ucieczce znalazło się sześciu kolarzy - Meron Teshome (Erytrea), Kolya Shumov (Białoruś), Zoltan Sipos (Rumunia), Andrz Flaksis (Łotwa), Jaka Bostner (Słowenia) i Mihkel Raim (Estonia).

Uciekinierzy odjechali na niemal 3 minuty, a rządy w peletonie objęli kolarze z Włoch, później zmienieni przez kadrę brytyjską. Grupa naciągnęła się, ale nie dyktowała na tyle mocnego tempa by trzymać śmiałków na krótki dystans.

Przed wjazdem na rundy szóstka miała ponad 4 minuty zapasu, ale kłopoty notował Raim i wkrótce musiał zrezygnować z jazdy na czele. Po pierwszym okrążeniu przewaga spadła poniżej trzech minut, a po kolejnym - poniżej dwóch. W peletonie na czołowe miejsca wyszedł Patryk Stosz, czujnie pilnując czoła. Wiśniowski i Piaskowy jechali nieco dalej.

Na trzecim okrążeniu od czołówki odpadł najpierw Sipos, a potem Shumov, a peleton prowadzony przez Włochów podkręcił tempo, zbijając przewagę do poziomu 1:50. Rozpoczęły się pierwsze kontry - próbował Alexis Gouegard (Francja) czy Białorusin Mytsko.

Poważną akcję zapoczątkował jednak Brytyjczyk Simon Yates, przyspieszając na czwartym podjeździe pod Fiesole i ciągnąc za sobą grupę około 20-30 kolarzy.

3 rundy przed końcem peleton tracił już tylko 40 sekund, a tempo nadawała reprezentacja Norwegii. Ucieczka byłą tuż tuż, co zapoczątkowało dalsze ataki. Ruszył kolejny Francuz - Clement Chevrier, po chwili dojeżdżając do prowadzących. Kontrowali Nathan Brown (USA) i Alexis Gougeard, a w rezultacie po Fiesole na czele została tylko czwórka - Brown, Gougeard, Chevrier i Teshome. Ich akcja wyglądała ładnie, ale na krótkim i sztywnym Via Salviati peleton dogonił ich i zabawa rozpoczęła się na nowo.

O "Marsyliance" na podium myśleli Francuzi, do ataku wysyłając do przodu Flaviena Dassonville'a. Gonili Szwed Frederik Ludvigsson, Holender Dylan Van Baarle oraz Niemiec Jasha Sutterlin. Polacy przesunęli się do przodu i na dwa kółka przed końcem znajdowali się w czole peletonu. Prowadząca czwórka rozpoczęła Fiesole z 50 sekundami zapasu.

Peleton zmniejszył swój skład - tempa nie wytrzymało wielu kolarzy , dzielić zaczęła się też ucieczka, w której tempo nadawał van Baarle. Z tyłu tempo podkręcał Julien Alaphilippe, na zjeździe dojeżdżając do czołówki.

Peleton nie mógł pozostać bierny - na Via Salviati ponownie dogoniono atakujących. Z przodu został tylko Alaphilippe, a pogoń próbowali organizować Australijczycy, dowodzący podzielonym peletonem. Na wąskich zjazdach Francuz radził sobie dobrze, ale jego przewaga nie była duża. Sytuacji nie zmieniło nawet połączenie sił z atakującym Matejem Mohoricem ze Słowenii.

Na ostatnie kółko duo wjechało 20 sekund przed 36 goniącymi, wśród których nie było Polaków. Prowadzili Włosi, ale nie dali rady utrzymać w ryzach grupy - ruszył Louis Meintjes z RPA, szybko dojeżdżając do Mohorica, który zdążył pozbyć się zmęczonego Alaphilippe'a.

6 kilometrów przed metą Słoweniec miał 20 sekund nad goniącym Meintjesem. Po Via Salviati kolarz z RPA zredukował wprawdzie straty, ale zaraz za nim jechała mała grupka już Calebem Ewanem z Australii, Patrickiem Konradem z Austrii i Simonem Yatesem z Wielkiej Brytanii.

Mohoric świetnie spisywał się na zjeździe i nie pozwolił się dogonić, zostawiając rywalom walkę o drugie miejsce. Z stratą 3 sekund na metę wjechał Metinjes, a sprint o brąz wygrał Norweg Sondre Enger.

fot. organizator

CM; Montecatini Terme - Firenze (173,2 km); 27 września 2013

1 Matej Mohoric (Słowenia)                                        4:20:18
2 Louis Meintjes (RPA)                                              00:03
3 Sondre H Enger (Norwegia)                                         00:13
4 Caleb Ewan (Australia)
5 Toms Skujins (Łotwa)
6 Davide Villella (Włochy)
7 Dylan Van Baarle (Holandia)
8 Silvio Herklotz (Niemcy)
9 Julian Alaphilippe (Francja)
10 Patrick Konrad (Austria)
11 Clement Chevrier (Francja)
12 Jan Hirt (Czechy)
13 Nathan Brown (USA)
14 Frederico Figueiredo (Portugalia)
15 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Erytrea)
16 Odd Christian Eiking (Norwegia)
17 Simon Yates (Wielka Brytania)
18 Sebastian Henao Gomez (Kolumbia)
19 Adam Yates (Wielka Brytania)
20 Ilia Koshevoy (Białoruś)                                          00:16
21 Flavien Dassonville (Francja)                                     00:45
22 Ildar Arslanov (Rosja)                                            00:52
23 Felix Grossschartner (Austria)                                    00:53
24 Stefan Rabitsch (Austria)
25 Jasper Stuyven (Belgia)                                           01:14
26 Jasha Sutterlin (Niemcy)                                          01:25
27 Stefan Kueng (Szwajcaria)
28 Karel Hnik (Czechy)
29 Adrien Chenaux (Szwajcaria)
30 Bakhtiyar Kozhatayev (Kazachstan)                                 01:27
31 Adam Phelan (Australia)
32 Zico Waeytens (Belgia)                                            01:30
33 Tanner Putt (USA)                                                 01:39
34 Andrea Zordan (Włochy)                                            01:45
35 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Kolumbia)                        02:27
36 Magnus Cort Nielsen (Dania)                                       02:33
37 Mike Teunissen (Holandia)
38 Sjors Roosen (Holandia)
39 Gregor Muhlberger (Austria)
40 Emanuel Piaskowy (Polska)
41 Daniil Fominykh (Kazachstan)
42 Louis Vervaeke (Belgia)
43 Derk Abel Beckeringh (Holandia)
44 Frayre Moctezuma Eder (Meksyk)
45 Łukasz Wiśniowski (Polska)
46 Antoine Duchesne (Kanada)
47 Tilegen Maidos (Kazachstan)
48 Luis Enrique Davila (Meksyk)
49 Cristian Raileanu (Moldova)
50 Damien Howson (Australia)                                         02:42
51 Bjorn Tore Nilsen Hoem (Norwegia)                                 03:18
52 James Oram (Nowa Zelandia)                                        04:14
53 Fredrik S Galta (Norwegia)
54 Tiesj Benoot (Belgia)
55 Facundo Lezica (Argentyna)
56 Fredrik Ludvigsson (Szwecja)                                      05:27
57 Alexis Gougeard (Francja)                                         06:36
58 Alberto Bettiol (Włochy)
59 Davide Formolo (Włochy)
60 Michael Valgren Andersen (Dania)
61 Roman Katyrin (Rosja)                                             06:52
62 Juan Ernesto Chamorro Chitan (Kolumbia)
63 Natnael Berhane (Erytrea)
64 Johann Van Zyl (RPA)                                              07:07
65 Ruben Fernandez Andujar (Hiszpania)                               08:06
66 Mikhail Akimov (Rosja)                                            08:40
67 Gennady Tatarinov (Rosja)
68 Emanuel Buchmann (Niemcy)
69 Nicolae Tanovitchii (Moldova)
70 Emiel Dolfsma (Holandia)                                          10:49
71 Simon Pellaud (Szwajcaria)                                        11:10
72 Heiner Rodrigo Parra Bustamente (Kolumbia)
73 Kristian Haugaard Jensen (Dania)
74 Patryk Stosz (Polska)                                             11:40
75 Issak Tesfom Okubamariam (Erytrea)                                14:45
76 Rick Zabel (Niemcy)                                               15:24
77 Dion Smith (Nowa Zelandia)
78 Jaka Bostner (Słowenia)
79 Emils Liepins (Łotwa)                                             15:54
80 Erik Baska (Słowacja)                                             16:08
81 Marlen Zmorka (Ukraina)
82 Ihar Mytsko (Białoruś)
83 Carlos Barbero Cuesta (Hiszpania)                                 16:10
84 Mario Gonzalez Salas (Hiszpania)
DNF Roy Goldstein (Izrael)
DNF Yoav Bear (Izrael)
DNF Rene Corella (Meksyk)
DNF Henry Velasco (Ekwador)
DNF Peeter Tarvis (Estonia)
DNF Emil Vinjebo (Dania)
DNF Kolya Shumov (Białoruś)
DNF Ait El Abdia Anass (Maroko)
DNF Maxat Ayazbayev (Kazachstan)
DNF Awet Ghebremedhin (Erytrea)
DNF Meron Teshome Hagos (Erytrea)
DNF Uladzislau Dubovski (Białoruś)
DNF Oskar Svendsen (Norwegia)
DNF Olivier Le Gac (Francja)
DNF Nick Van Der Lijke (Holandia)
DNF Julio Marcelo Paspuezan Carlozama (Ekwador)
DNF Mikel Iturria Segurola (Hiszpania)
DNF Lawson Craddock (USA)
DNF Sven Erik Bystrem (Norwegia)
DNF Edward Theuns (Belgia)
DNF Nathan Wilson (USA)
DNF Haritz Orbe Urrutia (Hiszpania)
DNF Alistair Slater (Wielka Brytania)
DNF Campbell Flakemore (Australia)
DNF Bradley Linfield (Australia)
DNF Zhandos Bizhigitov (Kazachstan)
DNF Ariel Sivori (Argentyna)
DNF Tsgabu Gebremaryam Grmay (Ethiopia)
DNF Tim Mikelj (Słowenia)
DNF Samuel Spokes (Australia)
DNF Richard Carapaz (Ekwador)
DNF Andzs Flaksis (Łotwa)
DNF Pierre-Henri Lecuisinier (Francja)
DNF Joseph Perret (Wielka Brytania)
DNF Owain Doull (Wielka Brytania)
DNF Mark Dzamastagic (Słowenia)
DNF Brayan Stiven Ramirez Chacon (Kolumbia)
DNF Eduardo Sepulveda (Argentyna)
DNF Michele Scartezzini (Włochy)
DNF Jovan Zekavica (Serbia)
DNF Milos Borisavljevic (Serbia)
DNF Johannes Weber (Niemcy)
DNF Eduard Michael Grosu (Rumunia)
DNF Burr Ho (Hong Kong)
DNF Pedro Rodriguez (Ekwador)
DNF Feritcan Samli (Turcja)
DNF Samir Jabrayilov (Azerbejdżan)
DNF Adil Barbari (Algieria)
DNF Kim Magnusson (Szwecja)
DNF Maxim Rusnac (Moldova)
DNF Marcus Faglum-Karlsson (Szwecja)
DNF Gavin Mannion (USA)
DNF Haddi Soufiane (Maroko)
DNF Josef Cerny (Czechy)
DNF Josef Hosek (Czechy)
DNF Lukas Postlberger (Austria)
DNF Dieter Bouvry (Belgia)
DNF Mraouni Salah (Maroko)
DNF Alexander Foliforov (Rosja)
DNF Hichem Kab (Algieria)
DNF Ben Einhorn (Izrael)
DNF Mekseb Debesay (Erytrea)
DNF Zoltan Sipos (Rumunia)
DNF David Dvorsky (Czechy)
DNF Lubos Malovec (Słowacja)
DNF Nassim Saidi (Algieria)
DNF Carlos Eduardo Quisphe-Quishpe (Ekwador)
DNF Ido Zilberstien (Izrael)
DNF Krists Neilands (Łotwa)
DNF Alex Frame (Nowa Zelandia)
DNF Christopher Jennings (RPA)
DNF Jonathan Dibben (Wielka Brytania)
DNF Michael Kolar (Słowacja)
DNF Juraj Lajcha (Słowacja)
DNF Asbjorn Kragh Andersen (Dania)
DNF Andris Vosekalns (Łotwa)
DNF Harrouch Tourki Youssef (Maroko)
DNF Kristian Neemela (Estonia)
DNF Mohd Adiq Husaini Othman (Malezja)
DNF Julio Cesar Benitez Rubio (Meksyk)
DNF Mihkel Raim (Estonia)
DNF Abdallah Elar (Liban)
DNF Andrei Voicu (Rumunia)
DNF Marko Danilovic (Serbia)
DNF Ilhan Celik (Turcja)
DNF Luka Pibernik (Słowenia)