MŚ 2013: Tony Martin mistrzem świata w jeździe indywidualnej

Tony Martin został po raz trzeci z rzędu mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas. Niemiecki zawodnik pokonał we Florencji Brytyjczyka Sir Bradleya Wigginsa i Szwajcara Fabiana Cancellarę.

Michał Kwiatkowski uzyskał 24., a Maciej Bodnar 28. czas.

Najlepsze otwarcie zaliczył Cancellara, który na jedynym małym podjeździe płaskiej trasy (7,3 km) o włos, czyli o 0.36 sekundy wyprzedzał Martina, natomiast trzeci w tym punkcie Francuz Sylvain Chavanel tracił 10 sekund. Stosunkowo wolno rozpoczął Wiggins, który był 6. (+ 0:15). Maciej Bodnar notował 13. wynik (+ 0:23), a Michał Kwiatkowski 28. (+ 0:35).

Na drugim pomiarze (24,1 km) wyraźnie prowadził już Martin. 13 sekund tracił tam Cancellara, a 34 sekundy Białorusin Vasil Kiryienka. Wiggins przesunął się na czwarte miejsce, jednak z wyraźną już stratą (+ 0:37). Kwiatkowski był 24. (+1:40), Bodnar 25. (+ 1:41).

Rozpędzonego "Der Panzerwagena" nikt nie mógł już zatrzymać. 28-letni Niemiec po 42,3 km powiększył zapas do 28 sekund nad "Spartakusem". "Wiggo" wskoczył w końcu na medalową pozycję ze stratą 40 sekund. "Kwiatek" awansował na 23. miejsce (+ 3:00), "Bodi" obsunął się na 27. (3:16).

Najbardziej techniczna końcówka trasy, składająca się z 15 ostrych zakrętów na ulicach Florencji, rozstrzygnęła o pozycji wicemistrza świata. Wiggins sekunda po sekundzie odrabiał do Cancellary, na mecie wyprzedzając Szwajcara o 2.25 sekundy. Po chwili finiszował już Martin, pokazując na palcach, który to jego mistrzowski tytuł.

Dwójka naszych reprezentantów bez rewelacji. Miejsca w trzeciej dziesiątce wstydu nie przynoszą, ale też do dumy im daleko.

CM; Montecatini Terme - Florencja (57,9 km); 24 września 2013:

1 Tony Martin (Niemcy)                              1:05:36.65 (52,9 km/h)
2 Bradley Wiggins (Wielka Brytania)                      46.09
3 Fabian Cancellara (Szwajcaria)                         48.34
4 Vasil Kiryienka (Białoruś)                          01:26.01
5 Taylor Phinney (USA)                                02:08.00
6 Rasmus Christian Quaade (Dania)                     02:36.33
7 Marco Pinotti (Włochy)                              02:41.92
8 Adriano Malori (Włochy)                             02:51.07
9 Gustav Larsson (Szwecja)                            02:58.47
10 Kanstantsin Siutsou (Białoruś)                     02:59.54
11 Jan Barta (Czechy)                                 03:07.00
12 Rohan Dennis (Australia)                           03:09.33
13 Nicolas Roche (Irlandia)                           03:13.35
14 Jonathan Castroviejo Nicolas (Hiszpania)           03:13.78
15 Nelson Oliveira (Portugalia)                       03:14.43
16 Kristof Vandewalle (Belgia)                        03:17.15
17 Richie Porte (Australia)                           03:22.82
18 Vladimir Gusev (Rosja)                             03:28.46
19 Dmitriy Gruzdev (Kazachstan)                       03:35.95
20 Bert Grabsch (Niemcy)                              03:41.01
21 Jesse Sergent (Nowa Zelandia)                      03:45.91
22 Sylvain Chavanel (Francja)                         03:48.41
23 Aleksejs Saramotins (Łotwa)                        03:56.32
24 Michał Kwiatkowski (Polska)                        03:59.07
25 Niki Terpstra (Holandia)                           04:00.83
26 Carlos Ivan Oyarzun Guinez (Chile)                 04:06.45
27 Lieuwe Westra (Holandia)                           04:06.54
28 Maciej Bodnar (Polska)                             04:18.20
29 Jérémy Roy (Francja)                               04:27.21
30 Riccardo Zoidl (Austria)                           04:39.57
31 Serghei Tvetcov (Moldova)                          04:47.33
32 Ignatas Konovalovas (Litwa)                        04:49.80
33 Bob Jungels (Luksemburg)                           04:58.57
34 Nikolay Mihaylov (Bułgaria)                        04:59.10
35 Luis Leon Sanchez Gil (Hiszpania)                  05:04.78
36 Tobias Ludvigsson (Szwecja)                        05:07.12
37 Matthias Brandle (Austria)                         05:11.12
38 Patrick Gretsch (Niemcy)                           05:14.23
39 Tiago Machado (Portugalia)                         05:28.63
40 Ilnur Zakarin (Rosja)                              05:34.37
41 Alex Dowsett (Wielka Brytania)                     05:47.23
42 Reinardt Janse Van Rensburg (RPA)                  05:52.74
43 Alex Rasmussen (Dania)                             05:56.91
44 Ioannis Tamouridis (Grecja)                        06:00.00
45 Andriy Vasylyuk (Ukraina)                          06:04.45
46 Andrew Talansky (USA)                              06:05.19
47 Matej Jurco (Słowacja)                             06:15.31
48 Alexey Lutsenko (Kazachstan)                       06:19.04
49 Thomas De Gendt (Belgia)                           06:25.48
50 Kristijan Koren (Słowenia)                         06:25.55
51 Reto Hollenstein (Szwajcaria)                      06:26.12
52 Rafaa Chtioui (Tunezja)                            06:30.86
53 Gert Joeaar (Estonia)                              06:49.14
54 Daniel Teklehaimanot (Erytrea)                     06:49.28
55 Jay Robert Thomson (RPA)                           06:52.88
56 Sam Bewley (Nowa Zelandia)                         07:00.02
57 King Lok Cheung (Hong Kong)                        07:01.57
58 Leandro Messineo (Argentyna)                       07:23.33
59 Gediminas Bagdonas (Litwa)                         07:38.30
60 Hyeong Min Choe (Korea Południowa)                 07:44.62
61 Mykhaylo Kononenko (Ukraina)                       07:46.86
62 Muradjan Halmuratov (Uzbekistan)                   07:51.74
63 Spas Gyurov (Bułgaria)                             07:56.99
64 Samuel Pökälä (Finlandia)                          08:11.30
65 Elchin Asadov (Azerbejdżan)                        08:21.39
66 Andrei Nechita (Rumunia)                           08:30.77
67 Rafael Infantino Abreu (Kolumbia)                  09:14.83
68 David Albos Cavaliere (Andorra)                    09:40.10
69 Meran Russan (Erytrea)                             09:41.58
70 Jose Ragonessi (Ekwador)                           09:43.75
71 Segundo Navarrete (Ekwador)                        09:51.49
72 Zhupa Eugert (Albania)                             09:54.57
73 Jiyong Kang (Korea Południowa)                     10:59.52
74 Uri Martins (Meksyk)                               11:44.67
75 Ahmed Albourdainy (Katar)                          12:11.70
76 Gustavo Mino (Paragwaj)                            15:13.21
77 Nazir Jaser (Syria)                                15:14.40

fot. organizator