MŚ 2013: Kwiatkowski mistrzem świata w jeździe drużynowej na czas

Michał Kwiatkowski z kolegami z belgijskiej ekipy Omega Pharma-Quick Step zdobył tytuł mistrza świata w drużynowej jeździe na czas. Srebrne medale przypadły kolarzom australijskiego zespołu Orica-GreenEdge, którzy przegrali o zaledwie 0.81 sekundy. Trzeci wynik zanotowali kolarze brytyjskiego Sky Procycling.

W zwycięskim składzie obok Kwiatkowskiego pojechali: Sylvain Chavanel (Francja), Tony Martin (Niemcy), Niki Terpstra (Holandia), Kristof Vandewalle (Belgia) i Peter Velits (Słowacja). Srebrny stanowili Luke Durbridge (Australia), Michael Hepburn (Australia), Daryl Impey (RPA), Brett Lancaster (Australia), Jens Mouris (Holandia), Svein Tuft (Kanada), natomiast brązowy Edvald Boasson Hagen (Norwegia), Christopher Froome (Wielka Brytania), Vasil Kiryienka (Białoruś), Richie Porte (Australia), Kanstantsin Siutsou (Białoruś) i Geraint Thomas (Wielka Bytania).

35 ekip rywalizowało na płaskiej, bardzo szybkiej, łatwej technicznie trasie. Po starcie z Montecatini Terme broniąca tytułu belgijska ekipa, w której z zeszłorocznego składu wypadł tylko Tom Boonen zastąpiony przez “Kwiato”, pokazała, że nie zamierza żartować, ponieważ już na pierwszym pomiarze (7,3 km) o 12 sekund wyprzedzała Orice i BMC Racing.

Drugi pomiar (24,1 km) potwierdził, że w pierwszej części dystansu Omega utrzymywała najwyższe tempo. 14 sekund w tym punkcie traciła Orica, a 18 sekund trzeci Sky.

Ostatni przed metą międzyczas (42,3 km) zmienił zasadniczo sytuację. Na prowadzenie wyszli chłopacy z Orica, o 1.45 sekundy przed Omegę. Sky był wolniejszy o 20 sekund i praktycznie bez szans na coś więcej niż najniższy stopień podium.

Ostatnie 15 km dwie najlepsze ekipy kończyły w czwórkę. Kwiatkowski został z tyłu, ale prowadzeni przez Tony Marina kolarze Omegi, odrobili niewielką stratę, wpadając na metę z czasem o 0.81 sekundy lepszym od zespołu z Australii.

Maciej Bodnar w Cannondale wywalczył 7. miejsce, a Łukasz Wiśniowski z kolegami Etixx–Ihned przyjechał 25.

Na niezłym 21. miejscu zameldowali się kolarze CCC Polsat Polkowice: Davide Rebellin, Nikolay Mihaylov, Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Tomasz Kiendyś, Jarosław Marycz.

BDC MarcPol w składzie z Pawłem Bernasem, Kamilem Gradkiem, Piotrem Kirpszą, Mateuszem Komarem, Jarosławem Kowalczykiem i Robertem Radoszem zajęli 5. pozycję od końca.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2013 – jazda drużynowa na czas (CM), Montecatini Terme – Florencja (57,2 km):

1 Omega Pharma Quick Step                       1:04:16.81 (53,4 km/h)