WADA wprowadzi "paszport sterydowy"

Ampułki EPO

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) planuje wprowadzenie tzw. "paszportu sterydowego" dla sportowców jeszcze przed końcem 2013 roku. Prezydent John Fahey na 125. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) w Buenos Aires ogłosił, że po paszporcie biologicznym czas na kolejny środek walki z dopingiem i wprowadzenie surowszych kar za łamanie przepisów.

Szczegóły programu nie zostały ujawnione, ale Fahey zapowiedział, że nowy środek walki z dopingiem będzie wprowadzony już w 2014 roku. Nie jest jasne, czy narzędzie to zostanie wprowadzone dla wszystkich dyscyplin i w jakim kształcie będzie funkcjonowało w kolarstwie.

WADA jeszcze w tym roku ma zmienić swój Kodeks, za pierwsze złamanie zasad antydopingowych wprowadzając w niektórych przypadkach zawieszenie na 4 lata, czyli dwukrotnie ponosząc wymiar kary. Zasady przejdą gruntowną renowację - większe kary będą groziły także otoczce zawodnika - trenerom, masażystom i lekarzom.

Fahey zapewnił także, że do przodu posuwa się współpraca kontrolerów z przemyłem farmaceutycznym. - Firmy dostarczają nam wszystkich informacji o leku zanim wejdzie on do produkcji, więc można go łatwo wykryć - powiedział.

Inicjatywę z entuzjazmem przyjęły organizacje przeciwstawiające się dopingowi w sporcie, w tym australijska fundacja Bike Pure, promująca czyste kolarstwo i opowiadająca się za uczciwą rywalizacją w ściganiu na dwóch kółkach.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: