Mistrzostwa Polski 2013: wyścig ze startu wspólnego U23 mężczyzn

Łukasz Wiśniowski (Etixx-Ihned) po samotnej akcji na ostatnich kilometrach zdobył złoto w wyścigu ze startu wspólnego orlików. 21-latek wywalczył tym samym drugi złoty medal mistrzostw w Sobótce.

Na drugim miejscu przyjechał Wojciech Migdał (WLKS Krakus BBC Czaja), a na trzecim Konrad Tomasiak (TC Chrobry Lasocki Głogów).

Wyścig był niezwykle dynamiczny, obfitował w liczne akcje i pościgi. Start odbył się przy sporym zachmurzeniu, po porannym deszczu. Do ataku na pierwszej z ośmiu rund ruszyło czterech kolarzy - Norbert Krakowiak (TC Chrobry Lasocki Głogów), Sławomir Chrzanowski (KKS Ślęża Sobótka), Marek Kulas (Cartusia Stal) i Przemysław Sobieraj (KS Pogoń Mostostal Puławy).

Grupa jadąca za nimi cały czas się tasowała, kilkunastu zawodników próbowało przeskoczyć do czołówki. Akcje animowali kolarze TC Chrobry Lasocki Głógów, atakując wraz z Patrykiem Stoszem i tworząc 18-osobową czołówkę. Wśród prowadzących znalazł się m.in Wojciech Migdał (WLKS Krakus BBC Czaja) oraz Przemysław Kasperkiewicz (WV De Jonge Renner). Tempo dyktowali kolarze z Głogowa, wypracowując przewagę, która momentami sięgała 3:30.

Kolarze jadący w peletonie zawiązywali próby połączenia, ale grupy te nie zdołały zbliżyć się do prowadzących. Na 6. rundzie na akcję zdecydowała się mała grupka, ciągnięta przez Łukasza Wiśniowskiego, któremu na kole siedział m.in Paweł Franczak (Wibatech Brzeg). Ich próby zostały uwieńczone powodzeniem - udało im się dogonić prowadzących, którzy w międzyczasie zdołali kilkukrotnie zmienić układ na czele.

Kolarze Lasockiego próbowali atakami rozerwać grupę, ale nikt nie zdecydował się na pracę. W rezultacie na czele został Konrad Tomasiak, z Migdałem na kole. Za ich plecami grupa zaczęła się dzielić. Nie dał rady Franczak, paliwa w baku zabrakło Stoszowi za mało sił miał też jadący cały czas bardzo czujnie Kasperkiewicz.

Do ataku ruszył Wiśniowski, doganiając prowadzących i pięć kilometrów przed metą rozpoczynając solową akcję. Kolarzowi Etixxu nie zdołano odebrać medalu - wjechał on na metę z bezpieczną przewagą, a po drugie miejsce finiszował Migdał.

Wyniki (Sobótka; 176 km, 8 x 22 km):

1 Łukasz Wiśniowski (Etixx-Ihned)           4:19:23 
2 Wojciech Migdał (WLKS Krakus BBC Czaja)         0:30 
3 Konrad Tomasiak (TC Chrobry Lasocki Głogów)       0:32 
4 Paweł Franczak (Wibatech Brzeg)             2:08 
5 Patryk Stosz (TC Chrobry Lasocki Głogów) 
6 Mateusz Nowaczek (Bank BGŻ) 
7 Piotr Wojciechowski (Las Vegas Power Energy Drink)   2:14 
8 Bartosz Zając (TC Chrobry Lasocki Głogów)        2:20 
9 Przemysław Kasperkiewicz (WV De Jonge Renner)      2:25 
10 Przemysław Sobieraj (KS Pogoń Mostostal Puławy)    3:37

KOMPLET WYNIKÓW

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: