Szlakiem Grodów Piastowskich 2013: etap 1

2.1; Świdnica - Dzierżoniów (167 km); 3 maja 2013. Davide Rebellin (CCC Polsat) wygrał pierwszy etap 48. wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Włoch wyprzedził towarzysza z grupy i obrońcę tytułu Marka Rutkiewicza oraz Bartosza Huzarskiego (NetApp-Endura).

Najtrudniejszy etap wyścigu, kończący zazwyczaj rywalizację, w tym roku zainaugurował wyścig i już w pierwszym dniu dosłownie zdziesiątkował peleton. Ciężkie podjazdy na górskie premie – w tym na przełęcze Walimską, Jugowską i Sokoła – zimno, deszcz i mgła powodowały, że wielu kolarzy szybko straciło siły i ochotę do walki.

Nie zabrakło jej natomiast uczestnikom ucieczki dnia, w której jechali między innymi zwycięzca czwartkowego kryterium w Legnicy Niemiec Roger Kluge, pierwszy lider wyścigu Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) i Marcin Sapa (BDC MarcPol). W uciekającej czołówce niespodziewanie znaleźli się głównie sprinterzy, ale zgodnie współpracując uzyskali już w pewnym momencie dziewięć minut przewagi nad topniejącym w oczach peletonem. W końcówce etapu prowadzący szybko jednak tracili przewagę.

Na podjeździe na przełęcz Jugowską z czołówki zaatakowali Sapa i Matysiak, którzy przez cały etap walczyli o punkty na górskich premiach. W tej rywalizacji lepszy okazał się ostatecznie kolarz CCC, zamieniając po etapie żółtą koszulkę na trykot lidera klasyfikacji górskiej. Za prowadzącą dwójka ruszył ubiegłoroczny triumfator Grodów – Rutkiewicz. Trójka Polaków została doścignięta na podjeździe na Przełęcz Walimską , ale na ostatnim podjeździe etapu ponowił atak Rutkiewicz, pociągając za sobą Rebellina, Mateusza Taciaka, Bartosza Huzarskiego i Jana Bartę z NetApp oraz Jiriego Hudecka (Bauknecht Author).

O etapowym zwycięstwie zadecydował sprint z tej właśnie sześcioosobowej czołówki. Najszybszy był Rebellin wyprzedzając Rutkiewicza i Huzarskiego. Na czołowych miejscach w klasyfikacji znaleźli się więc po bardzo trudnym pierwszym etapie kolarze CCC i NetApp i wszystko wskazuje na to, że właśnie oni walczyć będą o końcowe zwycięstwo. Dla zawodników z Polkowic będzie to okazja do powiększenia dorobku w rankingu BGŻ ProLigi, w której prowadzi Rutkiewicz przed Taciakiem.

O tym, jak trudny był piątkowy etap świadczyć może fakt, iż Matysiak, będący w czołówce jeszcze na kilkanaście kilometrów przed metą dojechał do niej … ze stratą 9 minut. Ciężkich warunków i trudów etapu nie wytrzymało blisko 30 kolarzy, którzy poddali się i wsiedli do autobusu z napisem „koniec wyścigu”.

W sobotę uczestnicy Grodów rywalizować będą na dwóch etapach – przedpołudniowej czasówce (30 km) i popołudniowym, ze startu wspólnego, wokół Polkowic (96 km). Zakończenie imprezy w niedzielę.

1. Davide Rebellin (CCC) 
2. Marek Rutkiewicz (CCC) 
3. Bartosz Huzarski (NetApp-Endura) 
4. Jan Barta (NetApp-Endura) 
5. Jir Hudecek (Bauknecht-Author) 
6. Mateusz Taciak (CCC) 
7. Jacek Morajko (CCC)                    0:54 
8. Paweł Bernas (BDC) 
9. Arne Egner (Team Stölting) 
10. Adam Stachowiak (Bank BGZ)

inf. prasowa

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: