Mediolan-San Remo 2013. Ciolek królem zimowej "Primavery"

Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka) po zaciętej walce na ostatnich metrach wygrał 104. edycję wyścigu Mediolan - San Remo. Niemiec reprezentujący afrykańską ekipę, jadącą po raz drugi w swojej historii w cyklu World Tour, pokonał faworyzowanego Petera Sagana (Cannondale) i Fabiana Cancellarę (RadioShack-Leopard).

Wyścig przebiegał w skrajnie trudnych warunkach. Część trasy zneutralizowano z powodu opadów śniegu, a na ostatnich 130 kilometrach peletonowi towarzyszył deszcz. Ciolek w końcówce znalazł się w małej grupie, która rozstrzygnęła między sobą o losach zwycięstwa.

Trudny początek

Niedziela przywitała kolarzy zimnymi podmuchami wiatru i jesienno-zimową atmosferą za hotelowym oknem. Prognozy na dalszą część dnia były złe, ale nieciekawie zaczęło robić się już na starcie. Spadł śnieg, a na mecie w San Remo - deszcz. Start przebiegał prawie bez przeszkód, ale po wyjeździe z Mediolanu okazało się, że dzisiejszy dzień nie jest zupełnie odpowiedni do ścigania. Na drodze prowadzącej do Passo del Turchino zaczęło mocno sypać.

Od peletonu oderwała się szóstka kolarzy, która błyskawicznie zdobyła kilkuminutową przewagę. Byli to: Matteo Montaguti (Ag2r La Mondiale), Lars Bak (Lotto-Belisol), Pablo Lastras (Movistar), Filippo Fortin (Bardiani Valvole CSF-Inox), Maxim Belkov (Katiusza) i Diego Rosa (Androni-Giocattoli).

Ich przewaga wzrosła po 23 kilometrach do 4 minut, by chwilę później wynosić już 10 minut. Warunki atmosferyczne były tak złe, że organizatorzy postanowili część trasy zneutralizować, zachowując równocześnie różnice czasowe. Śniegu było coraz więcej, a na szczycie Passo del Turchino droga była zupełnie biała.

W tak złych warunkach kolarze nie rywalizowali już od dawna. Ostatnia deszczowa edycja "Primaviery" miała miejsce w 1991 roku, gdy po samotnej szarży zwyciężył Claudio Chiapucci.

Uciekający kolarze podkręcili tempo, chcąc wznowić wyścig z jak największą przewagą. Skończyło się na 7:10. Zawodnicy z trasy zeszli po 117 kilometrach, w miasteczku Ovada. Wszyscy byli bardzo przemarznięci, kaski pokryły się warstwą lodu. Niektórzy z trudem zsiadali z rowerów. W autobusach rozpoczęło się tweetowanie - kolarze zamiast narzekać, w większości żartowali.

Autobusy przewiozły peleton przez 46 kilometrów zaśnieżonych odcinków do Arenzano, gdzie rywalizacja miała zostać wznowiona. Pogoda poprawiła się - zniknął śnieg, ale zaczął padać deszcz. Po chwili oczekiwań organizatorzy postanowili przesunąć wznowienie zawodów - zneutralizowano podjazd Le Manie, a zawodnicy wyruszyć mieli z miejscowości Cogoleto, zlokalizowanej 126,5 kilometrów przed metą, omijając podjazd.

Powrót na trasę

Wyścig wznowiono przy akompaniamencie spadających z nieba kropli deszczu. W autobusach zostało kilku zawodników, którzy nie chcieli kontynuować rywalizacji - w tym Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step) i Tom Slagter (Blanco).

Uciekinierzy jechali mocno, utrzymując różnicę 7 minut. Z tyłu goniła ekipa Cannondale, którą prowadził Maciej Bodnar. Coraz więcej zawodników decydowało się na opuszczenie wyścigu. Zrezygnowali Matthew Goss (Orica-GreenEdge) i Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step).

98 kilometrów przed metą przewaga wahała się około 6 minut. Padał deszcz, temperatura nie przekraczała kilku stopni.

25 kilometrów dalej przewaga spadłą o ponad minutę. Z ucieczki odpadł Fortin, a zespół Omega Pharma-Quick Step został zredukowany do trzech kolarzy. 65 kilometrów przed metą - tuż przed początkiem wzniesień prowadzących do Cipressy - różnica wynosiła już niewiele ponad 3 minuty.

50 kilometrów przed metą, za szczytem Capo Mele (1400 m, 8,1%) przewaga wynosiła 2:40. Problemy miał Vincenzo Nibali (Astana), który został za główną grupą, narzekając na zbyt niską temperaturę. Włoch chwilę później wycofał się z rywalizacji.

Na podjeździe Capo Berta do ataku ruszył Lars Bak. Tempa nie wytrzymał Lastras oraz Montaguti, a na czele z szarżującym Duńczykiem zostali Belkov i Rosa. Od okrojonego peletonu, prowadzonego przez ekipę Sky, zaczął odpadać mistrz Włoch - Franco Pellizotti (Androni Giocattoli).

Przewaga ucieczki spadała - 36 kilometrów przed metą wynosiła już tylko 57 sekund. Problemy miał Thor Hushovd (BMC).

30 kilometrów przed metą akcja Baka, Rosy i Belkova została skasowana. Peleton przyspieszył pod wpływem zawodników pracujących na Edvalda Boassona Hagena. Szybkie tempo i mokra nawierzchnia stały się powodem kraksy - tuż przed początkiem Cipressy (5,65 km, 4,1%; maksymalnie 9%) na ziemi znalazł się Geraint Thomas (Sky) i jego dwóch pomocników oraz Tyler Farrar (Garmin-Sharp).

Powstała wyrwa i zamieszanie, a na czele znalazło się pięciu zawodników: Maxime Bouet (Ag2r La Mondiale), Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol), Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step) i Damiano Caruso (Cannondale) i Thomas Lövkvist (IAM). Z tyłu problemy mieli Hagen (Sky) i Gerrans (Orica-GreenEdge), a także Andre Greipel (Lotto-Belisol).

W goniącej grupie zostało około 50 kolarzy, w tym Mark Cavendish (Omega Pharma), Filippo Pozzato (Lampre-Merida), Fabian Cancellara (RadioShack-Leopard), Peter Sagan (Cannondale), Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka), Arthur Vichot (FDJ) i Ian Stannard (Sky). Prowadził ją mistrz świata Philippe Gilbert (BMC).

Końcówka

Na płaskim odcinku poprzedzającym Poggio (3,7 km, 3,7%; maksymalnie 8%) piątka zaczęła się rozpadać, a skoki z tyłu rozpoczął Gilbert. 14 kilometrów przed metą na czele, z przewagą pół minuty, jechał Chavanel w towarzystwie Edwarda Vorganowa (Katiusza) i Stannarda. Gonił Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol), a za nim jechał Gilbert i Hayden Roulston (RadioShack-Leopard).

Trójka uciekinierów rozpoczęła podjazd pod Poggio z przewagą 27 sekund. Do ataku ruszył Ian Stannard, a tempo wytrzymał Chavanel. Z małego peletonu zaatakował Maxim Iglinsky (Astana), który szybko dojechał do słabnącego Worganowa. Jego atak i mocna praca Chavanela sprawiły, ze na czoło wyszedł duet ekipy Cannondale - Moreno Moser rozpoczął narzucanie tempa dla Petera Sagana. W czole utrzymywał się Heinrich Haussler (IAM).

Akcja Iglinskiego szybko dobiegła końca, a do ataku ruszył Luca Paolini (Katiusza). Za nim podążyli Sagan, Cancellara, Ciolek i Pozzatto. Podjazd się skończył, a chwilę wahania wykorzystał Szwajcar, który przypuścił nieskuteczny atak. Powstało zamieszania - czołówka podzieliła się na kilka grupek goniących się na zjazdach.

Cztery kilometry przed metą na czele utworzyła się jedna grupa, w której znaleźli się Chavanel i Stannard oraz Paolini, Sagan, Ciolek i Cancellara.

Dwa ostatnie kilometry rozpoczął koncert ataków. Pierwszy ruszył Sagan, a gdy nic z tego nie wyszło - Stannard. Czarowanie i rozgrywkę ostatnich metrów najlepiej rozegrał Ciolek, który na finiszu pokonał Sagana.

Wyniki Mediolan-San Remo 2013 (1.WT), Mediolan - San Remo (255 km):

 1 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka                5:37:20
 2 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
 3 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard
 4 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
 5 Luca Paolini (Ita) Katusha
 6 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
 7 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 8 Alexander Kristoff (Nor) Katusha                 00:14
 9 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
 10 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
 11 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
 12 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
 13 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 14 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 15 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
 16 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
 17 Romain Bardet (Fra) Ag2R La Mondiale
 18 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
 19 Yoann Offredo (Fra) FDJ
 20 Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
 21 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 22 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha
 23 Sebastian Langeveld (Ned) Orica-GreenEdge
 24 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha
 25 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 26 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
 27 Gabriel Rasch (Nor) Sky Procycling
 28 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
 29 Maxime Bouet (Fra) Ag2R La Mondiale
 30 Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard
 31 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
 32 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 33 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 34 Matteo Rabottini (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
 35 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana Pro Team
 36 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 37 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
 38 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia        00:20
 39 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
 40 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff
 41 Arthur Vichot (Fra) FDJ                     00:56
 42 Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
 43 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
 44 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard             02:39
 45 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling            02:42
 46 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida               03:26
 47 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
 48 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team               03:35
 49 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling           04:40
 50 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling
 51 Adriano Malori (Ita) Lampre-Merida
 52 Davide Appollonio (Ita) Ag2R La Mondiale             05:13
 53 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
 54 Mark Renshaw (Aus) Blanco Pro Cycling Team
 55 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli
 56 Danilo Hondo (Ger) RadioShack Leopard
 57 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
 58 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
 59 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 60 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 61 Mauro Finetto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
 62 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi
 63 Maarten Tjallingii (Ned) Blanco Pro Cycling Team
 64 Vicente Reynes Mimo (Spa) Lotto Belisol
 65 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida
 66 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
 67 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
 68 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 69 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard
 70 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
 71 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 72 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
 73 Matti Breschel (Den) Team Saxo-Tinkoff
 74 Johan Van Summeren (Bel) Garmin-Sharp
 75 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
 76 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
 77 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
 78 Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
 79 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano
 80 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team
 81 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi            07:49
 82 Paul Martens (Ger) Blanco Pro Cycling Team            08:59
 83 Marco Bandiera (Ita) IAM Cycling                 09:20
 84 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
 85 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo-Tinkoff
 86 Stuart O'grady (Aus) Orica-GreenEdge               09:22
 87 Fabian Wegmann (Ger) Garmin-Sharp
 88 Ioannis Tamouridis (Gre) Euskaltel-Euskadi            11:19
 89 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team      11:21
 90 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol                11:29
 91 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 92 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
 93 Jens Mouris (Ned) Orica-GreenEdge
 94 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
 95 Alessandro Proni (Ita) Vini Fantini-Selle Italia         11:39
 96 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling           11:44
 97 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
 98 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel-Euskadi
 99 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
100 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
101 David Tanner (Aus) Blanco Pro Cycling Team
102 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN-Qhubeka             11:46
103 Jacobus Venter (RSA) MTN-Qhubeka
104 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
105 Boy Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
106 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
107 Massimo Graziato (Ita) Lampre-Merida
108 Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
109 Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     11:49
110 Alex Howes (USA) Garmin-Sharp
111 Andrea Pasqualon (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
112 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
113 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
114 Kevin Hulsmans (Bel) Vini Fantini-Selle Italia
115 Rick Flens (Ned) Blanco Pro Cycling Team
116 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
117 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
118 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
119 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
120 Maxim Belkov (Rus) Katusha
121 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Androni Giocattoli
122 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
123 Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff
124 Baden Cooke (Aus) Orica-GreenEdge                11:56
125 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team     13:09
126 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano
127 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
128 Andreas Stauff (Ger) MTN-Qhubeka
129 Arnaud Demare (Fra) FDJ
130 Jesse Sergent (NZl) RadioShack Leopard
131 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
132 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
133 Anthony Roux (Fra) FDJ
134 Francesco Chicchi (Ita) Vini Fantini-Selle Italia        15:03
135 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha                 18:25
DNF Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
DNF Manuel Belletti (Ita) Ag2R La Mondiale
  Steve Chainel (Fra) Ag2R La Mondiale
  Hugo Houle (Can) Ag2R La Mondiale
  Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale
  Matteo Montaguti (Ita) Ag2R La Mondiale
  Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli
DNF Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
  Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
DNF Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
  Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
  Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
  Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team
  Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
DNF Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
  Nicola Boem (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
  Marco Canola (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
  Filippo Fortin (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
DNF Lars Petter Nordhaug (Nor) Blanco Pro Cycling Team
DNF Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team
DNF Maarten Wynants (Bel) Blanco Pro Cycling Team
  Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
DNF Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
  Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
  Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
DNF Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling
DNF Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
  Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel-Euskadi
  Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Robert Vrecer (Slo) Euskaltel-Euskadi
  William Bonnet (Fra) FDJ
  Mickael Delage (Fra) FDJ
DNF Robert Hunter (RSA) Garmin-Sharp
  David Millar (GBr) Garmin-Sharp
  Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha
  Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
  Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
  Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
DNF Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
  Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
  Eloy Teruel Rovira (Spa) Movistar Team
DNF Martin Reimer (Ger) MTN-Qhubeka
  Jim Songezo (RSA) MTN-Qhubeka
  Jay Robert Thomson (RSA) MTN-Qhubeka
DNF Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
DNF Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
DNF Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
  Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack Leopard
  Hayden Roulston (NZl) RadioShack Leopard
  Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
  Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
  Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
  Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
  Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
  Cheng Ji (Chn) Team Argos-Shimano
  Matthieu Sprick (Fra) Team Argos-Shimano
  Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
  Yohann Gene (Fra) Team Europcar
  David Veilleux (Can) Team Europcar
  Manuele Boaro (Ita) Team Saxo-Tinkoff
  Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
  Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
  Jonathan Monsalve (Ven) Vini Fantini-Selle Italia

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: