MŚ 2010: Martin demoluje rywali na czasówce

Niemiec Tony Martin został w Kopenhadze mistrzem świata elity mężczyzn w jeździe indywidualnej na czas.

Na dystansie 46,4 km drugie miejsce, ze stratą 1:16, wywalczył Brytyjczyk Bradley Wiggins, natomiast trzecie obrońca tytułu Szwajcar Fabian Cancellara, który był wolniejszy o 1:21.

Michał Kwiatkowski zajął 48. miejsce ze stratą 6:14, a dziewiąty przed rokiem Maciej Bodnar był 55., 6:55 za zwycięzcą.

Sklasyfikowano 62 kolarzy.

26-letni Martin uzyskiwał najlepsze czasy od samego startu. Na półmetku Cancellara tracił do niego niespełna 19 sekund, trzeci w tym momencie Bert Grabsch 47 sekund, a Wiggins jeszcze o 3 więcej.

Druga połówka wyścigu była wyraźnie słabsza w wykonaniu "Spartakusa", który dodatkowo na brukowanym fragmencie wjechał w barierki, co w efekcie kosztowało go stratę srebrnego medalu.

fot. OPQS/Tim De Waele

CM; Kopenhaga (46,4 km; 2 x 23,2 km); 21 września 2011

1 Tony Martin (Niemcy)                                   53:44
2 Bradley Wiggins (Wielka Brytania)                      01:16
3 Fabian Cancellara (Szwajcaria)                         01:21
4 Bert Grabsch (Niemcy)                                  01:32
5 Jack Bobridge (Australia)                              02:14
6 Richie Porte (Australia)                               02:30
7 David Millar (Wielka Brytania)                         02:46
8 Lieuwe Westra (Holandia)                               03:19
9 Alexandr Dyachenko (Kazachstan)                        03:20
10 Jakob Fuglsang (Dania)                                03:31
11 Jonathan Castroviejo Nicolas (Hiszpania)              03:34
12 Gustav Larsson (Szwecja)                              03:35
13 Svein Tuft (Kanada)                                   03:36
14 Janez Brajkovic (Słowenia)                            03:45
15 Taylor Phinney (USA)                                  03:53
16 Andrew Talansky (USA)                                 03:58
17 Nélson Oliveira (Portugalia)                          04:15
18 Jesse Sergent (Nowa Zelandia)                         04:26
19 Jack Bauer (Nowa Zelandia)                            04:27
20 Stef Clement (Holandia)                               04:34
21 Frantisek Rabon (Czechy)                              04:40
22 Laszlo Bodrogi (Francja)                              04:41
23 Vasili Kiryienka (Białoruś)                           04:43
24 Adriano Malori (Włochy)                               04:47
25 Mikhail Ignatyev (Rosja)                              04:48
26 Marco Pinotti (Włochy)
27 David McCann (Irlandia)                               04:54
28 Ignatas Konovalovas (Litwa)                           05:01
29 Dominique Cornu (Belgia)
30 Ioannis Tamouridis (Grecja)                           05:08
31 Eugen Wacker (Kirgistan)                              05:10
32 Gediminas Bagdonas (Litwa)                            05:19
33 Ivan Mauricio Casas Buitrago (Kolumbia)               05:20
34 Carlos Oyarzun (Chile)                                05:22
35 Leandro Messineo (Argentyna)                          05:24
36 Dmitriy Gruzdev (Kazachstan)                          05:30
37 Alexander Wetterhall (Szwecja)                        05:35
38 Matej Jurco (Słowacja)                                05:37
39 Jesus Herrada Lopez (Hiszpania)                       05:39
40 Martin Kohler (Szwajcaria)                            05:43
41 Vladimir Gusev (Rosja)                                05:50
42 Dimitri Champion (Francja)                            05:51
43 Reidar Borgersen (Norwegia)                           05:55
44 Matias Medici (Argentyna)                             05:56
45 Robert Vrecer (Słowenia)                              06:04
46 Rafaa Chtioui (Tunisia)                               06:10
47 Michael Morkov (Dania)                                06:10
48 Michał Kwiatkowski (Polska)                           06:14
49 Faria Da Costa (Portugalia)                           06:17
50 Thomas De Gendt (Belgia)                              06:28
51 Winer Andrew Anacona Gomez (Kolumbia)                 06:29
52 Oleksandr Kvachuk (Ukraina)                           06:30
53 Matti Helminen (Finlandia)                            06:44
54 Tomas Aurelio Gil Martinez (Wenezuela)                06:53
55 Maciej Bodnar (Polska)                                06:55
56 Vitaliy Popkov (Ukraina)                              07:06
57 Jiri Hudecek (Czechy)                                 07:28
58 Pavol Polievka (Słowacja)                             07:40
59 Ferekalsi Debesay (Erytrea)                           08:13
60 David Albos (Andorra)                                 09:39
61 Tyron Giorgieri (Albania)                             11:19
62 Simone Zignoli (Albania)                              17:43
DNF Matt Brammeier (Irlandia)
DSQ Semere Mengis (Erytrea)
DNS Azzedine Lagab (Algieria)