Mistrz świata Australijczyk Cadel Evans (BMC Racing) został na Mur de Huy zwycięzcą 74. Flèche Wallonne.
197 zawodników wystartowało z Charleroi na trasę ardeńskiego półklasyka. Po kilku nieudanych próbach odjazdu, na 44 km przewagę zdobyła piątka zawodników: Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone), David Loosli (Lampre), Dimitri Champion (Ag2R-La Mondiale), Benjamin Gourgue (Landbouwkredit) i Stéphane Auge (Cofidis).
Po pokonaniu pierwszego z dziesięciu podjazdów Mur de Huy (67 km; 1,3 km, 9.3%, max. 19%) prowadząca grupa jechała z przewagą 8.25.
Sytuację na trasie kontrolowały ekipy Caisse d’Epargne, Katusha, Liquigas i Astany. Kontratakowała grupa w składzie Laurent Didier (Saxo Bank), Jens Voigt (Saxo Bank), Daniele Righi (Lampre), Thomas De Gendt (Topsport Vlaanderen), Jan Bakelants (Omega Pharma), Christophe Moreau (Caisse d’Epargne) i Christopher Froome (Team Sky), zyskując minutę przewagi. Tuż przed czwartym wzniesieniem, Côte de Groynne (137 km; 2,0 km, 3,5%) akcja ta została niemal zlikwidowana, natomiast prowadząca grupa utrzymywała w zapasie 2 minuty.
Na drugim podjeździe pod Mur de Huy (168 km) ucieczka już była zamierzchłą przeszłością. Odjechali tam Frank Schleck (Saxo Bank), Roman Kreuziger (Liquigas-Doimo), Bram Tankink (Rabobank) i ponownie Davide Loosli.
Czwórka zyskała 31 sekund przewagi, ale w peletonie goniła Astana, redukując straty przed przedostanim wzniesieniem, Côte d’Ereffe (187 km; 2,1 km, 5.9%, max. 12%), do 16 sekund.
Do czołówki próbował doskoczyć Sergei Ivanov (Katusha), jednak bez powodzenia. 10 km przed metą różnica wynosiła 22 sekundy, 5 km dalej 9 sekund. Z przodu pracowali tylko Kreuziger z Schleckiem.
Do liderów dołączyli Igor Anton (Euskaltel), Benoît Vaugrenard (Francaise des Jeux) i Alexandr Kolobnev (Katusha). Odjechał Rosjanin, ale ostatecznie finisz pod Mur de Huy rozpoczęła cała grupa.
Pierwszy zaatakował Andreas Kloeden (RadioShack), jednak zdecydowanie zbyt wcześnie. Na prowadzenie wyjechał Anton, tuż za którym jechał Alberto Contador (Astana). Hiszpan minął rywala, ale na ostatnich 150 metrach łatwo dał się wyprzedzić Evansowi i Joaquimowi Rodriguez (Katusha).
Wyniki La Fléche Wallonne 2010 (ProT); Charleroi – Huy (198 km):
1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 4:39:24
2 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
4 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi 00:06
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini 00:09
6 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 00:11
7 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
8 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne
9 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
11 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
12 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
13 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
14 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
15 Robert Gesink (Ned) Rabobank 00:19
16 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
17 Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo Test Team
18 Daniel Martin (Can) Garmin - Transitions
19 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 00:24
20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
21 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
22 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit en Ligne
23 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team 00:27
24 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
25 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Team Radioshack
26 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 00:32
27 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
28 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
29 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky
30 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
31 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha 00:36
32 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
33 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet
34 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia 00:39
35 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 00:41
36 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 00:42
37 Yury Trofimov (Rus) Bbox Bouygues Telecom
38 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 00:45
39 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
40 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
41 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo 00:47
42 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank
43 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
44 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
45 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
46 Christian Knees (Ger) Team Milram
47 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team 00:53
48 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions 00:56
49 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet
50 Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet
51 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
52 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia
53 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha
54 Juan Jose Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi
55 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
56 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team
57 Xavier Tondo Volpini (Spa) Cervelo Test Team
58 Bram Tankink (Ned) Rabobank
59 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini 01:03
60 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
61 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
62 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom 01:06
63 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi 01:07
64 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
65 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Omega Pharma-Lotto
66 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
67 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team
68 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
69 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
70 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet 01:14
71 Bauke Mollema (Ned) Rabobank
72 Romain Zingle (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne 01:19
73 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux 01:24
74 Steven Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team
75 Dominique Nerz (Ger) Team Milram 01:29
76 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
77 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
78 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
79 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Quick Step
80 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini 01:36
81 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
82 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
83 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
84 Paul Martens (Ger) Rabobank
85 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
86 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
87 Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
88 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi
89 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
90 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini 01:44
91 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi 02:05
92 Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini 02:23
93 Benoït Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux 02:30
94 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo 02:39
95 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 03:02
96 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto 04:23
97 Andriy Grivko (Ukr) Astana 05:23
98 Oscar Pereiro Sio (Spa) Astana
99 André Steensen (Den) Team Saxo Bank
100 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
101 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
102 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
103 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
104 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
105 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
106 Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet
107 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 05:28
108 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
109 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana 05:31
110 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team 07:51
111 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
112 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 08:10
113 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
114 Anthony Roux (Fra) Française Des Jeux 08:15
115 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 08:21
116 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 10:55
117 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank
118 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 0:11:00
119 Christopher Froome (GBr) Sky
120 Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia
121 Craig Lewis (USA) Team HTC - Columbia
122 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
123 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions 11:42
124 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
125 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
126 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne
127 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
128 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
129 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne
130 Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli
131 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi
132 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua e Sapone 11:48
133 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne 11:51
134 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 11:54
135 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 11:56
136 Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto
137 Peter Wrolich (Aut) Team Milram
138 Davide Appollonio (Ita) Cervelo TestTeam
139 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom
140 Reinier Honig (Ned) Acqua & Sapone
141 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 12:00
142 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet 12:12
DNF Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli
DNF Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
DNF Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux
DNF Steven Cozza (USA) Garmin - Transitions
DNF Trent Lowe (Aus) Garmin - Transitions
DNF Danny Pate (USA) Garmin - Transitions
DNF Gorazd Stangelj (Slo) Astana
DNF Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
DNF Luis Angel Mate Mardones (Spa) Androni Giocattoli
DNF Artur Gajek (Ger) Team Milram
DNF Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
DNF Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
DNF Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
DNF Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo
DNF Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
DNF Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
DNF Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
DNF Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
DNF Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
DNF Jonas Jorgensen (Den) Saxo Bank
DNF Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
DNF Simon Zahner (Swi) BMC Racing Team
DNF Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne
DNF Paul Voss (Ger) Team Milram
DNF Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
DNF Dominik Roels (Ger) Team Milram
DNF Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
DNF Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Addy Engels (Ned) Quick Step
DNF Francesco Reda (Ita) Quick Step
DNF Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack
DNF Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack
DNF Kjell Carlström (Fin) Sky Professional Cycling Team