MŚ 2009: Cadel Evans szarżuje po złoto

Australijczyk Cadel Evans, po solowym ataku na ostatnim okrążeniu, został mistrzem świata zawodowców w wyścigu ze startu wspólnego. Srebrny medal zdobył Rosjanin Alexandr Kolobnev, brązowy Hiszpan Joaquím Rodríguez.

Przed elitą mężczyzn znalazła się 13,8-km runda z podjazdami Acqua Fresca i Torrazza di Novazzano, którą pokonano 19-krotnie. Po pierwszych płaskim 1930 m odcinku rozpoczynał się 1600 m podjazd Acqua Fresca, którego na ostatnich 780 m nachylenie wynosiło 10%. Po dojechaniu do najwyższego punktu na pętli Castel San Pietro (438 m n. p. m.) następował 4580 m stromy i techniczny zjazd, do najniższego poziomu Balerna (250 m n. p. m.). Dalej, po 1420 m w miarę płaskim odcinku, znajdowało się drugie wzniesienie, Torrazza di Novazzano, liczące 1750 m z nachyleniem 10%, za którym następował 800 m łagodny zjazd oraz ostatnie płaskie 1810 m.

Pogoda sprzyjała, świeciło słońce, temperatura przekraczała 20 stopni. Polskę reprezentowali: Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Jacek Morajko, Przemysław Niemiec, Maciej Paterski i Sylwester Szmyd.

Krótko po starcie, na 1. rundzie, odjechali Andre Greipel (Niemcy), Yukiya Arashiro (Japonia), Matija Kvasina (Chorwacja), Christoph Sokoll (Austria), Peter Kusztor (Węgry) i Jan Barta (Czechy), do których na 4. dojechali Gorazd Stangelj (Słowenia), Mauricio Ardila (Kolumbia), Olegs Melehs (Łotwa) i Volodymyr Zagorodny (Ukraina). Jadący spokojnie peleton na zakończenie 7. okrążenia tracił 10 minut.

Do pracy zabrały się ekipy Włoch i Hiszpanii, nieco wzmacniając tempo. Na 12. rundzie zasadnicza grupa podzieliła się. Odjechała dziewiątka: Giovanni Visconti (Włochy), Michele Scarponi (Włochy), Françis De Greef (Belgia), Greg Van Avermaet (Belgia), Alessandro Ballan (Włochy), Joaquím Rodríguez (Włochy), Paul Martens (Niemcy), Johnny Hoogerland (Holandia) i Michael Albasini (Szwajcaria), za którą jechała grupa 19 kolarzy (bez Polaków) i dopiero peleton.

Na 14. pętli dwie grupki pościgowe połączyły się. Byli tam również m. in. Jose Rujano (Wenezuela), Tom Boonen (Belgia), Dani Moreno (Hiszpania), Kim Kirchen (Luksemburg), Geraint Thomas (Wielka Brytania), Rein Taaramae (Estonia), Michael Rogers (Australia), Christophe Riblon (Francja), Vladimir Karpets (Rosja). Tempo nie było zbyt mocne, pracowali kolarze Włoch. Peleton, na czele którego kręcili Australijczycy, również się nie zaginał. Po pokonaniu 14. okrążenia prowadząca grupka (już tylko w 8-osobowym składzie) wyprzedzała drugą o 1.52, natomiast zasadniczą o 3 minuty.

Na 16. rundzie goniąca grupa wchłonęła pierwszą. Peleton, który tracił 40 sekund, znów zwolnił, dlatego strata urosła do 2.03.

Z czołówki zaatakował Leonardo Duque (Kolumbia), którego na pierwszym podjeździe 17. pętli minął Hoogerland, Rodriquez.i następni. Peleton niezmiennie kręcił pasywnie, a Duque spróbował jeszcze raz wspólnie z Van Avermaetem.

Przedostatnie okrążenie pierwsza 19-osobowa grupa rozpoczęła z przewagą 1.19. Hiszpanie wzmocnili tempo, a czołówka specjalnie nie uciekała.

Do przodu, niczym kamikadze, wyrwał Stangelj. Na pierwszym podjeździe czołówka peletonu niemal wchłonęła ucieczkę. Polskich kolarzy nie widziano.

Na zjazdach zaatakował Fabian Cancellara (Szwajcaria), który już znalazł się na czele 30-osobowej grupy najsilniejszych.

Na drugiej górce tempo podkręcali Włosi. Byli tam Damiano Cunego, Ivan Basso, był i Alejandro Valverde (Hiszpania).

Finałową rundę rozpoczął atakiem Aleksander Vinokourov (Kazachstan). Kazach z niewielką przewagą rozpoczął pierwsze wzniesienie, ale minął go błyskawicznie Alexandr Kolobnev (Rosja), do którego grupkę dociągnął Cancellara. Z przodu pozostała dziewiątka.

Na zjazdach Szwajcar próbował rozbić grupkę, ale zyskali Cadel Evans (Australia), Kolobnev i Rodriguez.

Australijczyk na ostatnim podjeździe zaatakował, wychodząc na samotne prowadzenie. Rozpoczynając zjazd dwójka traciła 13 sekund, grupa Cunego - 23 sekundy.

Evans parł do przodu po złoty medal nie oglądając się za siebie, a na finiszu Kolobnev ograł Rodriqueza, zdobywając srebro.

Sylwester Szmyd - 24. miejsce.

CM; Mendrisio, 262.2 km (19 x 13,8 km); 27 września 2009

1 Cadel Evans (Australia)                              06:56:26 (37.76 km/h)
2 Alexandr Kolobnev (Rosja)                               00:27
3 Joaquin Rodriguez Oliver (Hiszpania)
4 Samuel Sanchez Gonzalez (Hiszpania)                     00:30
5 Fabian Cancellara (Szwajcaria)
6 Philippe Gilbert (Belgia)                               00:51
7 Matti Breschel (Dania)
8 Damiano Cunego (Włochy)
9 Alejandro Valverde Belmonte (Hiszpania)
10 Simon Gerrans (Australia)                              01:47
11 Fabian Wegmann (Niemcy)
12 Kurt-Asle Arvesen (Norwegia)
13 Chris Sörensen (Dania)                                 01:59
14 Johnny Hoogerland (Holandia)                           02:02
15 Oscar Freire Gomez (Hiszpania)
16 Ivan Basso (Włochy)
17 Andre Cardoso (Portugalia)                             02:44
18 Michael Barry (Kanada)
19 Serguei Ivanov (Rosja)
20 Karsten Kroon (Holandia)                               02:50
21 Filippo Pozzato (Włochy)
22 Leonardo Fabio Duque (Kolumbia)
23 Koos Moerenhout (Holandia)
24 Sylwester Szmyd (Polska)
25 Kevin De Weert (Belgia)
26 Alexandre Vinokourov (Kazachstan)
27 Vasil Kiryienka (Białoruś)
28 Oliver Zaugg (Szwajcaria)
29 Sylvain Chavanel (Francja)
30 Ignatas Konovalovas (Litwa)
31 Alexandre Botcharov (Rosja)
32 Tadej Valjavec (Słowenia)
33 Thomas Lövkvist (Szwecja)
34 Sergio Paulinho (Portugalia)
35 Janez Brajkovic (Słowenia)
36 Robert Gesink (Holandia)                               03:01
37 Miguel Angel Rubiano Chavez (Kolumbia)                 03:21
38 Tom Boonen (Belgia)
39 Bert De Waele (Belgia)
40 Philip Deignan (Irlandia)
41 Alessandro Ballan (Włochy)
42 Daniel Moreno Fernandez (Hiszpania)
43 Jakob Fuglsang (Dania)                                 03:45
44 Greg Van Avermaet (Belgia)
45 Kim Kirchen (Luksemburg)                               04:20
46 Pierrick Fedrigo (Francja)                             04:29
47 Marcus Ljungqvist (Szwecja)                            05:20
48 Gorazd Stangelj (Słowenia)
49 Jussi Veikkanen (Finlandia)
50 José Rujano Guillen (Wenezuela)
51 Eduard Vorganov (Rosja)
52 Steven Cummings (Wielka Brytania)
53 Andriy Grivko (Ukraina)
54 Kristjan Fajt (Słowenia)
55 Murilo Antonio Fischer (Brazylia)
56 Kanstantin Siutsou (Białoruś)
57 Fumiyuki Beppu (Japonia)
58 Assan Bazayev (Kazachstan)
59 Craig Lewis (USA)
60 Edvald Boasson Hagen (Norwegia)
61 Christophe Riblon (Francja)
62 Przemysław Niemiec (Polska)
63 Nick Nuyens (Belgia)
64 Matthew Lloyd (Australia)                              06:07
65 Luca Paolini (Włochy)                                  07:43
66 Dmitriy Fofonov (Kazachstan)
67 Thomas Voeckler (Francja)
68 Daniel Martin (Irlandia)                               08:22
69 Rui Alberto Rui Costa (Portugalia)
70 Vladimir Miholjevic (Chorwacja)                        10:54
71 Stefano Garzelli (Włochy)
72 Oleksandr Kvachuk (Ukraina)
73 Bartosz Huzarski (Polska)
74 Jose Rodolfo Serpa Perez (Kolumbia)
75 Carlos José Ochoa (Wenezuela)
76 Hrvoje Miholjevic (Chorwacja)
77 Aleksejs Saramotins (Łotwa)
78 Fredrik Kessiakoff (Szwecja)
79 Grischa Niermann (Niemcy)
79 Timothy Duggan (USA)
81 Stian Remme (Norwegia)
82 Michael Albasini (Szwajcaria)
83 Franklin Chacon Colmenares (Wenezuela)
84 René Mandri (Estonia)
85 Pavel Brutt (Rosja)
86 Michał Gołaś (Polska)
87 Gabriel Rasch (Norwegia)
88 Maarten Wynants (Belgia)
89 Maxime Monfort (Belgia)
90 Martin Velits (Słowacja)
91 Lars Boom (Holandia)
92 Roger Hammond (Wielka Brytania)
93 Christophe Le Mevel (Francja)
94 Thomas Peterson (USA)
95 Dimitri Champion (Francja)
96 Hayden Roulston (Nowa Zelandia)
97 Maxim Iglinsky (Kazachstan)
98 Mccartney Jason (USA)
99 Johannes Fröhlinger (Niemcy)
100 Peter Velits (Słowacja)
101 Rigoberto Uran Uran (Kolumbia)
102 Gerhard Trampusch (Austria)                            14:03
103 Paul Martens (Niemcy)
104 Volodymyr Zagorodny (Ukraina)
105 Vladimir Karpets (Rosja)
106 Jan Barta (Czechy)
107 Michael Rogers (Australia)
108 Juan Carlos Lopez Marin (Kolumbia)
DNF Juan Jose Cobo Acebo (Hiszpania)
DNF Thomas Danielson (USA)
DNF Tony Martin (Niemcy)
DNF Marzio Bruseghin (Włochy)
DNF Serhiy Honchar (Ukraina)
DNF Jacek Morajko (Polska)
DNF Juan Manuel Garate Cepa (Hiszpania)
DNF Jackson Rodriguez (Wenezuela)
DNF Sebastian Langeveld (Holandia)
DNF Peter Kusztor (Węgry)
DNF Aliaksandr Kuchynski (Białoruś)
DNF Christian Knees (Niemcy)
DNF Francis De Greef (Belgia)
DNF Manuel Eduardo Medina Marino (Wenezuela)
DNF Giovanni Visconti (Włochy)
DNF Rubens Bertogliati (Szwajcaria)
DNF Michele Scarponi (Włochy)
DNF Carlos Barredo Llamazales (Hiszpania)
DNF Ruben Plaza Molina (Hiszpania)
DNF Anders Lund (Dania)
DNF Christopher Froome (Wielka Brytania)
DNF Tyler Farrar (USA)
DNF Frank Hoj (Dania)
DNF Maciej Paterski (Polska)
DNF Andrew Bajadali (USA)
DNF Svein Tuft (Kanada)
DNF Roman Kreuziger (Czechy)
DNF Daniel Lloyd (Wielka Brytania)
DNF Grega Bole (Słowenia)
DNF Wesley Sulzberger (Australia)
DNF Volodymyr Starchyk (Ukraina)
DNF Yukiya Arashiro (Japonia)
DNF Ben Swift (Wielka Brytania)
DNF André Greipel (Niemcy)
DNF Mauricio Ardila Cano (Kolumbia)
DNF Fabricio Ferrari Barcelo (Urugwaj)
DNF Geraint Thomas (Wielka Brytania)
DNF Lars Ytting Bak (Dania)
DNF Matija Kvasina (Chorwacja)
DNF Thor Hushovd (Norwegia)
DNF Laurent Didier (Luksemburg)
DNF Guama Byron (Ecuador)
DNF Andrey Kashechkin (Kazachstan)
DNF Stuart O`Grady (Australia)
DNF David Millar (Wielka Brytania)
DNF Mathew Hayman (Australia)
DNF Simon Clarke (Australia)
DNF Janek Tombak (Estonia)
DNF Brent Bookwalter (USA)
DNF Andrey Amador Bikkazakova (Kostaryka)
DNF Roy Hegreberg (Norwegia)
DNF Martin Mares (Czechy)
DNF Rein Taaramae (Estonia)
DNF Freddy Vargas (Wenezuela)
DNF Evgeny Popov (Rosja)
DNF Mathias Frank (Szwajcaria)
DNF Tiago Fiorilli (Brazylia)
DNF Nicolas Roche (Irlandia)
DNF Christoph Sokoll (Austria)
DNF Taiji Nishitani (Japonia)
DNF Dan Craven (Namibia)
DNF Borut Bozic (Słowenia)
DNF Magno Prado Nazaret (Brazylia)
DNF Guennadi Mikhailov (Rosja)
DNF Grégory Rast (Szwajcaria)
DNF Timothy Gudsell (Nowa Zelandia)
DNF Jan Valach (Słowacja)
DNF Jay Robert Thomson (RPA)
DNF Frederik Wilman (Norwegia)
DNF Jeremy Vennell (Nowa Zelandia)
DNF Olegs Melehs (Łotwa)
DNF Alexander Porsev (Rosja)
DNF Jean-Pierre Drucker (Luksemburg)
DNF Nebojsa Jovanovic (Serbia)
DNF Ian Stannard (Wielka Brytania)
DNF Andy Schleck (Luksemburg)
DNF Martin Garrido Mayorga (Argentyna)
DNF Ryder Hesjedal (Kanada)
DNF Marcel Sieberg (Niemcy)
DNF Gerald Ciolek (Niemcy)
DNF Matias Medici (Argentyna)
DNF Russell Downing (Wielka Brytania)
DNF Haavard Nybö (Norwegia)
DNF Istvan Cziraki (Węgry)
DNF Lars Petter Nordhaug (Norwegia)
DNF Valentin Iglinskiy (Kazachstan)
DNF Alfredo Orlando Lucero (Argentyna)
DNF Allan Davis (Australia)
DNF Zolt Der (Serbia)
DNF Gergely Ivanics (Węgry)
DNF Esad Hasanovic (Serbia)
DNF Carlos Ivan Oyarzun Guinez (Chile)
DNF Ruslan Pydgornyy (Ukraina)
DNF Peter Wrolich (Austria)