Paryż-Roubaix 2009: "Tommeke" po raz trzeci!

Belg Tom Boonen (Quick Step), po ataku na Carrefour de l'Arbre został zwycięzcą 107. 'Piekła Północy'.

W świąteczną niedzielę o 10.50 z Compiegne wyruszył kolarski peleton na trasę królowej klasyków. Przed zawodnikami znajdowało się 259 km w tym 27 brukowanych odcinków o łącznej długości 52,9 km.

Po pierwszych kilometrach z przodu znalazło się 11 kolarzy: Maarten Wynants (Quick Step), Kasper Klostergaard (Saxo Bank), Angelo Furlan (Lampre ), Steven Cozza (Garmin), Gregory Henderson (Team Columbia), Yoann Offredo i Wesley Sulzberger (Française Des Jeux), Joost Posthuma (Rabobank), Servais Knaven (Milram), Steve Chainel (BBox Bouygues Telecom) oraz Andreas Klier (Cervélo).

Grupa dojeżdżając do pierwszej brukowanej strefy, Troisvilles (#27; 98 km; 2200 m; ***), jechała z przewagą przeszło minuty, która w pewnym momencie przekroczyła 4 minuty.

Peleton przyspieszał. Tuż przed Laskiem Arenberg (#17, 163,5 km; 2400 m; *****) z tyłu został jeden z faworytów, Martijn Maaskant (Garmin), którego koledzy z drużyny starali się jak najszybciej doprowadzić do grupy. Arenberg dokonał pierwszej poważniejszej selekcji, z tyłu m. in. został Stijn Devolder (Quick Step), ale Belg i inni zdołali jeszcze dołączyć do zasadniczej grupy.

Przed Hornaing a Wandignies (#16; 176.5 km; 3700 m; ***) czołówka, z której wcześniej odpadł Offredo, utrzymywała w zapasie 1.36. Ton pogoni nadawały ekipy Saxo Bank, Quick Step, Cervélo i Columbii. Tylne koło musiał wymieniać George Hincapie (Columbia), zostając z tyłu.

Na Orchies (#12; 199 km; 1700 m; ***) pierwsza grupa została doścignięta. Do przodu wysforowali się Klostergaard, Wouter Weylandt (Quick Step), Juan Antonio Flecha (Rabobank), Heinrich Haussler (Cervélo) i Manuel Quinziato (Liquigas). 15 sekund traciła kilkunastoosobowa grupa Toma Boonena (Quick Step), która dołączyła na Auchy-lez-Orchies a Bersée (#11; 205 km; 2600 m; ***).

Mons-en-Pévele (#10; 210,5 km; 3000 m; *****) do ataku wybrał Boonen. Przy Belgu utrzymali się Filippo Pozzato (Katusha), Leif Hoste (Silence), Johan Van Summeren (Silence), Flecha i Thor Hushovd (Cervélo).

Po pokonaniu Pont-Thibaut (#8; 219,5 km; 1400 m; ***) szóstka nad drugą grupą miała już przewagę 40 sekund, która nadal wzrastała.

Przed Cysoing a Bourghelles (#6; 232 km; 1300 m; ****) Boonem musiał wymienić rower, jednak błyskawicznie dołączył do rywali.

Wjeżdżając na ostatni trudny odcinek, Carrefour de l'Arbre (#4; 242 km; 2100 m; *****), przyspieszył Hushovd. Na zakręcie wywrócił się Flecha, na którego wpadł Hoste, zatrzymał się również Van Summeren.

Przy Norwegu znalazł się Boonen i gdy dwójka zaczęła odjeżdżać, wywrócił się Hushovd, pozwalając Belgowi objąć samotne prowadzenie.

13 km przed metą zawodnikowi Quick Step mógł zagrozić już tylko Pozzato, tracący 10 sekund. 3 km dalej różnica wzrosła do 14 sekund, a po kolejnych 4 km do 18 sekund, wyścig został rozstrzygnięty. Tom Boonen po raz trzeci sięgnął po triumf w Paryż-Roubaix, broniąc przy tym tytułu sprzed roku.

89. miejsce zajął Marcin Sapa (Lampre). Maciej Bodnar (Liquigas) przekroczył limit czasowy.

Wyniki Paryż Roubaix 2009 (HIS); Compiegne - Roubaix (259 km):

1 Tom Boonen (Bel) Quick Step                            6:15:53
2 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 00:47
3 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team                     01:17
4 Leif Hoste (Bel) Silence-Lotto
5 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                   01:22
6 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 02:14
7 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team                03:13
8 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step                        03:15
9 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                          05:00
10 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank                     05:29
11 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
12 Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team
13 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
14 Kévin Van Impe (Bel) Quick Step                         06:15
15 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
16 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
17 Niki Terpstra (Ned) Team Milram
18 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago 06:19
19 Jérémy Hunt (GBr) Cervelo Test Team                     06:32
20 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - Highroad
21 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
22 Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux
23 Angelo Furlan (Ita) Lampre - N.G.C.
24 Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom
25 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream
26 Saïd Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom
27 Maarten Wynants (Bel) Quick Step
28 Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto
29 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
30 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
31 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel
32 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
33 Grégory Rast (Swi) Astana
34 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
35 Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
36 Servais Knaven (Ned) Team Milram
37 Nicolaï Trussov (Rus) Team Katusha
38 Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
40 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
41 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
42 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
43 Rony Martias (Fra) BBox Bouygues Telecom
44 George Hincapie (USA) Team Columbia - Highroad
45 Lars Bak (Den) Team Saxo Bank
46 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
47 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - Highroad           06:43
48 Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank                06:45
49 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank                  06:48
50 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 09:09
51 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - Highroad        11:11
52 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
53 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C.
54 Aleixei Markov (Rus) Team Katusha
55 Stijn Devolder (Bel) Quick Step
56 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 12:12
57 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C.
58 Rui Costa (Por) Caisse d'Epargne
59 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
60 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale
61 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
62 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia - Highroad
63 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
64 Steven Cozza (USA) Garmin - Slipstream
65 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad
66 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
67 Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - Euskadi                  12:32
68 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                    16:57
69 Aart Vierhouten (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team      17:30
70 Björn Schröder (Ger) Team Milram                        17:36
71 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
72 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
73 Markus Eichler (Ger) Team Milram
74 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
75 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
76 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
77 Alexandre Blain (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
78 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
79 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano
80 Martin Velits (Svk) Team Milram
81 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel
82 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
83 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi
84 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
85 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux
86 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
87 Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
88 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
89 Marcin Sapa (Pol) Lampre - N.G.C.
90 Michaël Barry (Can) Team Columbia - Highroad
91 Kevin De Weert (Bel) Quick Step
92 Daniel Oss (Ita) Liquigas
93 Michael Schär (Swi) Astana
94 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 17:46
95 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream
96 Romain Villa (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
97 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C.
98 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Slipstream
99 Michael Friedman (USA) Garmin - Slipstream              17:48
HD Ian McKissick (USA) BMC Racing Team
HD Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
HD Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
HD Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi
HD Steve Morabito (Swi) Astana
HD Marlon Perez Arango (Col) Caisse d'Epargne
HD Denis Flahaut (Fra) Landbouwkrediet - Colnago
HD Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
HD Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
HD Brice Feillu (Fra) Agritubel
HD Kevin Ista (Bel) Agritubel
HD Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom
HD Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom
HD Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale
HD Alexandre Usov (Blr) Cofidis, Le Credit En Ligne
HD Sébastien Portal (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
HD Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
HD Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
HD Simon Spilak (Slo) Lampre - N.G.C.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: