Daniel - odzież kolarska

Gandawa-Wevelgem 2006: Thor Hushovd zwycięża z peletonu

PT; 210 km. Norweg Thor Hushovd (Crédit Agricole), po finiszu z peletonu, został zwycięzcą 68. Gandawa-Wevelgem.

W słońcu, ale nieprzyjemnym zimnym wietrze, przyszło rywalizować kolarzom na trasie belgijskiego pół-klasyka. Po kilku nieudanych akcjach około 40 km przewagę zyskali Carlos Zarate (Saunier Duval) i Kenny van Hummel (Skil-Shimano), jednak tuż za setnym km ich akcja została zneutralizowana.

95 km przed metą uciekła inna dwójka: Vladimir Gusev (Discovery Channel) i Bernhard Eisel (Française des Jeux), następnie kontratakował ubiegłoroczny zwycięzca Nico Mattan (Davitamon), do którego dołączyli Allan Davis (Liberty), David Kopp (Gerolsteiner), Marco Milesi (Liquigas), Nick Nuyens (Quick Step), Philippe Gilbert (Française des Jeux), Gert Steegmans (Davitamon), Staf Scheirlinckx (Cofidis), Andre Greipel i Marcus Burghardt (T-Mobile) - wszystko na darmo.

Na pierwszym z dwóch podjazdów pod brukowany Kemmelberg (141 i 162 km; 772 m przy 9,2%) znakomicie zaprezentował się Thor Hushovd, za którym podążyli Fabian Cancellara (CSC), Leif Hoste (Discovery) i Tom Boonen (Quick Step). Peleton jednak cały czas kontrolował sytuację. 55 km przed końcem oderwali się Wim Vansevenant (Davitamon-Lotto), Steven De Jongh (Quick Step), Anthony Geslin (Bouygues) Alessandro Cortinovis (Milram) i Rene Haselbacher (Gerolsteiner). Piątka ta przejechała drugi raz Kemmelberg z przewagą 24 sekund i szybko została dogoniona. Na podjeździe z tyłu został Tom Boonen, oszczędzający siły na niedzielny Paryż-Roubaix.

Ostatni płaski odcinek podzielił w końcu peleton, z przodu znalazło się około 40 zawodników. Tempo narzucała ekipa Milram, mająca w czołowej grupie 6 kolarzy w tym Erika Zabela i Alessandro Petacchiego. Ich praca na niewiele jednak się zdała. Mimo kilku ataków udało utrzymać się całą grupę do końcowych metrów, ale finisz należał do Hushovda, który minął atakującego zbyt wcześnie Filippo Pozzato (Quick Step). Co ciekawe, w pierwszej "10" zabrakło reprezentanta Belgii, coś niesłychanego!

Po wyścigu powiedzieli:

Thor Hushovd: - Wpierw złapałem tylne koło Petacchiego, ale on miał swoich kolegów z drużyny. Potem trzymałem się Koppa, który bardzo mocno finiszował. Teraz w niedzielę pojadę w Paryż-Roubaix, gdzie mogę również zwyciężyć, jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli. Prędzej, czy później będę triumfował w jakimś wielkim klasyku.

David Kopp: - Jestem przeszczęśliwy. Drugie miejsce jest zadośćuczynieniem za mój pech, który prześladował mnie w niedzielę na Koppenbergu [w Tour des Flanders]. Ostatecznie brakowało mi trzech centymetrów do wygranej, ale w końcu w sprincie pokonałem samego Petacchiego, dlatego jestem zadowolony. W pierwszej grupie było czterech zawodników Gerolsteiner - duże słowa uznania należą się więc René Haselbacherowi, Sebastianowi Langowi, Franku Hojowi i "Paco" Wrolichowi, którzy dali z siebie wszystko.

Tom Boonen: - Na Kemmelbergu sprawdziłem siebie i od razu zauważyłem, że to nie mój dzień. Powiedziałem o tym moim kolegom z drużyny, że sami powinni jechać na własne konto. Dla mnie to tylko taki dłuższy trening.

1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole              4.53.15 (42.967 km/h)      
2 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                    
3 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                
4 Filippo Pozzato (Ita) Quickstep-Innergetic             
5 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team      
6 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC                  
7 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux               
8 Erki Pütsep (Est) AG2R Prévoyance                  
9 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team            
10 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                  
11 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                
12 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                 
13 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears         
14 Baden Cooke (Aus) Unibet.com                    
15 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                
16 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems            
17 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems             
18 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears      
19 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team                
20 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: