Rozmowa z Robertem Dudą

Wywiad z Robertem Dudą, drugim dyrektorem sportowym Action ATI.

Jaki nastrój w ekipie po Tour de Pologne?

Nastrój jak najbardziej pozytywny, wszystkie założenie na ten wyścig zostały zrealizowane. Tak pod względem sportowym jak i medialnym. Wynik mógłby być lepszy gdyby nie pech Marka Rutkiewicza na siódmym etapie. Dwa razy go powiozło gdy próbował gonić uciekającą dwójkę i odpuścił pogoń nie chcąc ryzykować upadku.

Czy porażka Rutkiewicza podczas przedostatniego etapu wynikała ze słabości zespołu? Do pomocy został mu tylko Tomasz Brożyna.

Każdy etap nasza grupa pokonywała małym kosztem, wszyscy byli w bardzo dobrej formie. Inne ekip strasznie się eksploatowały przez co nie mogły utrzymać prowadzenia. Jak już wcześniej mówiłem pech i zła pogoda była główną przyczyną straty dobrej pozycji przez Marka. Ale muszę przyznać, że rywale byli znacznie silniejsi od nas.

Jakie będą zmiany personalne w zespole na nowy sezon?

Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma kolarzami: Piątek, Wadecki, Skiba, Krupa, Kiendyś. Ale wszystkie decyzje personalne będą podjęte dopiero po zatwierdzeniu budżetu na przyszły rok. Na razie niewiele można powiedzieć na ten temat. Ostateczny skład grupy będzie znany prawdopodobnie w październiku. Grupa będzie liczyć około 14 zawodników, na razie prowadzimy rozmowy z 20 zawodnikami.

Co myślisz o składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Weronie?

Jest to skład optymalny, bardzo ciężko jest wytypować zawodników w tym sezonie. Nie warto także wysyłać zawodników bez formy. Wszystko to jest dodatkowo pomieszane przez PZKol. i układy tam działające.

Jesteś zdziwiony dymisją Sprucha ze stanowiska selekcjonera?

Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, świadczy to jedynie o tym jakie niezdrowe układy panują w PZKol. Za duża ingerencja Prezesa w politykę kadrową powodowała zamieszanie i słabe wyniki wytypowanych zawodników.

Z czego wynika słabość polskiego kolarstwa?

Kasa, to jest główna przyczyna słabości polskiego kolarstwa, co za tym idzie słaby system szkolenia, głównie młodych zawodników. PZKol powinien zabrać się za szkolenie młodych zawodników, a dalszą ich przyszłość pozostawić ekipom zawodowym. Taki system byłby najlepszy.

Jakie są szanse naszej reprezentacji na Mistrzostwa Świata?

Marek Leśniewski jest świetnym trenerem, zawodnicy pod jego pieczą powinni znaleźć się w pierwszej 10. Kandydaci na najlepsze miejsca to wg mnie Marek Rutkiewicz, Bartosz Huzarski i Sebastian Skiba. Ale wszystko zależy od Marka, mam nadzieję, że kontrowersje związane ze zmianą trenera w ostatniej chwili nie wpłyną negatywnie na nastrój reprezentacji. Życzę im jak najlepszych wyników.

Co myślisz o reformie kolarstwa zwanej ProTour? Czy nie uważasz, że będzie to ponowny podział na zawodowców i amatorów?

Nie uważam, że będzie to podział na zawodowców i amatorów. Cały system podobny jest do obecnego podziału na dywizje. Ciężkie czasy dotkną głównie organizatorów wyścigów, które nie weszły do prestiżowego cyklu imprez. Stracą one sponsorów na rzecz wielkich imprez relacjonowanych przez telewizję.

Ostatnie wiadomości z obozu Action ATI?

Na razie mamy trochę wolnego czasu. Ale w międzyczasie przygotowujemy naszych reprezentantów na mistrzostwa świata. Zaliczymy kilka wyścigów regionalnych i 3 etapowy wyścig we Francji, na którym cała ekipa pojedzie na Marka i Bartka, aby jak najlepiej przygotować ich do MŚ.

Robert Duda
Były kolarz, jeden z założycieli pierwszej profesjonalnej grupy Mróz
żona Dorota, w tym roku urodziła mu się córka Martynka

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: