IO 2004: Carrigan zdobyła olimpijskie złoto

Australijka Sara Carrigan pokonując na finiszu Niemkę Judith Arndt zdobyła tytuł mistrzyni olimpijskiej. 27. przyjechała Małgorzata Wysocka.

67 zawodniczek, w tym dwie Polki: Bogumiła Matusiak i Małgorzata Wysocka, stanęło na starcie olimpijskiego wyścigu kobiet ze startu wspólnego. Do przejechania było 118,8 km, na tej samej trasie co dzień wcześniej rywalizowali panowie, w sumie 9 pętli po 13,2 km.

Przez pierwsze trzy rundy nic się nie działo, dopiero na czwartej, podjeżdżając pod Licavitos zaatakowała Eneritz Iturriaga Mazaga (Hiszpania). Rozpoczynając 5. okrążenie Hiszpanka wyprzedzała Janildes Fernand Silva (Brazylia) o 41 sekund, peleton o 1.13.

Przyspieszenie zasadniczej grupy na głównym podjeździe sprawiło, że Mazaga została doścignięta, a peleton po raz pierwszy rozerwał się na kilka części. Obie Polki zostały z tyłu, ale jeszcze tym razem wszystko na powrót zjechało się razem.

Na początku 6. rundy do przodu wyskoczyła Sonia Huguet (Francja). Francuzka szybko zdobyła około minuty przewagi zmuszając rywalki do bardziej aktywnej jazdy. Ostro przyspieszyła Judith Arndt (Niemcy) i na linii rozpoczynającej 7. pętlę zameldowała się 22-osobowa grupa kolarek. Druga część peletonu, z Wysocką, traciła 26 sekund, które i tym razem udało się zniwelować. Trochę dalej kręciła Matusiak, walcząca ze skurczami mięśni.

Kolejną atakującą była Lyne Bessette (Kanada), po niej jej rodaczka Susan Palmer-Komar. Przedostatnią rundę Kanadyjka rozpoczęła 52 sekundy przed peletonem. Chwilę wcześniej niebezpiecznie upadła jadąca na drugiej pozycji w zasadniczej grupie obrończyni tytułu olimpijskiego Leontien Zijlaard-Van Moorsel (Holandia), kończąc w ten sposób swój udział w wyścigu.

Palmer powiększyła przewagę do 72 sekund, które na Licavitos spadły do 38 sekund, a na odcinku w okolicach Akropolu do zera. Utworzyła się czołowa ósemka w składzie: Palmer, Arndt, Olga Slyusareva (Rosja), Nicole Cooke (Wielka Brytania), Oenone Wood (Australia), Sara Carrigan (Australia), Joane Somarriba Arrola (Hiszpania) i Mirjam Melchers (Holandia). Rozpoczęły ona ostatnie okrążenie mając w zapasie 22 sekundy nad drugą grupą.

Szybko zaatakowała Carrigan, do której dołączyła Arrndt. Do goniącej z tyłu grupki dojechały Edita Pucinskaite (Litwa) i Kristin Armstrong (USA). Po pokonaniu Licavitos nadal na czele znajdowały się Australijka z Niemką, na odcinku brukowanym, 4 km przed metą, ich przewaga wynosiła 25 sekund.

Prowadząca dwójka dojechała wspólnie do ostatnich metrów. Na finiszu Arrndt jechała z przodu. 250 metrów przed metą przyspieszyła Carrigan, a zmęczona Niemka nie była w stanie odpowiedzieć na ten atak. Brązowy medal, po finiszu z małej grupki, zdobyła Slyusareva.