Clasica San Sebastian 2003: pewne zwycięstwo Paolo Bettiniego

Włoch Paolo Bettini odniósł trzecie tegoroczne zwycięstwo w wyścigu Pucharu Świata, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej rywalizacji. Dominacja zawodników z Półwyspu Apenińskiego.

Przy upalnej pogodzie peleton rozpoczął spokojnie, pozwalając harcownikom na 11 km odjechać do przodu. Było ich czterech: Jose Vicente García Acosta (iBanesto.com), Jorg Jaksche (ONCE), Leif Hoste (Lotto-Domo) i Nicolas Portal (Ag2r).

Na 59 km przewaga ucieczki sięgnęła 15 i pół minuty. Mocniejsze tempo narzuciły zespoły Saeco, Fassa Bortolo, później Coifidisu, powoli zmniejszając stratę.

Wykorzystując jeden z wielu krótkich podjazdów, 57 km przed metą, na atak zdecydował się Acosta. Zawodnik iBanesto.com zgubił swoich towarzyszów ucieczki. U podnóża najtrudniejszego podjazdu, Alto De Jaizkíbel (kat. 1; długość: 8 km przy 5.73%; 32 km przed metą), goniącą trójkę wchłonął już peleton, który tracił do Hiszpana zaledwie 2 minuty.

Mocne tempo narzucał Richard Virenque pracujący dla swojego kolegi z Quick Step, Paolo Bettiniego. Odskoczył na moment Miguel Martin Perdiguero (Domina Vacance), jednak nie dał rady, wracając do już tylko 18-osobowej grupy.

García Acosta szybko został minięty, w czołówce znaleźli się m. in. Bettini, Casagrande, Astarloa, Boogerd, Rasmussen, Perdiguero, Casero, Dufaux, Gerrikagoitia, Rebelllin.

Kolejni zawodnicy zostawali z tyłu, nie wytrzymując pracy Bettiniego. Ostatecznie na szczycie Jaizkíbel pierwsza zameldowała się dziesiątka: Paolo Bettini (Quick Step), Davide Rebellin (Gerolsteiner), Ivan Basso (Fassa Bortolo), Michael Rasmussen, Michael Boogerd (obaj Rabobank), Danilo Di Luca (Saeco), Gorka Gerrikagoitia (Euskaltel), Luis Perez (Cofidis), Francesco Casagrande (Lampre) i Andrea Noe (Alessio).

Za nimi jechała dwójka zawodników, tracąca 25 sekund, pierwsza większa grupa, w której nie znalazł się lider Pucharu Świata, Peter Van Petegem (Lotto), miała do odrobienia 1.17.

Na zjeździe kłopoty na jednym z zakrętów miał Boogerd, wypadając na moment z czołówki. Bardzo aktywnie jechał Casagrande, próbując kilkakrotnie zmniejszyć liczebność pierwszej grupy, ale czujność Bettiniego niweczyła te plany.

Ostatnie wzniesienie, Alto de Gurutze (kat. 3; 5%; 13.5 km przed metą), wykorzystał do ataku Bettini, na który odpowiedział jedynie Basso. Dalej jechał Casagrande, który na szczycie podjazdu tracił 11 sekund, Noe z Di Lucą 3 sekundy więcej (sami Włosi!).

10 km przed metą prowadząca para miała nad trójką 20 sekund przewagi. Współpraca się układała, doprowadzając dwójkę do ostatnich metrów. Dysponujący zdecydowanie lepszym finiszem Bettini cały czas prowadził, w końcu przyspieszył, nie dając szans Basso na wyjechanie zza jego pleców. Drugą grupkę przyprowadził di Luca.

Wyniki Clasica San Sebastian 2003 (PŚ); San Sebastian – San Sebastian (227 km):

1 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon                       5:44:42
2 Ivan Basso (Ita) Fassa Bortolo                                        
3 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco                                  00:20
4 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                                     
5 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                        00:23
6 Gorka Gerrikagoitia Arrien (Spa) Euskaltel-Euskadi               00:33
7 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    
8 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                   00:34
9 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                 00:37
10 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze-Elitron                       01:53
11 Igor Astarloa (Spa) Team Saeco                                  01:54
12 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                          
13 Richard Virenque (Fra) Quick.Step-Davitamon                          
14 Mirko Celestino (Ita) Team Saeco                                     
15 George Hincapie (USA) US Postal presented by Berry Floor             
16 Luca Paolini (Ita) Quick.Step-Davitamon                              
17 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Domina Vacanze-Elitron          
18 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                            
19 Marco Serpellini (Ita) Lampre                                        
20 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r-Prevoyance                                 
21 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon                          
22 Isidro Nozal Vega (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              
23 David De La Fuente (Spa) Vini Caldirola-SO.DI                        
24 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                      
25 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi                        
26 Axel Merckx (Bel) Lotto-Domo                                         
27 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2r-Prevoyance                            
28 Francisco José Lara Ruiz (Spa) Team Bianchi                          
29 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems                         
30 Antonio Colom Mas (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    
31 Juan Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                               
32 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                   
33 David Latasa Lasa (Spa) Kelme-Costa Blanca                           
34 Mikel Astarloza (Spa) Ag2r-Prevoyance                                
35 Mikel Artetxe Gezuraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
36 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis-Le Crédit par Téléphone             
37 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                   
38 David Moncoutié (Fra) Cofidis-Le Crédit par Téléphone                
39 Laurent Dufaux (Swi) Alessio                                         
40 Angel Luis Casero Moreno (Spa) Team Bianchi                          
41 Ruben Lobato Elvira (Spa) Domina Vacanze-Elitron                     
42 José Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski                                   
43 David Canada Gracia (Spa) Quick.Step-Davitamon                       
44 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom                                  
45 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron                        
46 Xabier Zandio Echaide (Spa) iBanesto.com                             
47 Luis Perez Rodriguez (Spa) Team Bianchi                              
48 Santiago Blanco Gil (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                  
49 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio                              06:50
50 Christian Wegmann                                                    
51 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                                   
52 Lennie Kristensen (Den) Team CSC                                     
53 Josep Jufre Pou (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                      
54 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio                                       
55 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC                                      
56 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                                 
57 Joaquin Lopez Torrella (Spa) Paternina-Costa de Almeria              
58 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) Lampre                        
59 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) Ag2r-Prevoyance                      
60 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        
61 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze-Elitron                       
62 Davide Frattini (Ita) Alessio                                        
63 Juan Dominguez                                                       
64 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                                    
65 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                              
66 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Team CSC                                
67 Oscar Sevilla Ribera (Spa) Kelme-Costa Blanca                        
68 Jorge Ferrio Luque (Spa) Paternina-Costa de Almeria                  
69 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron                         
70 Nicki Sörensen (Den) Team CSC                                        
71 Iker Camano Ortuzar (Spa) Phonak Hearing Systems                     
72 Mario Aerts (Bel) Team Telekom                                       
73 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                           
74 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                                   
75 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze-Elitron                          
76 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                          
77 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom                                  
78 David Millar (GBr) Cofidis-Le Crédit par Téléphone                   
79 Iban Mayo Diez (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
80 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                                    
81 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal presented by Berry Floor          
82 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                               
83 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                    
84 Raphael Schweda (Ger) Team Bianchi                                   
85 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                                        
86 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo                                   
87 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-SO.DI                         
88 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                    
89 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
90 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole                         12:05
91 Michael Barry (Can) US Postal presented by Berry Floor               
92 Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole                               
93 Benoît Joachim (Lux) US Postal presented by Berry Floor              
94 Carlos Torrent Tarres (Spa) Paternina-Costa de Almeria               
95 José Antonio Garrido (Spa) Paternina-Costa de Almeria                
96 Daniel Atienza Urendez (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone         
97 José Alberto Martinez Trinidad (Spa) Euskaltel-Euskadi               
98 Angel Castresana Del Val (Spa) O.N.C.E.-Eroski                       
99 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis-Le Crédit par Téléphone      
100 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                                 
101 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi                         
102 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                      
103 Rafael Casero Moreno (Spa) Paternina-Costa de Almeria               
104 José Antonio Pecharroman Fabian (Spa) Paternina-Costa de Almeria    
105 Francisco Javier Cerezo Perales (Spa) Labarca-2-Café Baqué          
106 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                
107 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon                        
108 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                  
109 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                                
110 Thorsten Rund (Ger) Team Bianchi                                    
111 José Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa de Almeria                 
112 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                        
113 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo                                    
114 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Quick.Step-Davitamon                     
115 Igor Gonzalez De Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                     
116 Marcos Antonio Serrano Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski              
117 Nacor Burgos Rojo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                   
118 Pablo Lastras Garcia (Spa) iBanesto.com                             
119 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                                 
120 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski                                    
121 Santos Gonzalez Capilla (Spa) Domina Vacanze-Elitron                
122 Domingo José Sanchez Segado (Spa) Paternina-Costa de Almeria        
123 Davide Bramati (Ita) Quick.Step-Davitamon                           
124 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                         
125 Felix M. Garcia Casas (Spa) Team Bianchi
126 Juan Miguel Mercado Martin (Spa) iBanesto.com                       
127 Bobby Julich (USA) Team Telekom                                     
128 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom                             
129 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                           
130 José Vicente Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                       
131 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                                 
132 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com                                 
133 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                                 
134 Eddy Ratti (Ita) Lampre                                             
135 Nicolas Portal (Fra) Ag2r-Prevoyance                                
136 Christophe Oriol (Fra) Ag2r-Prevoyance                              
137 Jose Mastre Rodriguez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
138 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                         
139 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca                      
140 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio                                      
141 Stéphane Augé (Fra) Credit Agricole                            16:46
142 Gonzalo Bayarri Esteve (Spa) Phonak Hearing Systems            24:56
143 Stéphane Berges (Fra) Ag2r-Prevoyance                          25:51

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: