Pierwsze spotkanie Rady Kolarstwa Zawodowego

Rada Kolarstwa Zawodowego (Professional Cycling Council - PCC) na pierwszym swoim spotkaniu, 2 marca w Lozannie, postanowiła zmniejszyć liczbę zespołów I dywizji z 22 do 20 w 2001 roku i do 18 w 2002. Decyzja ta ma na celu podniesienie poziomu profesjonalizmu grup kolarskich przez wprowadzenie ścisłych kryteriów ich wyboru.

Na spotkaniu postanowiono również ograniczyć możliwości startu, w wyścigach 3 i 4 kategorii, dla ekip z I dywizji. W tym celu ustanowiono 5 stref, które określają regiony w jakich zespoły I dywizji będą mogły startować w wyścigach niższych kategorii. Tymi strefami są: 1. Belgia, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania; 2. Włochy i Polska; 3. Francja, Szwecja i Dania; 4. Hiszpania i Portugalia; 5. Niemcy, Austria, Szwajcaria i Czechy. Wprowadzenie tych stref ma ułatwić zdobywanie punktów UCI przez grupy II dywizji.

Decyzja o zmniejszeniu liczby ekip I dywizji nie spotkała się z życzliwym przyjęciem przez niektóre grupy francuskie.

Według Rogera Legeay z Credit Agricol nie przyniesie to żadnych korzyści, a w pogoni za punktami może zachęcać do dopingu. Legeay zwrócił również uwagę, że jeśli zespół straci z jakiś przyczyn swojego lidera, to w praktyce oznaczać to będzie spadek do II dywizji.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: