Clasica San Sebastian 2002: Laurent Jalabert najszybszy z grupki

Francuz Laurent Jalabert, po finiszu z 5-osobowej grupy, zwyciężył w siódmym tegorocznym klasyku Pucharu Świata.

Już na pierwszym podjeździe, Alto De Orio (kat. 3, 19 km), oderwała się dwójka zawodników: Juan Miguel Mercado (iBanesto.com) i Constantino Zaballa (Kelme). Peleton długo nie przejmował się tą akcją, dlatego po około 3 godzinach jazdy tracił przeszło 15 minut.

Jednak im bliżej było najtrudniejszego wzniesienia na trasie, Alto De Jaizkíbel (8 km; 5.7%; 36.5 km przed metą), tym tempo wzrastało. U stóp tego podjazdu z przewagi pozostała raptem minuta.

Pierwszy z peletonu wyskoczył Andrei Kivilev (Cofidis), który szybko minął prowadzącą przez przeszło 150 km dwójkę Hiszpanów. Do Kazacha dołączyli Raffaele Ferrara (Alesio), Gabriele Missaglia (Lampre), Igor Asterloa (Saeco), Carlos Sastre i ubiegłoroczny zwycięzca Laurent Jalabert (obaj CSC). Za nimi, w drugiej grupie (około 20-osobowej), tempo przed dłuższy czas wyznaczał Lance Armstrong (US Postal).

Na szczycie Jaizkíbel pierwsza tam piątka (wcześniej odpadł Ferrara) miała 7 sekund przewagi nad Dario Frigo (Tacconi Sport) i około 25 nad drugą grupą, niewiele więcej traciła kolejna.

Zjazd okazał się pechowy dla George Hincapie (US Postal). Amerykanin niebezpiecznie przewrócił się, doznając kontuzji. Tymczasem z przodu, do czołówki dołączył Frigo, odpadł natomiast Sastre. 17 km przed metą piątka kolarzy miała już minutę przewagi nad grupą pościgową.

Alto de Gurutze (5 %; 213.5 km), ostatni podjazd przed finiszem, liderzy przejechali szybciej od sporego już peletoniku o 1.04. Szanse powodzenia akcji wzrastały z każdym kilometrem i jednocześnie Jalaberta na drugie z rzędu zwycięstwo w wyścigu.

Na dojeździe do ostatnich metrów nic się nie zmieniło w sytuacji. Tam, z pierwszej pozycji, rozpoczął finisz Kivilev, ale lekko, po profesorsku, wszystkich ograł Laurent Jalabert.

Przyjeżdżając w drugiej grupie wysokie miejsce zajął Paolo Bettini (Mapei), odrabiając 28 punktów w klasyfikacji Pucharu Świata do Johana Museeuwa (Domo). W przyszłą niedzielę Meisterschaft von Zürich, gdzie przed rokiem tryumfował właśnie Bettini.

Wyniki Clasica San Sebastian 2002 (PŚ);  San Sebastian - San Sebastian (227 km):

1 Laurent Jalabert (Fra) CSC-Tiscali                       5:47:29
2 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
3 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin
4 Andrei Kivilev (Kaz) Cofidis
5 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
6 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                   00:35
7 Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step
8 Nico Mattan (Bel) Cofidis
9 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
10 Guennadi Mikhailov (Rus) Lotto-Adecco                     00:41
11 Oscar Freire Gomez (Spa) Mapei-Quick Step
12 Mirko Celestino (Ita) Saeco-Longoni Sport
13 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin
14 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems
15 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
16 Michele Bartoli (Ita) Fassa Bortolo
17 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites
18 Udo Bolts (Ger) Telekom
19 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco
20 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
21 David Cañada Gracia (Spa) Mapei-Quick Step
22 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Relax-Fuenlabrada
23 Andrea Peron (Ita) CSC-Tiscali
24 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2r-Prevoyance
25 Antonio Colom (Spa) Relax Fuenlabrada
26 Beat Zberg (Swi) Rabobank
27 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems
28 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
29 Marc Wauters (Bel) Rabobank
30 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
31 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio
32 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo
33 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
34 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
35 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
36 Francisco Mancebo Perez (Spa) iBanesto.com
37 Nicki Sørensen (Den) CSC-Tiscali
38 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
39 Sergio Perez (Spa) Relax-Fuenlabrada
40 Axel Merckx (Bel) Domo-Farm Frites
41 Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step
42 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo
43 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski
44 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski
45 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
46 Lance Armstrong (USA) US Postal Service
47 Isidro Nozal Vega (Spa) ONCE-Eroski
48 Michael Rasmussen (Den) CSC-Tiscali
49 Santiago Blanco Gil (Spa) iBanesto.com
50 Ivan Basso (Ita) Fassa Bortolo
51 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal Service                04:45
52 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
53 Cédric Vasseur (Fra) Cofidis
54 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
55 Gorka Gerrikagoitia Arrien (Spa) Euskaltel-Euskadi
56 Ruggero Borghi (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
57 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
58 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
59 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
60 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
61 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Adecco
62 Nicolas Portal (Fra) Ag2r-Prevoyance
63 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
64 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
65 José Luis Rebollo Aguado (Spa) Relax-Fuenlabrada
66 Bobby Julich (USA) Team Telekom
67 Mikel Artetxe Gezuraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
69 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
70 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r-Prevoyance
71 Massimo Donati (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
72 Cristian Moreni (Ita) Alessio
73 Christophe Oriol (Fra) Ag2r-Prevoyance
74 Jose Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                      05:33
75 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                  06:02
76 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                      07:15
77 Carlos Sastre Candil (Spa) CSC-Tiscali
78 Pedro Diaz (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                08:20
79 Matthé Pronk (Ned) Rabobank
80 Frédéric Bessy (Fra) Credit Agricole
81 Francisco Cabello Luque (Spa) Kelme
82 Stefan Schumacher (Ger) Team Telekom
83 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
84 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) Ag2r-Prevoyance
85 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Kelme
86 Jesus Maria Manzano Ruano (Spa) Kelme-Costa Blanca
87 Iker Camano (Spa) Phonak Hearing Systems
88 Michael Blaudzun (Den) CSC-Tiscali
89 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Ag2r-Prevoyance
90 Gorka Arrizabalaga Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Gustavo Mario Toledo (Arg) Jazztel-Costa de Almeria
93 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
94 Ellis Rastelli (Ita) Gerolsteiner
95 Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole
96 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
97 Giampaolo Caruso (Ita) ONCE-Eroski
98 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
99 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
100 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
101 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
102 Vicente Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com
103 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
104 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio
105 Oscar Laguna Garcia (Spa) Relax-Fuenlabrada
106 Ricardo Valdez (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
107 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
108 Jorge Capitan (Spa) Relax-Fuenlabrada
109 Serge Baguet (Bel) Lotto-Adecco
110 Salvatore Commesso (Ita) Saeco-Longoni Sport
111 Dmitri Gaynitdinov (Rus) Tacconi Sport-Emmegi
112 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
113 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step
114 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
115 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
116 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
117 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre-Daikin
118 Romans Vainsteins (Lat) Domo-Farm Frites
119 Marcelino Garcia Alonso (Spa) CSC-Tiscali                12:13
120 Bram De Groot (Ned) Rabobank
121 Francisc Cerezo Perales (Spa) CSC-Tiscali
122 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre-Daikin
123 Jose Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
124 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Adecco
125 Tom Stremersch (Bel) Lotto-Adecco
126 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
127 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin
128 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems
129 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport
130 Kevin Livingston (USA) Team Telekom
131 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
132 Levi Leipheimer (USA) Rabobank
133 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
134 Gianluca Sironi (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
135 Igor Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
136 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo
137 Stéphane Berges (Fra) Ag2r-Prevoyance
138 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
139 José Luis Arrieta Lujambio (Spa) iBanesto.com
140 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
141 Thierry Loder (Fra) Ag2r-Prevoyance
142 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
143 Anthony Langella (Fra) Credit Agricole
144 Addy Engels (Ned) Rabobank
145 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria           16:33
146 Michael Barry (Can) US Postal Service                    20:03
147 David Kopp (Ger) Team Telekom                            21:16
148 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                      21:22
149 Cédric Herve (Fra) Credit Agricole
150 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
151 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
152 Angel Vicioso Arcos (Spa) Kelme
153 Jorge Ferrio Luque (Spa) Jazztel-Costa de Almeria
154 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
155 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites
156 Juan Carlos Guillamon Ruiz (Spa) Jazztel-Costa de Almeria
157 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Kelme
158 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites
159 Jose Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca
160 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: