W Danii co dziesiąty przyznaje się do dopingu

Dziesięć procent duńskich kolarzy przyznało się do stosowania środków dopingujących - wynika z raportu zamówionego przez Duńską Federację Kolarską.

Federacja zamówiła opracowanie raportu niezależnej firmie PLS Consult, która przeprowadziła anonimową ankietę wśród zawodników wszystkich klasa i kategorii wiekowych. Z 1409 pytanych wypełniło ją 1038, z czego ponad stu przyznało się do stosowania przynajmniej raz środków dopingujących.

Zawodnicy przyznali się, że zażywali amfetaminę, efedrynę i kofeinę. Co trzeci oświadczył, że posiada dostęp do sterydów anabolicznych. Ze 124 zawodników z licencją A, 18 procent przyznało się do dopingu, a wśród 96 juniorów - 9 procent.
Raport PLS stwierdza, że liczba zawodników stosujących doping jest prawdopodobnie o wiele większa, bo nawet a anonimowej ankiecie nie każdy chce się przyznać. Ponadto aż 42 procent ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy biorą pod uwagę stosowanie dopingu w przyszłości.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: