Frank Vandenbroucke pierwszy w Liege-Bastogne-Liege 1999

Czwarty wyścig zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata '99 Liege-Bastogne-Liege (264 km) wygrał Frank Vandenbroucke (Cofidis) przed dwoma zawodnikami Rabobanku: Michaelem Boogerdem i Maartenem den Bakkerem. Zwycięstwo to pozwoliło jednocześnie Belgowi objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ.

Nasz zawodnik, Zbigniew Spruch, znów pokazał się ze świetnej strony zajmując na trudnej, rozgrywanej w Ardenach, trasie 12. miejsce, utrzymując przy tym wysoką, czwartą pozycję w PŚ.

Losy wyścigu rozstrzygnęły się na dwóch podjazdach: Côte de la Redoute (2.2 km/8.3%) i Côte de Saint-Nicolas (1.4 km/7.5%). Wcześniej samotnej ucieczki próbował Laurent Jalabert (przez moment towarzyszył mu Włoch Garzelli), jednak jego przewaga nad liczącym około 50 zawodników peletonem nie wyniosła więcej niż 90 sekund.

Côte de la Redoute, znajdował się 40 kilometrów przed metą i był najtrudniejszym podjazdem dnia. Na nim zdecydowanie zaatakował najpierw Bartoli, następnie skontrował Vandenbroucke. Spruch pilnując faworytów i mając wsparcie w mistrzu świata - Camenzinie, znalazł się po tym wzniesieniu w czołowej, szesnastoosobowej grupie, w której byli między innymi Boogerd, Camenzind, Bartoli, Vandenbroucke, Markus Zberg, Aebersold, Bolts i Rebellin. Za nimi, początkowo ze stratą minuty, utworzyła się druga grupa, w której jechał lider PŚ - Andrei Tchmil.

Pięć kilometrów przed finiszem znajdowało się wzniesienie Côte de Saint-Nicolas. Na nim do przodu wyskoczył Boogerd, kontrował Vandenbroucke, przez moment do tej dwójki próbował dołączyć Spruch. Vandenbroucke po kilkuset metrach zgubił Boogerda i już nie zagrożony minął linię mety. Za nim również samotnie dotarł Boogerd, a następnie w małych grupkach kolejni zawodnicy.

Po wyścigu, jego bohaterowie powiedzieli:

Vandenbroucke:

Już na Redoute pokazałem kto tu dzisiaj rządzi, dlatego na następnych podjazdach tak nie walczyłem. Kiedy na Saint-Nicolas nikt nie pociągnął, postanowiłem sam zaatakować. To jest jak sen. Jednego dnia wygrałem swój pierwszy wyścig Pucharu Świata i od razu zostałem jego liderem.

Boogerd:

Szkoda, że nie wygrałem ale Vandenbroucke był dziś wspaniały. Nie ma znaczenia ilu kolegów z grupy tobie pomaga, ostatni odcinek to praktycznie indywidualna jazda na czas. Jestem zadowolony z drugiego miejsca (i trzeciego Den Bakkera). Frankie był bardzo silny, widać to już był na Redoute.

Spruch:

Odjechałem z dwójką zawodników na początku podjazdu, 1200 metrów przed metą, jednak pozostali dognali nas przed ostatnim zakrętem. Później nie miałem już sił na skuteczny finisz. Forma jest - to pewne. Vandenbroucke był dziś fantastyczny, ja starałem się pilnować Bartolego. Czwarte miejsce w Pucharze Świata - nie jest źle.

Pierwsza trzydziestka Liege-Bastogne-Liege '99:

 1. Franck Vandenbroucke (Bel) Cofidis 		      6:25:36
 2. Michael Boogerd (Ned) Rabobank 		        00:30
 3. Maarten Den bakker (Ned) Rabobank 			00:41
 4. Michele Bartoli (Ita) Mapei-Quick Step 		00:44
 5. Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step 		00:54
 6. Niki Aebersold (Swi) Rabobank 			00:55
 7. Markus Zberg (Swi) Rabobank 			
 8. Oskar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin 		00:56
 9. Udo Bölts (Ger) Telekom 				
10. Laurent Roux (Fra) Casino 				
11. Mario Aerts (Bel) Lotto-Mobistar 			
12. Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin 		
13. Marco Velo (Ita) Mercatone Uno-Bianchi 		00:58
14. Davide Rebellin (Ita) Team Polti 			00:59
15. Giuliano Figueras (Ita) Mapei-Quick Step 		01:06
16. Peter Farazijn (Bel) Cofidis 			03:07
17. Andrei Tchmil (Bel) Lotto-Mobistar 			08:00
18. Marty Jemison (USA) US Postal Service 		
19. Cédric Vasseur (Fra) Crčdit Agricole 		
20. Stefano Garzelli (Ita) Mercatone Uno-Bianchi 	
21. Vladislav Bobrik (Rus) Riso Scotti-Vinavil 		
22. Beat Zberg (Swi) Rabobank 				
23. Tyler Hamilton (USA) US Postal Service 		
24. Jens Voigt (Ger) Crčdit Agricole 			08:01
25. Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo-Alexia 	
26. Rolf Sorensen (Den) Rabobank 			
27. François Simon (Fra) Crčdit Agricole 		
28. Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin 		08:02
29. Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno-Bianchi 	
30. Paolo Savoldelli (Ita) Saeco-Cannondale

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: