Torowe Mistrzostwa Europy 2016: Adrian Tekliński srebrny w scratchu

Adrian Tekliński został wicemistrzem Europy w kolarstwie torowym, na welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines zdobywając srebro w scratchu.

Polak pierwszego dnia mistrzostw Starego Kontynentu elity uległ tylko Szwajcarowi Gaelowi Suterowi. Brązowy medal odebrał Holender Wim Stoertinga.

Dla 26-letniego kolarza z Brzegu to drugi medal mistrzostw Europy elity – przed rokiem w szwajcarskim Grenchen w scratchu zajął 3. miejsce.

Podczas zmagań kwalifikacyjnych pierwszego dnia mistrzostw dobrze wypadły polskie drużyny. Justyna Kaczkowski, Daria Pikulik, Nikol Płosaj i Łucja Pietrzek wykręciły drugi czas eliminacji wyścigu drużynowego na dochodzenie, natomiast w wyścigu mężczyzn Tekliński wraz z Dawidem Czubakiem, Szymonem Sajnokiem i Danielem Staniszewskim zajęli 8. miejsce.

W zmaganiach kobiet młody biało-czerwony skład z wynikiem 4:28.432 uległ tylko Włoszkom – Elisie Balsamo, Tatianie Guderzo, Simonie Frapporti i Silvii Valsecchi, które zegar zatrzymały na 4:26.413. Tym samym w czwartkowym półfinale Polki o miejsca w finale powalczą z jadącymi w rezerwowym składzie Brytyjkami, które w kwalifikacjach pojechały od nich o ponad sekundę wolniej.

Startujący po raz pierwszy od kilku lat skład męski jutro powalczy w półfinale, mierząc się z Holendrami. Ewentualna wygrana, przy dobrym czasie, może zapewnić wejście do walki o brązowy medal.

Holenderka Kirsten Wild wywalczyła złoto w wyścigu eliminacyjnym, pokonując Brytyjkę Katie Archibald i Francuzkę Laurie Berthon. 6. miejsce zajęła Katarzyna Pawłowska.

Rywalizację w wyścigu na 500 metrów zdominowały Rosjanki – po złoto sięgnęła Daria Shmeleva, wykręcając czas lepszy od Niemki Pauline Grabosch. Brązowy medal zabrała Rosjanka Anastasiia Voinova.

W wyścigu na kilometr na swoim terenie triumfował Francuz Quentin Lafargue, z dystansem 1000 metrów uporawszy się szybciej niż Niemiec Eric Engler i Czech Jiri Janosek.

Rozgrywane po igrzyskach olimpijskich mistrzostwa nie przyciągnęły wszystkich największych nazwisk kolarstwa torowego – w składach rezerwowych jedzie większość drużyn w wyścigach na dochodzenie i w sprintach, a impreza jest okazją dla młodych zawodników i zawodniczek na zdobycie pierwszych poważnych szlifów w gronie elity.