Szosowe Mistrzostwa Europy 2015: Katarzyna Niewiadoma mistrzynią orliczek!

Katarzyna Niewiadoma wywalczyła w estońskim Tartu tytuł mistrzyni Starego Kontynentu orliczek w wyścigu ze startu wspólnego.

Polka po wspaniałej akcji na ostatniej rundzie pokonała Włoszkę Ilarię Sanguineti oraz Holenderkę Thalitę de Jong.

Orliczki do pokonania miały 10 rund po 12,4 km każda. Na trasie zlokalizowane były trzy niewielkie podjazdy, usytuowane w centrum Tartu. W ucieczce dnia jechały Annouska Koster (Holandia) oraz Ilaria Sanguineti (Włochy), utrzymując przewagę około 35-40 sekund nad prowadzonym przez kadry Polski i Niemiec peletonem.

Dwójka na ostatnie 20 kilometrów wjechała 27 sekund przed grupą, którą potężnym atakiem na niewielkim wzniesieniu rozerwać próbowała Katarzyna Niewiadoma. Akcja Polki spowodowała chwilowe przyspieszenie i utworzenie się kolejnej grupki, ale po chwili tempo siadło i rozpoczęła się gra w taktyczne szachy.

Niewiadoma nadawała tempo, ale brak współpracy spowodował, że na ostatnie kółko prowadząca dwójka wpadła 51 sekund przed pościgiem. Polska góralka atak ponowiła na 7 kilometrów przed metą i pociągnęła za sobą Thalitę De Jong.

Niewiadoma pracowała bardzo mocno na ostatnim kółku, na 1500 metrów przed metą redukując dystans 30 sekund i dojeżdżając do prowadzącej dwójki. Współpraca Holenderek nie zdała się na wiele – zawodniczka z Ochotnicy popisała się najszybszym finiszem i zdobyła złoto europejskiego czempionatu.

Po srebro finiszowała Włoszka Sanguineti, a brąz zawisł na szyi De Jong. Spóźnioną o 10 sekund grupę przyprowadziła Holenderka Riejanne Markus.

Wyniki Szosowych Mistrzostw Europy 2015 – wyścigu ze startu wspólnego kobiet do lat 23 (CC), Tartu – Tartu (124 km):