MŚ w parakolarstwie szosowym: Polacy zdobyli dziewięć medali

Dziewięć medali mistrzostw świata UCI w parakolarstwie szosowym zdobyli Polacy w szwajcarskim Nottwil. Pięć złotych wywalczyli: Rafał Wilk i tandem Iwona Podkościelna z Aleksandrą Wnuczek – po dwa oraz duet Marcin Polak z Michałem Ładoszem.

Medalową serię rozpoczęła Anna Harkowska, która na 21-kilometrową trasę czasówki wyjechała obolała, odczuwając skutki upadku i kontuzji sprzed kilku dni. Zawodniczka OKS Warmia i Mazury uzyskała drugi wynik w stawce – 33.08,17. Nieco szybsza była brytyjska multimedalistka Sarah Storey. Taka też kolejność była w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 62 km.

Tandemy dodały do kolekcji trofeów trzy złote medale. Podkościelna i Wnuczek (KKT Hetman Lublin) nie miały sobie równych zarówno na 31-kilometrowej trasie czasówki, jak i kryterium ulicznym długości 77 km.

Kolejny złoty medal wywalczył tandem Polak-Ładosz (KKT Hetman Lublin).

Pecha miała Renata Kałuża (Stal Rzeszów), która dwukrotnie z powodu kłopotów technicznych straciła pozycję liderki i zakończyła zarówno 14-kilometrową czasówkę, jak i maraton ze startu wspólnego na trzecim miejscu.

Rafał Wilk (Stal Rzeszów) został w Nottwil, podobnie jak dwa lata temu w Kanadzie, podwójnym mistrzem świata. Wygrał zarówno 15,5-kilometrową jazdę indywidualną na czas, jak i wyścig ze startu wspólnego (46,5 km pokonał w 1:32.40).