Rosjanin Ilnur Zakarin (Katusha) wygrał na torze samochodowym w Imola jedenasty, deszczowy etap Giro d’Italia.
Kolarz rosyjskiej ekipy po całodniowej ucieczce i ataku w końcówce na metę dotarł 53 sekundy przed towarzyszami ucieczki – Kolumbijczykiem Carlosem Betancurem (Ag2r La Mondiale) i Włochem Franco Pelizotti (Androni Giocattoli-Sidermec).
8. miejsce wywalczył Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).
W czołówce klasyfikacji generalnej bez zmian, prowadzi Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).
Ucieczkę na mocno pagórkowaty odcinku sformowali Ryder Hesjedal (Cannondale Garmin), Steven Kruijswijk (Team LottoNL – Jumbo), Diego Rosa (Astana), Matteo Montaguti i Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale), Benat Intxausti, Ruben Fernandez (Movistar Team), Ilnur Zakarin (Katusha), Franco Pellizotti (Androni Giocattoli-Sidermec) oraz Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice).
Grupka w rytm padającego deszczu na Passo del Trebbio (kat. 3; 24 km; 6,3 km; 6,3%) odjechała od peletonu i zakończyła tym samym serie ataków. Kolejne punkty do klasyfikacji górskiej dopisał do swojego nazwiska Intxausti, a dziesiątce w połowie odcinka udało się uzyskać 3:45 nad główną grupą.
Na Valico del Prugno (kat. 3; 70,8 km; 5,6 km; 6,2%) punktował Betancur, a prowadzony przez BMC peleton powoli rozkręcał tempo i próbując utrzymać wyścig pod kontrolą.
W drugiej część odcinka kolarze czterokrotnie mierzyli się z podjazdem Tre Monti (kat. 4; 4,4 km; 4,1%, maks. 10%). Pierwsza wspinaczka mocno przerzedziła peleton, a tempo wciąż nakręcali kolarze BMC, w deszczu próbując okroić do minimum liczbę przeciwników.
Pierwszy przejazd przez linię mety na torze wyścigowym, 54 kilometry przed metą, czerwone koszulki minęły niecałą minutę za grupą Rutkiewicza. Na drugim kółku Intxausti zabrał ze sobą Zakarina, Betancura, Hesjedala oraz Pellizotti i podjął ostatni wysiłek, powiększając dystans do półtorej minuty.
34 kilometry przed metą z peletonu wyskoczył Stefan Küng (BMC), ale nie zdołał dołączyć do prowadzących. Sztuka ta nie udała się też goniącym czołówkę Montagutiemu i Rutkiewiczowi. Peleton prowadzony przez Orica-GreenEdge dopadł całą trójkę na 24 kilometry przed metą i ruszył w zdecydowany pościg.
Przedostatni podjazd pod Tre Monti był już kategoryzowany, co do ataku wykorzystał Zakarin. Rosjanin zebrał punkty i samotnie pomknął w kierunku mety, na mokrym zjeździe wyraźnie dystansując towarzyszy ucieczki.
Kolarz Katushy mocno pedałował i na ostatnie kółko wpadł 42 sekundy przed grupą goniącą i półtorej minuty przed peletonem. Pościg nie układał się żadnej z grup – uciekinierom brakowało sił, Intxausti zadowolił się zdobyciem koszulki najlepszego górala, a w peletonie nikt nie kwapił się do pomocy ekipie Orica.
14 kilometrów przed metą na torze wyłożył się Rigoberto Uran (Etixx-Quick Step), ale tempo w peletonie nie było na tyle mocne by Kolumbijczyk nie mógł do grupy powrócić.
Zakarin pędził tymczasem do mety, a na 7 kilometrów przed metą z peletonu zaatakował Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). Lider wyścigu naciągnął grupkę, z której na ostatnich kilometrach odskoczyć próbował Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).
Prowadzący Zakarin bez przeszkód odniósł największe zwycięstwo w swojej karierze, prawie minutę przed goniącymi zawodnikami. Grupkę prowadzoną przez Carlosa Betancura złapali prawie Paterski i Philippe Gilbert, a Polak zmagania zakończył na 8. miejscu.
fot. ANSA / DAL ZENNARO – ZENNARO – PERI
1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 3:55:08 2 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 00:53 3 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0-Sdermec 4 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 5 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 6 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 7 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin 8 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 00:58 9 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 10 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team 01:02 11 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 12 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 13 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 14 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 15 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 16 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 17 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 18 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 19 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 20 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo 21 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 22 Leopold Konig (Cze) Team Sky 23 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team 24 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team 25 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 27 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 28 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 29 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step 30 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 31 Richie Porte (Aus) Team Sky 32 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 33 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 34 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 35 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 36 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 37 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team 38 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step 39 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 40 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 41 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 42 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 43 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 44 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 45 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin 46 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 47 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 48 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 49 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 50 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 51 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 01:09 52 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 53 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 54 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 01:19 55 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 02:52 56 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 03:06 57 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 04:26 58 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 06:14 59 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini 60 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 06:49 61 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini 62 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 63 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 64 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 65 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 06:55 66 Igor Anton (Spa) Movistar Team 67 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 68 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 69 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 70 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step 07:28 71 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step 72 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 10:12 73 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 74 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 13:19 75 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 18:05 76 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 77 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 78 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 18:08 79 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 19:05 80 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 81 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 82 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing 83 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini 84 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 85 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 86 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 87 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 88 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 89 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin 90 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 91 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 92 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 93 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 94 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli-Sidermec 95 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 96 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 97 Cédric Pineau (Fra) FDJ 98 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 99 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 100 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 101 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 102 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida 103 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 104 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 105 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal 106 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge 107 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 108 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 109 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 110 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing 111 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 112 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step 113 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 114 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin 115 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing 116 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 117 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 118 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 119 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 120 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling 121 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 122 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team 123 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 124 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 125 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 126 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 127 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 128 Kévin Reza (Fra) FDJ 129 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 130 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 131 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 132 Elia Viviani (Ita) Team Sky 133 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 134 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 135 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin 136 Sebastian Henao (Col) Team Sky 137 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 138 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 139 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 140 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 141 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 142 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 143 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 144 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 145 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 146 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini 147 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 148 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing 149 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 150 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 151 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 152 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin 153 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step 154 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 155 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing 156 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 157 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 158 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 159 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ 160 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 161 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 162 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 163 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 164 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 165 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 166 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 167 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing 168 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 169 Francis Mourey (Fra) FDJ 170 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling 171 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 172 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 173 Luca Paolini (Ita) Team Katusha 174 Anthony Roux (Fra) FDJ 175 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 176 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 177 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 178 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 179 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 180 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 181 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 182 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 183 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 184 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 185 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 186 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 187 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 25 pkt 2 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 18 3 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 16 4 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 12 5 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 10 6 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 9 7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 7 8 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 6 9 Elia Viviani (Ita) Team Sky 6 10 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin 4 11 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3 12 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3 13 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 3 14 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 2 15 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 2 16 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team 1 17 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini 1
Passo del Trebbio – km. 24:
1 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 7 pkt 2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 4 3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 2 4 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1
Valico del Prugno – km. 70
1 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 7 pkt 2 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 4 3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2 4 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 1
Tre Monti – km. 130
1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 3 pkt 2 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 2 3 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 1
Sprint 1 – Castrocaro Terme e Terra del Sole – km. 7
1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 10 pkt 2 Elia Viviani (Ita) Team Sky 6 3 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 3 4 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 2 5 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini 1
Sprint 2 – Borgo Tossignano – km. 81
1 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 10 pkt 2 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 6 3 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 3 4 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 2 5 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 1
1 Team Katusha 11:47:28 2 Movistar Team 00:53 3 Astana Pro Team 4 Cannondale-Garmin 5 CCC Sprandi Polkowice 00:58 6 BMC Racing Team 7 Team Sky 01:02 8 Tinkoff-Saxo 9 Nippo - Vini Fantini 06:14 10 Team LottoNL-Jumbo 06:46 11 Orica GreenEdge 06:55 12 Etixx - Quick-Step 07:28 13 Androni Giocattoli-Sidermec 19:03 14 Lotto Soudal 19:05 15 AG2R La Mondiale 21:00 16 Bardiani CSF 28:15 17 Lampre-Merida 37:08 18 Southeast Pro Cycling 19 Team Giant-Alpecin 20 IAM Cycling 21 FDJ 22 Trek Factory Racing 55:11
1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo 46:54:19 2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 00:03 3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team 00:46 4 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 01:16 5 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo 01:46 6 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step 02:10 7 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 02:12 8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 02:20 9 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 02:24 10 Leopold Konig (Cze) Team Sky 02:30 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 03:01 12 Richie Porte (Aus) Team Sky 03:09 13 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 03:10 14 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team 15 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha 03:18 16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal 03:33 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 04:00 18 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 04:19 19 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 04:41 20 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team 11:41 21 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin 31:41 22 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 07:49 23 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 10:30 24 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 13:25 25 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 13:36 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 13:38 27 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 20:32 28 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 21:17 29 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin 22:12 30 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo 25:22 31 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 27:20 32 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 27:30 33 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida 29:28 34 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 29:47 35 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team 32:49 36 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling 33:57 37 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 34:15 38 Jonathan Monsalve (Ven) Southeast Pro Cycling 36:55 39 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 38:31 40 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 41:00 41 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 41:20 42 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo 43:25 43 Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling 44:17 44 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 45:03 45 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 45:11 46 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 47:13 47 Igor Anton (Spa) Movistar Team 47:34 48 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 48:30 49 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 49:24 50 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 51:46 51 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 51:53 52 Simon Clarke (Aus) Orica GreenEdge 52:40 53 Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling 54:11 54 Ivan Basso (Ita) Tinkoff-Saxo 55:57 55 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 56:04 56 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 56:25 57 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 57:21 58 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 58:52 59 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 59:00 60 Francis Mourey (Fra) FDJ 01:02:33 61 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step 01:02:36 62 Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 01:03:02 63 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 01:03:47 64 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 01:04:09 65 Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice 01:04:32 66 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:04:58 67 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 01:28:41 68 Sebastian Henao (Col) Team Sky 01:54:41 69 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team 01:06:58 70 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 01:07:21 71 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 01:07:23 72 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 01:07:49 73 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step 01:08:46 74 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 01:12:25 75 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 01:14:30 76 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 01:14:56 77 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 01:15:26 78 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 01:15:57 79 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 01:15:59 80 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin 01:16:07 81 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 01:16:16 82 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 01:18:49 83 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin 01:19:10 84 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 01:19:39 85 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 01:19:50 86 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 01:21:37 87 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 01:22:52 88 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing 01:23:02 89 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 01:23:21 90 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 01:26:02 91 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 01:27:06 92 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 01:27:14 93 Luca Paolini (Ita) Team Katusha 01:28:34 94 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 01:29:40 95 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 01:29:44 96 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 01:29:59 97 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 01:32:46 98 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 01:33:37 99 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team 01:34:02 100 Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling 01:34:20 101 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 01:34:29 102 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 01:35:04 103 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 01:35:14 104 Anthony Roux (Fra) FDJ 01:35:27 105 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 01:35:51 106 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo 01:37:02 107 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step 01:37:45 108 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin 01:38:43 109 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo 01:38:47 110 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 01:39:32 111 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 01:39:39 112 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 01:42:44 113 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo 01:44:03 114 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge 01:44:10 115 Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 01:45:47 116 Alessandro Petacchi (Ita) Southeast Pro Cycling 01:46:27 117 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:48:49 118 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 01:50:07 119 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step 01:50:15 120 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 01:50:42 121 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling 01:50:56 122 Cédric Pineau (Fra) FDJ 01:51:01 123 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 01:51:29 124 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 01:53:10 125 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 01:53:41 126 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 01:53:53 127 Kévin Reza (Fra) FDJ 01:53:54 128 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:53:56 129 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 01:54:00 130 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 01:55:14 131 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 01:56:29 132 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 01:57:48 133 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 01:57:53 134 Elia Viviani (Ita) Team Sky 01:58:36 135 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge 01:58:51 136 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 01:58:57 137 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 01:59:38 138 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida 02:00:44 139 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 02:01:56 140 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ 02:02:09 141 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo 02:02:36 142 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 02:02:42 143 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida 02:03:10 144 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 02:03:29 145 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factpry Racing 02:03:48 146 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing 02:05:01 147 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 02:05:10 148 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin 02:06:46 149 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo 02:07:20 150 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge 02:08:16 151 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 02:08:32 152 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 02:09:00 153 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 02:10:22 154 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 02:11:16 155 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal 02:11:46 156 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha 02:12:55 157 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo 02:14:19 158 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 02:14:28 159 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky 02:15:41 160 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing 02:15:44 161 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 02:16:02 162 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling 02:17:19 163 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice 02:17:36 164 Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli-Sidermec 02:17:46 165 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step 02:18:00 166 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 02:20:46 167 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo 02:21:23 168 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 02:23:27 169 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 02:26:01 170 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing 02:28:07 171 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 02:28:18 172 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 02:29:46 173 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ 02:32:46 174 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini 02:33:32 175 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 02:34:13 176 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini 02:34:19 177 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 02:34:21 178 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 02:34:57 179 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 02:35:12 180 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 02:35:41 181 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 02:36:24 182 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 02:38:51 183 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 02:43:03 184 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 02:43:06 185 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin 02:44:43 186 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 02:51:07 187 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing 02:53:02
1 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 101 pkt 2 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 85 3 Elia Viviani (Ita) Team Sky 84 4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing 71 5 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 60 6 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 50 7 Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling 47 8 Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini 47 9 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team 41 10 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida 41 11 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 40 12 Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 40 13 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 40 14 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 37 15 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini 37 16 Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling 37 17 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 34 18 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin 34 19 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 34 20 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 33
1 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team 52 pkt 2 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 50 3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL-Jumbo 43 4 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale 41 5 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 23 6 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team 19 7 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 15 8 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 15 9 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 15 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 15 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 14 12 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 14 13 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 13 14 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin 12 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling 12 16 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 12 17 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo 10 18 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 10 19 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 10 20 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 7
1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 46:54:22 2 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 02:58 3 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge 27:27 4 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida 38:28 5 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 40:57 6 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 49:21 7 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 58:57 8 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 01:03:44 9 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 01:04:06 10 Sebastian Henao (Col) Team Sky 01:54:38 11 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team 01:06:55 12 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida 01:07:18 13 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 01:12:22 14 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 01:14:53 15 Davide Villella (Ita) Cannondale-Garmin 01:19:07 16 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 01:19:47 17 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 01:21:34 18 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 01:22:49 19 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 01:27:11 20 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF 01:29:37 21 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 01:34:26 22 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 01:35:11 23 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF 01:39:29 24 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini 01:48:46 25 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 01:50:04 26 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 01:50:39 27 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge 01:51:26 28 Nick Van Der Lijke (Ned) Team LottoNL-Jumbo 01:56:26 29 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 01:57:45 30 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 01:57:50 31 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 02:02:39 32 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing 02:03:45 33 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo 02:11:13 34 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing 02:15:41 35 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 02:15:59 36 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 02:20:43 37 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 02:25:58 38 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing 02:28:04 39 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 02:28:15 40 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 02:29:43 41 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini 02:34:16 42 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal 02:36:21 43 Eugert Zhupa (Alb) Southeast Pro Cycling 02:38:48 44 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 02:43:03
1 Astana Pro Team 140:04:02 2 BMC Racing Team 06:17 3 Team Sky 06:31 4 Movistar Team 07:11 5 Cannondale-Garmin 23:28 6 Tinkoff-Saxo 25:16 7 Team Katusha 52:56 8 Lotto Soudal 59:12 9 Bardiani CSF 01:27:41 10 Lampre-Merida 01:33:03 11 FDJ 01:33:28 12 Orica GreenEdge 01:36:14 13 Etixx - Quick-Step 01:43:58 14 AG2R La Mondiale 01:44:25 15 IAM Cycling 01:51:20 16 Southeast Pro Cycling 02:05:22 17 Team LottoNL-Jumbo 02:13:56 18 CCC Sprandi Polkowice 02:15:44 19 Androni Giocattoli 02:29:11 20 Nippo - Vini Fantini 02:44:24 21 Team Giant-Alpecin 03:54:08 22 Trek Factory Racing 03:57:58