Jean-Christophe Peraud z grupy Ag2r La Mondiale triumfował na szczycie Col d’Ospendale i wygrał 84. edycję Criterium International.
Francuz na szczyt dotarł 10 sekund przed Pierrickiem Fedrigo (Bretagne-Seche Environnement) oraz 15 sekund przed Thibaut Pinot (FDJ).
Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) ukończył wyścig na 25. miejscu.
Siedem podjazdów leżało na trasie górskiej części rywalizacji na Korsyce, z finałem, już tradycyjnie na przełęczy Ospendale (14,1 km, 6,2%).
Po starcie zawiązał się odjazd w składzie Romain Feillu (Bretagne), Chad Haga (Giant), Christian Mager (Cult Energy), Marco Canola (UnitedHealthcare), Benjamin Giraud (Team Marseille 13) i Romain Guillemois (Europcar).
Peleton po drugiej wspinaczce Côte d’Orasi (67 km; 4,4 km, 5%) tracił 4 minuty, zbliżając się następnie na 2 minuty po piątej górskiej premii – Col de Bacinu (121,5 km; 10 km, 4,5%).
Przed finałem na Col d’Ospendale z przodu utrzymali prowadzenie Feillu i Haga, ale na początku wspinaczki ich przygoda została zakończona.
Tempo narzuci kolarze FDJ, dokonując selekcji w tył. 9 km przed metą strzelił lider Ben King (Cannondale).
Półtora kilometra dalej zaatakował Thibaut Pinot (FDJ), następnie poprawił Jean-Christophe Peraud. Drugi zawodnik ostatniego Tour de France objął samotne prowadzenie i nie pozwolił nikomu na dołączenie.
5 km przed kreską przewaga 37-latka wynosiła 28 sekund i powoli rosła. Na przedostatni kilometr kolarz Ag2r La Mondiale wjechał z zapasem 40 sekund nad kilkunastoosobową grupą.
Pinot po raz drugi zaatakował, z dwoma kolarzami Ag2r na plecach – Janem Bakelantsem i Alexisem Vuillermozem – oraz Pierrickiem Fedrigo (Bretagne).
Różnica gwałtownie zmalała, ale nie na tyle by Peraud zaprzepaścił swoją szansę. Drugi na macie Fedrigo stracił 15 sekund.
fot. ASO/G.Demouveaux
1 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 5:19:05
2 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement 00:15
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 00:16
4 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 00:25
5 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
6 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
7 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
8 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing 00:30
9 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
10 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 00:51
11 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 00:53
12 Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
14 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
15 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
16 Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM
17 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
18 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18 01:20
19 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing 01:39
20 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
21 Ignatas Konovalovas (Fra) Team Marseille 13 KTM 02:43
22 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling 03:07
23 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
24 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
25 Julien El Fares (Fra) Team Marseille 13 KTM
26 Steve Morabito (Swi) FDJ
27 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
28 Michel Kreder (Ned) Team Roompot 03:19
29 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
30 Huub Duijn (Ned) Team Roompot
31 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
32 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement 04:51
33 Marc De Maar (Ned) Team Roompot 05:02
34 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement 05:14
35 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
36 Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18
37 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
38 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
39 Clément Saint-Martin (Fra) Team Marseille 13 KTM
40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
41 César Bihel (Fra) Auber 93 05:25
42 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo 05:34
43 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 05:47
44 Théo Vimpere (Fra) Auber 93 06:28
45 Francis Mourey (Fra) FDJ 06:54
46 Rémy Di Gregorio (Fra) Team Marseille 13 KTM 07:12
47 Jérémy Roy (Fra) FDJ
48 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
49 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
50 Julien Guay (Fra) Auber 93 07:40
51 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing 08:03
52 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
53 David Tanner (Aus) IAM Cycling 09:12
54 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
55 Yoann Paillot (Fra) Team Marseille 13 KTM 09:44
56 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
57 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
58 Steven Tronet (Fra) Auber 93
59 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 10:26
60 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
61 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement 10:40
62 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing 11:28
63 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
64 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 13:03
65 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar 13:19
66 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin 15:01
67 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
68 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 15:03
69 Romain Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement 15:49
70 Reinier Honig (Ned) Team Roompot
71 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 15:51
72 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement 16:34
73 Anthony Geslin (Fra) FDJ
74 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
75 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
76 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
77 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
78 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement
79 Romain Lemarchand (Fra) Cult Energy Pro Cycling 17:04
80 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits 18:01
81 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 18:43
82 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
83 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot 19:10
84 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 20:42
85 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 21:23
86 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
87 Cédric Pineau (Fra) FDJ 21:25
88 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot 22:09
89 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo 23:22
90 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling
91 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar 23:48
DNF Benjamin Giraud (Fra) Team Marseille 13 KTM
DNF Maxime Renault (Fra) Auber 93
DNF Alo Jakin (Est) Auber 93
DNF Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
DNF Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Joel Zangerle (Lux) Cult Energy Pro Cycling
DNF Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
DNF Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
DNF Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF André Looij (Ned) Team Roompot
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
DNF Thomas Boudat (Fra) Team Europcar
DNF Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Brice Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
DNF Evaldas Siskevicius (Lit) Team Marseille 13 KTM
DNF Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
DNF Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin
DNF Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Dan Craven (Nam) Team Europcar
DNS Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
Klasyfikacja końcowa:
1 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 7:35:45
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 00:10
3 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing 00:18
4 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
5 José Mendes (Por) Bora-Argon 18 00:40
6 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 00:41
7 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 00:43
8 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing 00:44
9 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 00:45
10 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo 00:46
11 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 00:59
12 Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM 01:01
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18 01:03
14 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin 01:10
15 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 01:16
16 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 01:18
17 Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot 01:22
18 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18 01:55
19 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar 02:04
20 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing 02:18
21 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing 03:01
22 Ignatas Konovalovas (Fra) Team Marseille 13 KTM 03:05
23 Steve Morabito (Swi) FDJ 03:16
24 Julien El Fares (Fra) Team Marseille 13 KTM 03:32
25 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo 03:33
26 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling 03:36
27 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo 03:38
28 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling 03:55
29 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18 04:10
30 Michel Kreder (Ned) Team Roompot 04:15
31 Huub Duijn (Ned) Team Roompot 04:17
32 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin 04:40
33 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement 04:55
34 Clément Saint-Martin (Fra) Team Marseille 13 KTM 05:04
35 Marc De Maar (Ned) Team Roompot 05:30
36 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement 05:48
37 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin 05:56
38 Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18 06:10
39 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 06:12
40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo 06:13
41 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo 06:16
42 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 06:34
43 Théo Vimpere (Fra) Auber 93 07:13
44 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 07:17
45 Francis Mourey (Fra) FDJ 07:22
46 Jérémy Roy (Fra) FDJ 07:23
47 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 07:41
48 Rémy Di Gregorio (Fra) Team Marseille 13 KTM 08:00
49 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing 08:39
50 Julien Guay (Fra) Auber 93 08:46
51 David Tanner (Aus) IAM Cycling 09:36
52 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling 09:45
53 Yoann Paillot (Fra) Team Marseille 13 KTM 10:01
54 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin 10:06
55 Steven Tronet (Fra) Auber 93 10:23
56 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement 10:53
57 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling 10:54
58 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 11:01
59 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 11:11
60 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18 12:44
61 César Bihel (Fra) Auber 93 13:14
62 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 13:28
63 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar 13:42
64 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin 15:17
65 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin 15:18
66 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling 15:29
67 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo 15:51
68 Romain Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement 16:20
69 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement 16:56
70 Anthony Geslin (Fra) FDJ 17:17
71 Reinier Honig (Ned) Team Roompot 17:25
72 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 17:45
73 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing 17:57
74 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 18:13
75 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling 18:17
76 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits 18:43
77 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing 19:10
78 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
79 Romain Lemarchand (Fra) Cult Energy Pro Cycling 19:18
80 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits 19:25
81 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 19:47
82 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 21:01
83 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 21:41
84 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement 21:44
85 Cédric Pineau (Fra) FDJ 22:55
86 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling 23:15
87 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot 23:16
88 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo 24:11
89 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling 24:39
90 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot 27:10
91 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar 31:32