Michał Kwiatkowski wygrywa plebiscyt na polskiego kolarza roku 2014

Mistrz świata z Ponferrady wybrany najlepszym zawodnikiem ubiegłego sezonu przez kapitułę II Balu Mistrzów Kolarskich.

24-letni kolarz Etixx-QuickStep w sezonie 2014 wygrał 8 razy, w palmares zapisując mistrzostwo świata w wyścigu ze startu wspólnego, prolog Tour de Romandie, etap Tour of Britain, Strade Bianche i klasyfikację generalną Volta ao Algarve. Kolarz ekipy Etixx-Quick Step stanął też na podium prestiżowych klasyków Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liege.

Drugie miejsce w plebiscycie zajął zwycięzca dwóch etapów i klasyfikacji górskiej Tour de France oraz triumfator Tour de Pologne Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), a trzecie zwycięski na prowadzącym na Lagos de Covadonga etapie Vuelta a Espana Przemysław Niemiec (Lampre-Merida).

Zorganizowany w Warszawie II Bal Mistrzów Kolarskich stanowił okazję do spotkania kolarskiego środowiska. Zaprezentowano także skład najlepszej dziesiątki polskich kolarzy na rok 2014. Ranking stworzony został przez kapitułę dziennikarzy zajmujących się kolarstwem związanych z największymi polskimi portalami kolarskimi.

Nagrodę za całokształt kariery otrzymał Robert Radosz.

Patronami medialnymi Balu były portale Rowery.org, Pro-cycling.org, Naszosie.pl, S24.pl, Bikeboard.pl, Mtbnews.pl, Magazynbike.pl, Mtb-xc.pl oraz Kolarstwo w Eurosporcie.

W czołowej dziesiątce znalazło się pięciu kolarzy i pięć kolarek. Obok Kwiatkowskiego, Majki i Niemca, w tym gronie znaleźli się triumfator Uno-X Tour of Norway Maciej Paterski i Szymon Godziek, pierwszy Polak zaproszony na zawody Red Bull Rampage.

Wśród pań kapituła wyróżniła wicemistrzyni świata w scratchu Katarzynę Pawłowską, 7. zawodniczkę MŚ MTB Maję Włoszczowską, mistrzynię Europy w wyścigu punktowym Eugenię Bujak, 11. zawodniczkę MŚ elity kobiet i Giro Rosa Katarzynę Niewiadomą oraz brązową medalistkę mistrzostw świata juniorek Agnieszkę Skalniak.