MŚ Ponferrada 2014: jazda drużynowa elity kobiet dla Specialized-lululemon

Zawodniczki zespołu Specialized-lululemon zdobyły w Ponerradzie tytuł mistrzyń świata w drużynowej jeździe na czas.

Ekipa z Niemiec w składzie: Carmen Small, Evelyn Stevens, Trixi Worrack, Lisa Brennauer, Carol-Ann Canuel i Chantal Blaak, po raz kolejny potwierdziła swoją dominację w drużynowej walce z czasem. Złoto w Ponferradzie to już trzeci medal z najcenniejszego kruszcu w tej specjalności na imprezie mistrzowskiej – po Valkenburgu i Florencji.

Srebro wywalczyły Annette Edmondoson, Emma Johansson, Valentina Scandolara, Amanda Spratt, Jessie McLean i Melisa Hoskins, reprezentujące australijską Orica-AIS. Do złota zabrakło minuty i 17 sekund,

Brązowe medale zdobyły kolarki ekipy Astana BePink – Alison Tetrick, Susanna Zorzi, Simona Frapporti, Doris Schweizer, Alena Amialiusik i Silvia Valsecchia.

Ekipę Rabo Liv, typowaną jako jedną z faworytek do podium, z rywalizacji wykluczyła duża kraksa na jednym z rond. Na ostatnim odcinku trasy w barierki wpadła Annemiek van Vleuten, pociągając za sobą trzy koleżanki. Już wcześniej nieoczekiwanie od pociągu holenderskiej ekipy odpadła Marianne Vos.

Na 5. miejscu uplasowały się zawodniczki Boels Dolmans, z Katarzyną Pawłowską w składzie. Eugenia Bujak i jej BTC City Ljubljana zajęła 12. miejsce.

Trasa czasówki pozwalała na rozpędzenie się 6-osobowym ekipom na długich, szerokich prostych. Płaski teren, naznaczony był tylko niewielką zmarszczką po 20 kilometrach, a w końcówce znajdował się 2-kilometrowy niezbyt stromy podjazd (3,7%, max 7%).