Danielo - odzież kolarska

Prezentacja GP Ouest France – Plouay 2014

W ostatni dzień sierpnia kolarze staną na starcie 78. edycji klasyku GP Ouest France – Plouay.

W zaliczanym do WorldTouru wyścigu zobaczymy dwóch Polaków – Michała Kwiatkowskiego (pierwszy start od zakończenia Tour de France) i Michała Gołasia, którzy przed rokiem aktywnie walczyli w Plouay o zwycięstwo.

Trasa:

Trasa położonego w Bretanii wyścigu liczy 229,1 kilometrów, prowadząc na okrężnej drodze. Peleton 8 razy zaliczy rundę o długości  26,9 kilometra z dwoma podjazdami – Cote du Lezot (1,2 km; 5%) i Cote de Ty-Marre (1,4 km; 5,2%; max 10%), natomiast finałowe okrążenie ma 13,9 kilometra, również z dwoma wcześniej wymienionymi wspinaczkami.

Profil sprzyja akcjom zaczepnym, ale w ostatnich latach  najwięcej się działo na leżącym 4 kilometry przed finiszem Cote de Ty-Marre.

plouay2014-mapa

plouay2014-przekroj
Lista startowa:

Na starcie zameldują się 23 ekipy. 18 z licencją WorldTour oraz 5 z dzikimi kartami, będą to: Bretagne Seche, Neri Sottoli, Bardiani – CSF, Cofidis oraz IAM Cycling.

W wyścigu nie wystąpi ubiegłoroczny zwycięzca – Filippo Pozzato (Lampre-Merida), który wybrał ściganie się w hiszpańskiej Vuelcie. W jego zastępstwie zobaczymy aktualnego mistrza świata – Rui Costę. Portugalczyk po nieudanym Tour de France buduje formę na czempionat, gdzie będzie chciał obronić tytuł.

Australijska drużyna Orica GreenEDGE będzie z pewnością grała na Simona Gerransa, który po niezbyt udanym Tour de France chce w pełni skupić się na mistrzostwach świata, próbkę swoich możliwości może pokazać właśnie w Plouay.

Po “średnim” Tour de France do ścigania z myślą o mistrzostwach świata wraca Michał Kwiatkowski (Omega Pharma Quick-Step).  Jeśli polski zawodnik nawiąże do swoich występów z kampanii ardeńskiej to może być ciekawie. W Plouay Kwiatka będzie wspierał Michał Gołaś, który również dopiero wchodzi w drugą część sezonu. W belgijskiej ekipy z dobrej strony powinien się pokazać Julian Alaphilippe oraz Jan Bakelants.

Na czele AG2R zobaczymy młodego Romaina Bardeta. Francuz po 6. miejscu w Tour de France i 2. w Tour de I’Ain wciąż jest głodny sukcesów. Szansę pojechania na własne konto powinien dostać Christophe Riblon. W finiszu z dużej grupy swoich szans będzie szukał Davide Appollonio.

W ramach przygotowań do mistrzostw świata na francuskich drogach zobaczymy Grega Van Avermeta (BMC Racing Team). Belg jest w bardzo wysokiej formie, co ostatnio pokazał na Eneco Tour. Będzie tym bardziej zmotywowany, że jego celem w Ponferradzie jest złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego. GVA może liczyć na wsparcie Bena Hermansa i Marcusa Burghardta.

Bardzo silny skład jednak bez znamiennego lidera wystawi ekipa Astany. W wyścigu pojadą m.in. Vincenzo Nibali, Jacob Fugslang i Lieuwe Westra. Jednak liderem powinien być ostatnio solidnie prezentujący się w Eneco Tour Andriy Grivko.

Po zwycięstwie w Hamburgu kolejne cele obiera sobie Alexander Kristoff (Katiusza). Norweg ma niesamowity sezon – wszędzie pokazuje się ze znakomitej strony. Jego głównym celem w drugiej części sezonu są mistrzostwa świata, gdzie przy sprzyjających okolicznościach może powalczyć nawet o złoto.

Z nastawieniem walki o zwycięstwo do Plouay przyjedzie Sebastian Chavanel. Obecny sezon jest dla niego kompletnie nieudany, więc to niemal pewne, że przed własną publicznością będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony. Ponad to w barwach drużyny IAM Cycling zobaczymy Martin Elmigera, Thomasa Lovkvista i Sebastiena Reichenbacha.

Wanty-Groupe Gobert w roli lidera do Francji wysyła niezmordowanego Bjorna Leukemansa. Ostatnie występy na Tour de Limousin i  Druivenkoers – Overijse pokazały, że forma ciągle rośnie. Przy wsparciu kolegów Belg może tu powalczyć o wysokie lokaty.

Jelle Vanednert oraz Tony Gallopin poprowadzą Lotto Belisol, natomiast w roli lidera Belkin Pro Cycling zaprezentuje się Lars Boom.

Solidny skład na ten wyścig wystawił Dave Brailsford. Szef Sky wyselekcjonował m.in. Richiego Porte’a, Bradleya Wigginsa i Gerainta Thomasa. Mimo słabej formy największe szanse na sukces będzie miał zwycięzca z 2012 roku – Edvald Boasson Hagen.

Ponad to w z dobrej strony mogą pokazać się tacy zawodnicy jak m.in.: Moreno Moser (Cannondale), Arthur Vichot (FDJ.fr), Jose Joaquin Rojas (Movistar), Cyril Gautier (Europcar), Matti Breschel, Nicolas Roche (Tinkoff-Saxo), Eduardo Sepuldeva (Bretagne Seche), Rein Taaramae (Cofidis), Simone Ponzi (Neri Sottoli), Stefano Pirazzi i Francesco Bongiorno (Bardiani).

Pełna lista startowa tutaj.

Wyścig kobiet:

Na takiej samej trasie, lecz na skróconym dystansie w ramach ostatniej eliminacji Pucharu Świata powalczą panie. Wyścig ma nieco inną nazwę – GP de Plouay-Bretagne i rozgrywany jest od 2008 roku. Triumfami w tej imprezie mogą się szczycić: Fabiana Luperini (2008), Emma Pooley (2008, 2009), Annemiek Van Vleuten ( 2011) i Marianne Vos (2012,2013).

W tym roku na szosach Plouay powalczy śmietanka żeńskiego kolarstwa: Marianne Vos, Anna Van der Breggen (Rabo Liv Women), Emma Johansson (Orica Ais), Elisa Longo Borghini (Ale Cioplini), Evelyn Styvens (Specialized-Lululemon) oraz Elizabeth Armistead (Boels Dolmans Cycling Team).

Ponad to w wyścigu polskie trio w składzie: Małgorzata Jasińska (Ale Cipolini), Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans Cycling Team) oraz Eugenia Bujak (BTC City Ljubjana).

Historia:

Wyścig po raz pierwszy zorganizowano w 1931 roku przez komisję festiwalu odbywającego się w Plouay. Zwycięzcą został wtedy Francois Fave. Początkowo wyścig nosił nazwę Grand-Prix de Plouay, jednak w 1989 roku doszło do zmiany. Imprezę od 1982 roku zaczęła sponsorować gazeta Quest-France, a siedem lat później zarządziła zmianę nazwy.  Komisja idealnie trafiła w gusta mieszkańców miasta i okolic. Co roku przy trasie zjawiały się tysiące widzów, a wyścig został największym wydarzeniem sportowym w regionie Lorient. W 1990 roku pobito rekord zainteresowania – widownia liczyła prawie 300 tysięcy. W 2005 roku wyścig zyskał kategorię ProTour, a w 2009 przystąpił do elitarnego grona WorldTour.

Początkowo wyścig był zdominowany przez Francuzów, dzięki czemu mają obecnie 61 zwycięstw. Pierwsze niefrancuskie zwycięstwo w 1954 odniósł Włoch Ugo Anzile, a drugie w 1979 Holender Frits Pirard. Dziewięciu zawodników ma na koncie po dwa zwycięstwa, co jest rekordem imprezy. Do tego grona należą m.in.: Philippe Bano (1932,1933), Armand Audaire (1949,1950), Emile Guerinel (1951,1952), Jean Jourden (1968,1969),  Jacques Bossis (1976,1977).

Możemy też wyróżnić kilka nazwisk zwycięzców ścigających się do dziś np.: Vincenzo Nibali (2006), Thomas Voeckler (2007), Pierrick Fedrigo (2008), Simon Gerrans (2009), Matthew Harley Goss (2010), Grega Bole (2011), Edvald Boasson Hagen (2012), Filippo Pozzato (2013).

Warto również wspomnieć, że w 2000 roku na trasach w Plouay rozgrywano mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, szczególnie pamiętne dla nas, gdyż w wyścigu ze startu wspólnego drugą lokatę zajął Zbigniew Spruch, tęczową koszulkę zdobył w tedy Łotysz Romāns Vainšteins.

Przed rokiem:

1. Filippo Pozzato (ITA)
2. Giacomo Nizzolo (ITA)
3. Samuel Dumoulin (FRA)
4. Jurgen Roelandts (BEL)
5. Daniele Bennati (ITA)
6. Thor Hushovd (NOR)
7. Elia Viviani (ITA)
8. Fran Ventoso (ESP)
9. Borut Bozic (SLO)
10. John Degenkolb (GER)

Transmisja:

Wyścig kobiet w sobotę od 14:00 oficjalnym kanale UCI na Youtbue.

Transmisja z wyścigu mężczyzn rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:20 na kanale France 3, natomiast w Eurosporcie o 14:45.