Australijczyk Cadel Evans (BMC Racing) po finiszu na Muro di Roncone wygrał trzeci etap wyścigu i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.
Kilka nieudanych prób zawiązania akcji zaczepnej poprzedziło odjazd w składzie: Matusz Taciak (CCC Polsat), Andrey Zeits (Astana), Adriano Malori (Movistar Team), Damiano Caruso (Cannondale), Dario Cataldo (Team Sky), Diego Rosa (Androni Giocattoli), Carlos Quintero (Colombia), Antonio Piedra (Caja Rural-Seguros RGA), Sergio Pardilla (MTN – Qhubeka), Yonattah Monsalve (Neri Sottoli), José Pimenta (Team NetApp-Endura) i Angelo Pagani (Bardiani CSF).
Maksymalna przewaga 12-stki wynosiła 4:40 (80 km), co na pozycję wirtualnego lidera wysunęło Pardillę, który przystąpił do etapu ze stratą 1:37. Po pierwszym z trzech podjazdów, Daone (kat. 2; 118,6 km), notowano różnicę poniżej 3 minut. Pościg prowadziły ekipy BMC Racing i Lampre-Merida.
Po drugiej wspinaczce, Passo del Durone (kat. 1; 142,9 km; 5 km; 6,1%), z przodu najdłużej utrzymywali się Cataldo, Monsalve, Taciak i Piedra. 10 km przed metą czwórce pozostało 1:26. Narzucanie tempa w głównej grupie wzięła na siebie ekipa Astany, a przewaga uciekających spadła do 30 sekund pod banerem znaczącym finałowe 5 kilometrów.
Końcowe 2,4 kilometra prowadziło po sztywnej, ciasnej ściance w Roncone, której średnie nachylenie wynosiło 11,5%,a maksymalne sięgało 17%. Peleton prowadzony przez zespoły Sky i Lampre-Merida złapał ucieczkę u jej stóp, a na finałowym kilometrze na czoło wysunął się lider imprezy – Australijczyk Cadel Evans. Doskoczył Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale), a po chwili dojechali Michele Scarponi i Mikel Landa (Astana) oraz Francesco Bongiorno (Bardiani CSF).
Nie trwało to długo – mały Włoch i doświadczony Australijczyk depnęli mocniej, gubiąc rywali i rozgrywając między sobą walkę o zwycięstwo. Triumfował Evans, umacniając się na pozycji lidera. Pozzovivo kreskę przeciął 3 sekundy później, a trzecie miejsce wywalczył Landa.
W piątek finałowy etap prowadzący z Val Daone na Monte Bondone (kat. HC; 175 km; 21,5 km; 6,3%).
fot. BMC Racing Team
Wyniki 3. etapu Giro del Trentino 2014 (2.HC), Mori – Roncone (184,4 km):
1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 04:43:43
2 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 00:03
3 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team 00:09
4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 00:18
5 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team 00:20
6 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 00:25
7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
8 Tiago Machado (Por) Team Netapp - Endura
9 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka 00:27
10 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia 00:28
11 Franco Pelizzotti (Ita) Androni Giocattoli 00:30
12 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida 00:34
13 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 00:45
14 George Bennett (NZl) Cannondale 00:51
15 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 00:53
16 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 00:57
17 Philip Deignan (Irl) Team Sky
18 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 01:02
19 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli 01:07
20 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura 01:12
21 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
22 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli 01:14
23 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 01:16
24 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 01:18
25 Sergey Lagutin (Rus) Rusvelo 01:19
26 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka 01:21
27 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli 01:28
28 Ivan Basso (Ita) Cannondale 01:29
29 Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo
30 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 01:42
31 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
32 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
33 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida 01:47
34 Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli 01:49
35 Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo 01:57
36 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 02:05
37 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale 02:12
38 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 02:20
39 Yonattah Monsalve (Ven) Neri Sottoli 02:26
40 Francesco Failli (Ita) Neri Sottoli 02:46
41 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
42 Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli 02:49
43 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice
44 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp - Endura 03:07
45 Leopold Konig (Cze) Team Netapp - Endura 03:15
46 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
47 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
48 Moreno Moser (Ita) Cannondale 03:17
49 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
50 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
51 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 03:40
52 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 03:47
53 Dario Cataldo (Ita) Team Sky 03:50
54 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
55 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team 04:09
56 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 04:18
57 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 04:23
58 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp - Endura 04:31
59 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 04:43
60 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice 04:52
61 Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF 05:23
62 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
63 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 05:31
64 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 09:30
65 Adriano Malori (Ita) Movistar Team 11:17
66 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale 14:18
67 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 14:20
68 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 14:55
69 Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 16:18
70 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
71 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
72 Dayer Uberne Quintana Rojas (Col) Movistar Team
73 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
74 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice 16:23
75 Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo 16:24
76 Juan Esteba Arango Carvajal (Col) Colombia 16:25
77 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice 16:27
78 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
79 Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo
80 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice
81 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
82 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp - Endura
83 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
84 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
85 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
86 Alexander Serov (Rus) Rusvelo
87 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
88 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
89 Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN - Qhubeka
90 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
91 Ian Boswell (USA) Team Sky
92 Jim Songezo (RSA) MTN - Qhubeka 16:36
93 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani CSF 16:39
94 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
95 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
96 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 16:47
97 Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice 17:16
98 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team Netapp - Endura 17:36
99 Fabio Taborre (Ita) Neri Sottoli 17:39
100 Donato De Ieso (Ita) Bardiani CSF 19:34
101 Ramon Domene Reyes (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 22:16
102 Samuele Conti (Ita) Neri Sottoli 23:04
103 Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida 23:07
104 Artur Ershov (Rus) Rusvelo
105 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 23:44
106 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
107 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
108 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
109 Scott Thwaites (GBr) Team Netapp - Endura
110 Duber Quintero Artunduaga (Col) Colombia
111 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
112 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
113 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
114 Luigi Miletta (Ita) Neri Sottoli
115 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
116 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
117 Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli 23:53
NP Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
NP Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
NP Davide Formolo (Ita) Cannondale
NP Elia Viviani (Ita) Cannondale
Klasyfikacja generalna po 3. etapie:
1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 09:23:43
2 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 00:45
3 Tiago Machado (Por) Team Netapp - Endura 00:59
4 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team 01:01
5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
6 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
7 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
8 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 01:04
9 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 01:06
10 Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 01:32
11 Franco Pelizzotti (Ita) Androni Giocattoli 01:36
12 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 01:43
13 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka
14 George Bennett (NZl) Cannondale 01:50
15 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 02:02
16 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 02:13
17 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 02:22
18 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team 02:23
19 Philip Deignan (Irl) Team Sky 02:28
20 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli 02:39
21 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli 02:42
22 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida 02:50
23 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura 02:54
24 Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo
25 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 03:06
26 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka 03:10
27 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli 03:14
28 Ivan Basso (Ita) Cannondale 03:22
29 Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo 03:27
30 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice 03:28
31 Sergey Lagutin (Rus) Rusvelo 03:40
32 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli 03:44
33 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 04:09
34 Patrick Facchini (Ita) Androni Giocattoli 04:16
35 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp - Endura 04:21
36 Yonattah Monsalve (Ven) Neri Sottoli 04:31
37 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 04:49
38 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 05:04
39 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 05:14
40 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 05:23
41 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka 05:37
42 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky 06:03
43 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 06:16
44 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF 06:24
45 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team 06:50
46 Dario Cataldo (Ita) Team Sky 07:20
47 Angelo Pagani (Ita) Bardiani CSF
48 Francesco Failli (Ita) Neri Sottoli 07:31
49 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice 07:32
50 Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli 07:45
51 Leopold Konig (Cze) Team Netapp - Endura 07:49
52 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice 08:11
53 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 08:42
54 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 09:08
55 Moreno Moser (Ita) Cannondale 09:23
56 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
57 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale 09:26
58 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 09:45
59 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp - Endura 10:29
60 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 11:07
61 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia 13:42
62 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 14:26
63 Damiano Caruso (Ita) Cannondale 14:41
64 Adriano Malori (Ita) Movistar Team 19:33
65 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida 21:13
66 Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli 21:23
67 Fabio Taborre (Ita) Neri Sottoli 21:28
68 Ian Boswell (USA) Team Sky 21:59
69 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani CSF 22:10
70 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team Netapp - Endura 23:31
71 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka 23:37
72 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida 23:45
73 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 23:48
74 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp - Endura 23:50
75 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale 24:03
76 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice 24:11
77 Dayer Uberne Quintana Rojas (Col) Movistar Team 24:43
78 Donato De Ieso (Ita) Bardiani CSF 25:05
79 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF 25:22
80 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 25:35
81 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice 25:37
82 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 25:41
83 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 25:51
84 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
85 Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 26:03
86 Adrien Niyonshuti (Rwa) MTN - Qhubeka 26:08
87 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 26:37
88 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice 26:52
89 Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo 27:29
90 Juan Esteba Arango Carvajal (Col) Colombia 27:38
91 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 28:27
92 Alexander Serov (Rus) Rusvelo 28:30
93 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice 28:35
94 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale 28:43
95 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia 29:16
96 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo 29:20
97 Josef Cerny (Cze) CCC Polsat Polkowice 29:30
98 Jim Songezo (RSA) MTN - Qhubeka 30:42
99 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale 30:58
100 Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo 30:59
101 Samuele Conti (Ita) Neri Sottoli 31:34
102 Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida 32:05
103 Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli 32:15
104 Ramon Domene Reyes (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 32:57
105 Luigi Miletta (Ita) Neri Sottoli 33:17
106 Artur Ershov (Rus) Rusvelo 34:14
107 Fernando Grijalba (Spa) Caja Rural - Seguros RGA 34:23
108 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team 35:38
109 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 35:47
110 Scott Thwaites (GBr) Team Netapp - Endura 35:48
111 Duber Quintero Artunduaga (Col) Colombia 37:01
112 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale 38:04
113 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 43:10
114 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 44:44
115 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 44:56
116 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 45:31
117 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team 47:26