MŚ 2000: Zbigniew Spruch wicemistrzem świata!

Łotysz Romans Vainstens został mistrzem świata w kolarstwie szosowym. Srebrny medal zdobył Zbigniew Spruch.

Przy typowo jesiennej pogodzie zawodowcy rozegrali walkę o mistrzostwo świata w wyścigu ze startu wspólnego. W bretońskim Plouay było zimno i pochmurno, na szczęście nie padało. Do przejechania wyznaczono 268.9 km – 19 rund po 14125 metrów.

Pierwsza istotna akcja wyścigu rozpoczęła się na 4. okrążeniu. Wtedy, po akcji Christophe Moreau, od peletonu odjechało 9 zawodników: Francuz oraz Rafael Diaz Justo (Spa), Eladio Jimenez Sanchez (Spa), Roger Beuchat (Swi), Walter Beneteau (Fra), Danilo Di Luca (Ita), Thierry Marichal (Bel), Serguei Lelekin (Rus) i Matthé Pronk (Ned). Przez pewien czas znajdował się tam również Piotr Przydział, ale defekt spowodował, że wrócił do zasadniczej grupy.

Na szóstej rundzie prowadząca grupa wypracowała największą przewagę – 7:39. Na czoło peletonu wysunęli się polscy zawodnicy, którzy przez następne kilka okrążeń nadawali tempo pogoni. Praca Przydziała, Stafieja, Chmielewskiego, Ryszewskiego i Radosza spowodowała zmniejszenie dystansu do 5:29 po 9 rundzie i do 3:33 po 11.

Na 12 okrążeniu czołówka rozbiła się na dwie grupy, w pierwszej zostali: Marichal, Moreau, Beuchat, Di Luca i Pronk. Druga dość szybko została wchłonięta przez peleton. Na 14 rundzie odpadł Holender, przewaga wynosiła wówczas około 2:25. W głównej grupie nie było już spokoju, do przodu przesunęli się nasi liderzy – Spruch, Wadecki i Piątek, co pewien czas podejmowane były próby odjazdu. Mimo to przewaga się utrzymywała, 4 okrążenia przed metą było jeszcze 2:23. Do pracy zabrali się Hiszpanie i po kolejnych 14 kilometrach zostało już tylko 45 sekund.

Swoją rozgrywkę rozpoczęli Włosi, Bartoli z Bettinim narzucili bardzo mocne tempo – peleton od razu mocno się przerzedził, a akcja rozpoczęta na 40 kilometrze, została zlikwidowana.

2 rundy do końca. W prowadzącej grupie pozostało już tylko około 50 zawodników, w tym dwóch Polaków – Spruch i Wadecki. Na ostatnie okrążenie pierwszy wjechał Axel Merckx (Bel) kilka sekund przed około 30 osobową grupą ze Spruchem. Wadecki nie wytrzymał tempa na podjeździe – 3 km przed końcem rundy.

11 kilometrów przed metą zaatakował jeden z faworytów wyścigu Andrei Tchmil (Bel). Uzyskał kilkadziesiąt metrów przewagi, ale grupa nie odpuściła i Belg po 3 kilometrach zrezygnował.

Na ostatnim podjeździe atakuje Francesco Casagrande (Ita). Na szczycie ma kilka sekund przewagi, jednak kilometr przed metą grupa go dochodzi. Wtedy ponownie Tchmil próbuje swojego szczęścia, ale i on nie ma szczęścia. Pozostaje finisz z grupy.

Tutaj ostatnie słowo należało do Łotysza Romansa Vainsteinsa. Za nim wspaniale finiszował Zbigniew Spruch. Polak wicemistrzem świata!

Pierwsze wypowiedzi:

Zbigniew Spruch:

Na finiszu jechaliśmy bardzo szybko, liczyłem na to, że dościgniemy Tchmila na samej końcówce, który poszedł trochę za wcześnie. Byłem na 2-3 pozycji za Vainsteinsem, wiedziałem, że będzie finiszował – jest to kolarz bardzo szybki. Nie udało się, byłem drugi, myślę, że jak by było trochę dalej, to może bym wygrał, ale i tak jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca. Pracowała na to cała nasza drużyna. Cały wyścig starałem się jechać bardzo ekonomicznie, zostawić siły na końcówkę, na ostatnie 3-4 rundy. Myślę, że mi się to udało.

Piotr Przydział:

Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, cieszymy się, że to właśnie Zbyszek był drugi.

Piotr Wadecki:

Praca, którą wykonaliśmy nie poszła na marne i Zbyszek Spruch jest wicemistrzem świata – to wielki sukces.

Piotr Chmielewski:

Bardzo dużo pomagałem Zbyszkowi i Piotrkowi Wadeckiemu – stawialiśmy na nich. Kiedy poszła 9-osobowa ucieczka zebraliśmy się i goniliśmy 3 godziny – nie na marne, mamy srebrny medal. Jestem bardzo szczęśliwy. Myślę, że teraz będą inaczej patrzeć na polskie kolarstwo – zaczną się nas bać.

Zbigniew Piątek:

Czuliśmy się dosyć mocno, byliśmy skoncentrowani tak samo jak przed Igrzyskami. Należy się tylko cieszyć, że wyszedł nam ten wyścig.

1 Romans Vainsteins (Łotwa)                    6:15:28 (42,7 km/h)